Knižní tipy: Javánci, satanisté, mladý princ a Smrt múz

Kultura Kultura
17. 6. 2012 16:23
Nejprodávanější knihou je stále Třeskutá kniha
Erlend Erichsen
Erlend Erichsen | Foto: Aktuálně.cz

Praha - České knižní bestsellery se nemění a situace na prodejní bedně je ve třiadvacátém týdnu v podstatě stejná jako v minulém týdnu, pouze druhá a třetí nejprodávanější kniha si prohodily místa. Znovu vede Třeskutá kniha - Teorie velkého třesku autora George Beahma o oblíbeném televizním seriálu, následuje fantasy Tanec s draky od George R. R. Martina a biografie Věra Čáslavská - Život na Olympu od Pavla Kosatíka.

Nabízíme proto tipy na pět beletristických titulů, které na rozdíl od zmíněných nejsou tolik na očích.

Foto: Aktuálně.cz

Marie Michlová - Smrt múz

Román Smrt Múz mladé autorky Marie Michlové, studentky historie na pražské Filozofické fakultě, je prózou založenou na kombinaci fikce a skutečnosti. Hlavní postava románu John Smith kráčí Skotskem první poloviny 19. století po boku tehdejších literárních velikánů, přičemž se jakoby bezděky stane jedním z nich. Celý román je protkán jemným humorem, pramenícím v kontrastu velikánství a všedního běhu života, v náhodách, které mění malé ve velké a naopak. Smithův komentář popisovaných událostí je prostořeký a přímočarý, hrdina je natvrdle bezelstný a bezohledně přímočarý. Velikány své doby poměřuje jakousi normalitou, přičemž tato normalita z podstaty vyprávění o velkých jménech nenormální. Kniha je příběhem o tom, jak literatura ovlivňuje život, ten pak ovlivňuje literaturu, a ta opět zasahuje do života samotného. Autorka čerpá z hlubokých znalostí literárního prostředí dané doby i literatury samotné. Přímé řeči historických postav románu dokonce vychází z jejich skutečných výroků.
Torst, 516 stran, 399 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Erlend Erichsen - Národní satanista

Dva mladíci se po návštěvě koncertu skupiny Gorgoroth rozhodnou založit vlastní blackmetalovou kapelu. Oba poplatně estetice daného žánru vystupují pod pseudonymem. Vinterblod je umělec s násilnickými sklony a touhou ovládat druhé, směsice nejextrémnějších osob, které na bergenské metalové scéně působí. Naproti tomu jeho kamarád Ljavold má zálibu v muzice jako takové, od všech ideologií se distancuje, ale časem zhoubnému vlivu Vinterbloda přece jen podléhá. Děj se odehrává v Bergenu devadesátých let, kdy se formovala tamní blackmetalová scéna a žánr se z malé uzavřené komunity rozšířil do obecného povědomí. Erlend Erichsen toto prostředí důvěrně zná a je mu bytostně blízké, sám ostatně působil jako dlouholetý bubeník kapel Molested a Gorgoroth.
Host, 200 stran, 239 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Alejandro G. Roemmers - Návrat mladého prince

Malý princ se vrací na Zem jako náctiletý chlapec, aby se tu setkal se svým přítelem, letcem. Nesmělého mladíka v pusté krajině argentinské Patagonie však objeví jiný muž, kterého by ani ve snu nenapadlo, že se jedná o postavu ze slavné knihy Antoina Saint-Exupéryho. Při cestě automobilem opuštěnou krajinou se pomalu dozvídá důvody, které mladíka přivedly zpátky na Zem, a snaží se mu odpovídat na jeho opět nevyzpytatelné, nevinné dotazy. Kniha Návrat mladého prince sama o sobě prohlašuje, že je příběhem o lásce, pochopení, lidských hodnotách i o tom, jak je těžké si při dospívání uchovat dětskou nevinnost. Její autor se snaží oslovit nejen mladou generaci, ale i dospělé, kteří již zapomněli, v čem se ukrývá to pravé štěstí. „Tato kniha nám připomíná všechno, na co bychom neměli zapomínat: lásku, bratrství, vzdělání, rodinu, hodnoty, které jsou základem civilizovaného lidského společenství," tvrdí Bruno d'Agay, potomek Antoina de Saint-Exupéryho.
Garamond, 140 stran, 219 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Jean Malaquais - Javánci

Román zachycuje několik dní v životě pestré společnosti přivandrovalců na jihu Francie. Emigranti ze všech koutů Evropy, severní Afriky i Asie od pondělí do soboty fárají v nebezpečné šachtě, neděli jich většina tráví v nálevně Na miskách vah paní Michelové, která sice razí heslo „Dluh Je Mrtev", ale na druhou stranu dokáže uznat, že Javánci mají pořádný splávek. Líčení Javánci jsou obyvatelé podivného území přezdívaného Jáva, což je nouzová kolonie barabizen, z nichž každé ráno muži pospíchají na úzkokolejku, která je zaveze na šachtu. Mluví směsí nejrůznějších jazyků od lámané francouzštiny až po ruštinu, němčinu, polštinu, italštinu, španělštinu, arabštinu a další. Zdejší Jáva je pomyslný ostrov na pevnině a stejně jako bájná Noemova archa dočasně zachránila existenci desítek rodin na útěku před bídou a rudým či hnědým terorem třicátých let.
Mot, 240 stran, 299 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Roman G. Erös - A čtvrtý kůň je plavý

Roman G. Erös se ve svých povídkách věnuje poměrně depresivnímu a nevyhnutelnému tématu. Jeho příběhy přinášejí osudy obyčejných lidí žijících na různých místech světa a v odlišných společenských vrstvách, přesto je něco spojuje - na většinu z nich čeká blízká či daleká smrt. Všechny povídky jako kdyby tvořily jakousi spirálu. Ačkoli každá z nich vypráví o někom jiném, tvoří uzavřený celek, který textu dodává určitou přidanou hodnotu a vytváří z povídkové knihy román. Román plný zvratů, překvapivých momentů a nečekaných point vás uchopí a nepustí. V některém okamžiku jej možná odložíte, budete mít pocit, že víc už vědět vlastně nechcete, ale už za chvilku se knížka objeví ve vaší ruce a budete dál sledovat cestu jeho hrdinů. Tak moc se vám povídky a osudy v nich předestřené dostanou pod kůži.
Jas, 160 stran, 200 Kč

 

Právě se děje

před 28 minutami

Atlético porazilo Valencii a dotáhlo se na vedoucí San Sebastian

Fotbalisté Atlética Madrid zvítězili v 11. kole španělské ligy ve Valencii 1:0 a šestou výhrou po sobě se bodově dotáhli na vedoucí San Sebastian. "Rojiblancos" navíc sehráli o utkání méně.

O výhře celku ze španělské metropole rozhodl vlastním gólem v 79. minutě obránce Toni Lato. Atlético natáhlo ligovou neporazitelnost na 25 zápasů a jako jediné v ligové sezoně nenašlo přemožitele. Naposledy podlehlo v únoru městskému rivalovi Realu.

Elche remizovalo doma s Cádizem 1:1, přestože celý druhý poločas hrálo v deseti. Hosté ale v přesilovce pouze vyrovnali.

Španělská fotbalová liga - 11. kolo:

Elche - Cádiz 1:1 (38. Boyé - 55. Álvaro), Valencie - Atlético Madrid 0:1 (79. vlastní Lato),

18:30 Huesca - FC Sevilla,

21:00 Real Madrid - Alavés.

Zdroj: ČTK
Další zprávy