Enderova hra rozpoutala přestřelku mezi gayi a mormony

Kultura Kultura
11. 7. 2013 10:11
Orson Scott Card je jako mormon proti svazkům homosexuálů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Americká organizace Geeks Out již v minulosti protestovala proti účasti spisovatele Orsona Scotta Carda v autorském týmu Supermana kvůli jeho odmítavým názorům na svazky gayů a leseb. Nyní dokonce vyzívá k protestní blokádě adaptace jeho slavné sci-fi knihy Enderova hra, která bude mít premiéru 1. listopadu.

"Nekupujte si lístek do kina, nedívejte se na to na DVD, nesledujte to přes net," žádá skupina homosexuálních geeků na svých stránkách. „Ignorujte veškeré produkty z merchandise a hračky. Jakkoliv jste mohli obdivovat knihy, držte své peníze daleko od kapes Orsona Scotta Carda."

Orson Scott Card
Orson Scott Card | Foto: Aktuálně.cz

Spisovatel, který je aktivním členem Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů (Mormonů) před časem naznačil, že uzákonění homosexuálních svazků by bylo „koncem demokracie v Americe" a ospravedlnilo by státní převrat. Tyto postoje ovšem odmítá spojovat se snímkem podle svého románu z roku 1985.

"Enderova hra se odehrává sto let v budoucnosti a nemá co dělat s politickými kontroverzemi, které neexistovaly v době, kdy byla kniha napsána," prohlásil Card. "Vzhledem k nedávnému rozhodnutí Nejvyššího soudu je spor ukončen, jelikož každý stát bude muset uznat jakýkoliv svazek uzavřený v každém jiném státě. Nyní bude zajímavé sledovat, jestli budu vítězní aktivisté za homosexuální manželství tolerantní k těm, kteří s nimi v minulosti nesouhlasili."

Enderova hra má být před svým oficiálním uvedením v kinech ukázána prvním divákům tento měsíc na Comic Conu v San Diegu. Sám Card se ale pravděpodobně události nezúčastní.

Příběh vznikl jako podklad pro koncept pozdějšího pokračování s názvem Mluvčí za mrtvé (Speaker for the Dead). V padesátých letech 21. století se kvůli nedorozumění pozemšťané dostali do dvou mezihvězdných válek s insektoidní rasou mimozemšťanou přezdívanou Termiťané.

Foto: Aktuálně.cz

Konflikt sjednotil znepřátelené frakce na Zemi a její obyvatelé se s obavami připravují na očekávanou třetí invazi. Andrew Wiggin přezdívaný Ender je v šesti letech převezen do Bitevní školy, kde se jeho geniální mysl ukazuje jako klíč k možnému vítězství nad nepřítelem. V patnácti letech zdolává úspěšně všechny herní simulace války, ale začíná být nezřetelné, kam až může v případné vřavě zajít.

Endera ve filmu představuje šestnáctiletý Asa Butterfield známý díky dramatu z prostředí holokaustu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Učitele v Bitevní škole, plukovníka Graffa, hraje legendární Harrison Ford a problémového válečného hrdiny Mazera Rackhama se zhostil Ben Kingsley. Enderovu laskavou sestru Valentine ztělesňuje Abigail Breslin (Tísňová linka) a krutý bratr Peter dostal tvář Jimmyho Pinchaka (Ať vejde ten pravý).

Enderova hra vstoupí do českých kin 31. října.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy