Knižní tipy: Vzpomínky na lesy, válku a Capota

Kultura Kultura
10. 6. 2012 6:29
Poprvé v českém překladu vyšly Thoreauovy Mainské lesy
Henry David Thoreau
Henry David Thoreau | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku jsou lační po dalších informacích o svých hrdinech a Třeskutou knihu od George Beama, která představuje jakéhosi průvodce tímto fenoménem, dostali ve dvaadvacátém týdnu až nejvyšší příčku prodejního žebříčku knih. Na její úspěch tak tentokrát nedosáhl bestseller biografie Věry Čáslavské - Život na Olympu od Pavla Kosatíka ani páté pokračování fantasy ságy Píseň ledu a ohně autora George R. R. Martina nazvané Tanec s draky.

Jak ukazují také další místa v knižních top ten, velký zájem je o literaturu s faktografickým základem (viz  Můj život s Reinhardem, Deset let s Václavem Havlem, Sto let a já o Zitě Kabátové). Vybíráme proto tipy na knižní novinky, které také mají základ v reálných postavách, událostech nebo situacích.

Foto: Aktuálně.cz

Henry David Thoreau - Mainské lesy

„Jednatřicátého srpna roku 1846 jsem se vydal z Concordu v Massachusetts a vlakem a parníkem se dopravil do Bangoru, odkud jsem pokračoval dále do divokých lesů státu Maine," píše Henry David Thoreau v úvodu prvního z trojice textů, jež popisují jeho zážitky a úvahy při cestách po civilizací dosud příliš nedotčených partiích severovýchodního cípu USA z let 1846, 1853 a 1857. Oproti reflexivněji koncipovaným zápiskům legendárního Waldenu či tematicky úžeji zaměřenými texty dalších esejů nabízejí Mainské lesy českému čtenáři poprvé příležitost poznat Thoreaua nejen v roli pozorného pozorovatele přírodního dění, ale také jako autora živě pojatého a nezřídka dramatického líčení cesty divočinou včetně jejích fyzických a praktických aspektů. Soubor, vydaný knižně až po autorově smrti roku 1864 a dnes náležející spolu s dalšími jeho pracemi k zakladatelským dílům americké přírodní esejistiky, vychází česky poprvé.
Paseka, 336 stran, 299 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Hans Fallada - Každý umírá sám

Manželé středního věku se ve válečném Berlíně odvážně pustili do beznadějného odboje proti nacistům a v roce 1943 byli popraveni. V posledních padesáti letech opomíjený německý autor Hans Fallada, který ale dnes patří k nejprodávanějším autorům v mnoha zemích světa i na Amazonu, se o jejich osudu dozvěděl po válce ze spisu gestapa a na základě skutečných událostí napsal na podzim roku 1946 za necelé čtyři týdny svůj poslední román. Vytvořil v něm jakési panorama života obyčejných lidí z Berlína v období nacismu a dojímavé zobrazení odboje prostých lidí mnozí považují za autorovo vrcholné dílo. To v českém překladu vychází poprvé.
Ikar, 568 stran, 349 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Paul Brickhill - Velký útěk

Příběh několika uprchlíků Velkého útěku z nacistického zajateckého tábora je dnes znám především díky stejnojmennému filmu Johna Sturgese z roku 1963, v němž hlavní role ztvárnili Steve McQueen, James Garner a Richard Attenborough. Základ však má v románové předloze Paula Brickhilla a ta v českém překladu vychází s více než šedesátiletým zpožděním. Čtenáře uvrhne do speciálního tábora, který během druhé světové války zřídilo nejvyšší německé velení pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád. Mělo se za to, že z něj je nemožné uprchnout. Kapitán Ramsey však míní, že pokusit se o útěk ze zajetí je povinností každého správného důstojníka, a už první den se tuto povinnost neúspěšně pokusí splnit hned několik mužů. Další z hrdinů Barlett, jemuž se dříve podařilo zorganizovat už několik útěků, proto navrhne Ramseymu neuvěřitelnou akci, při níž by z tábora zmizelo dvě stě padesát zajatců najednou.
Naše vojsko, 264 stran, 249 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Truman Capote - Hudba pro chameleóny

Poslední povídková sbírka Hudba pro chameleóny, kterou Truman Capote vydal za svého života, obsahuje třináct povídek a črt a delší novelu Ručně vyřezávané rakvičky. Všechny povídky spojuje nádech snovosti, nedořečenosti a nevysvětlených tajemství, v črtách zase autor zpracovává setkání s Marilyn Monroe, Willou Catherovou, E. M. Forsterem, Gorem Vidalem a jinými slavnými osobnostmi. Pravděpodobně nejzdařilejší text sbírky Ručně vyřezávané rakvičky pak úspěšně navazuje na literární metodu „faction" neboli „non-fiction novel" (román vystavěný z pravdivých událostí), jíž Capote použil také ve svém nejslavnějším díle Chladnokrevně. Hudba pro chameleóny vychází v původním složení poprvé, stejně tak se v češtině poprvé představuje sedm povídek a autorova předmluva, kde rekapituluje vlastní dráhu spisovatele, hovoří o poslední tvůrčí krizi a představuje nový styl psaní, jehož výsledkem je právě tato kniha.
Argo, 276 stran, 298 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Alexander Gerhardinger - Bordel jako byznys

Rakouský majitel úspěšných veřejných domů Gerhardinger ve své knize v krátkých příbězích popisuje, jak nevěstinec vůbec vznikne a jak funguje jeho každodenní provoz. Příběhy jsou napsané upřímně a jsou zajímavé i jako určitá manažerská příručka, nejde tedy jen o četbu pro muže, kteří nevěstinec navštěvují nebo se ho chystají navštívit poprvé. Autor ví a sděluje, jakým způsobem se vybírají prostitutky, lákají záletníci a jak se ubránit brutální konkurenci. Vypráví o vyděračích, kteří bez skrupulí vybírají výpalné za ochranu, o zkorumpovaných policistech, dvacetiletých kuplířkách, knězích v nevěstinci a o tom, čemu se člověk vzhledem ke kterékoliv oblasti podnikání může v tomto byznysu naučit.
Columbus, 192 stran, 299 Kč

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vyberte si knižní novinky.

 

Právě se děje

Další zprávy