Další jihokorejský hit na Youtube? Parodie Bídníků

Kultura Reuters Kultura, Reuters
10. 2. 2013 18:27
Video Les Militaribles natočili jihokorejští branci
Video Les Militaribles má přes 1,5 milionu zhlédnutí
Video Les Militaribles má přes 1,5 milionu zhlédnutí | Foto: Aktuálně.cz

Soul - Z jihokorejské parodie na známý muzikál Bídníci (Les Misérables) se stává hit internetu. Les Militaribles natočilo 80 branců letectva s náklady kolem 900 dolarů. Během tří dní operní video už zhlédlo na Youtube přes 1,5 milionu diváků. Možná se tak bude jednat o další trhák, jakým se stal song Gangnam style rappera PSY.

V úvodní scéně vojáci odhazují lopatami sníh za zvuků hudby Claudea-Michela Schonberga, který napsal muzikál podle stejnojmenného románu Viktora Huga. Muži rytmicky ryjí lopatami a zpívají: "Dig down, dig down, raise your shovels high" a stěžují si, že zbývají ještě přes dva roky služby.

Foto: Aktuálně.cz

Jihokorejští muži musí v armádě sloužit minimálně 21 měsíců. Ve vzdušných silách je to ještě více. Video poukazuje na to, že jsou odtrženi od svých rodin a přátel. Nesmí dokonce používat ani chytré telefony.

Parodie vypráví příběh vězně jménem Jean Valjean, letce 24601, kterého navštíví přítelkyně Cosette. S tou však stráví pouze několik minut, protože stále musí pracovat. Dívka ho nakonec opustí, což kolegové komentují jako nevyhnutelný osud, jenž čeká každého vojáka.

Video obsahuje také parodie na písně of I Dreamed a Dream a Red and Black. Režisérem byl 25letý poručík Chung Da-hoon, který byl před odvodem studentem filmové školy. "Mysleli jsme, že získáme sympatie od všech Korejců, kteří mají syny a bratry. Nečekali jsme však, že budeme mít ohlas i v zahraničí", komentuje úspěch videa Chung.

Valjeana ztvárnil seržant, který studoval operní zpěv. Přísného Javerta zpíval voják, jenž má z operního zpěvu vysokoškolský titul. Video vzbudilo ohlas také u Russella Crowea - ten ve filmové verzi Bídníků, kterou režíroval Tom Hooper, hrál Javerta. Herec na Twitteru těm, kteří jej sledují, přeposlal odkaz na jihokorejskou parodii, čímž jí ještě zvýšil popularitu.

Jihokorejská armáda čítá na šest set tisíc vojáků a povolávací rozkaz každoročně dostanou tisíce mladíků.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 38 minutami

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump nařídil čínské firmě ByteDance, aby do 90 dní prodala TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nařídil čínské společnosti ByteDance, aby prodala americké operace své aplikace pro sdílení videa TikTok do 90 dní. Oznámila to agentura Reuters.

"Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k přesvědčení, že ByteDance by mohla podniknout kroky, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Spojených států," uvedl Trump v nařízení. ByteDance by se měla odpojit od všech dat od uživatelů v USA a nebude smět vlastnit v USA žádný majetek, který se používá k provozu TikToku.

Americká společnosti Microsoft na počátku měsíce uvedla, že jedná s čínskou ByteDance o koupi aktivit TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Dohodu chtějí obě strany uzavřít do 15. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy