YouTube 2012: Rozstřílený laptop, masový vrah a Gangnam

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 12. 2012 15:33
Prohlédněte si deset nejpopulárnějších videí na YouTube
Video rappera Psy má přes 989 milionů zhlédnutí.
Video rappera Psy má přes 989 milionů zhlédnutí. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Byly doby, kdy se obyčejný člověk mohl dobrat slávy na internetovém serveru YouTube s náhodně nebo záměrně natočeným videem, které se stalo hitem. To už ale přestává platit - nejúspěšnější nahrávky na YouTube jsou převážně dílem profesionálů. Vyplývá to z přehledu deseti nejsledovanějších videí roku 2012, který server YouTube zveřejnil.

Před pěti lety, kdy YouTube sestavil první desítku nejlepších nahrávek roku, byla řada z nich náhodně pořízeným domácím videem či amatérským filmem, které nikdy nebyly míněny pro široké publikum, uvedl Kevin Allocca, manažer pro trendy serveru YouTube. "Je tady čím dál tím víc lidí, kteří vědí, jak si budovat diváckou základnu, jak YouTube používat," dodal. "Jsou tu společnosti, které utrácejí miliony a miliony dolarů ve snaze tato videa natočit."

Jedinou nahrávkou v letošní první desítce, která nevznikla profesionálně, je Facebooková výchova - video, na němž americký otec rozstřílí laptop své dcery, protože ho na Facebooku pomlouvala. Tato nahrávka vzbudila dost kontroverzí, kdy část rodičů drsný přístup ocenila, zatímco podle jiných otec tak trochu přestřelil.

A nikoho patrně nepřekvapí, že na špici seznamu je letos všudypřítomný korejský rapper Psy a jeho Gangnam Style. Z letošního seznamu ale vyplývají ještě další trendy, dodal Allocca. Nejpopulárnější videa jsou všeobecně delší - Kony 2012 má dokonce 31 minut.

S ohledem na americké prezidentské volby se do první desítky propracovala i politika: videa Baracka Obamy a Mitta Romneyho dohromady přesáhla více než dvě miliardy zhlédnutí. Nejoblíbenější z nich je ovšem Epic Rap Battles: Obama vs. Romney, na němž jsou dva legrační rappeři. A vůbec nevadí, že se Obamovi a Romneymu ani moc nepodobají.

 

Top 10 nejúspěšnějších videí na Youtube 2012

1. Psy Gangnam Style - Víte, o čem tohle video vůbec je? Záleží na tom? Tančete dál.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


2. Walk off the Earth - Nejpopulárnější letošní titulní píseň, která už nasbírala víc než 140 milionů zhlédnutí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


3. KONY 2012 - Video o činech masového vraha Josepha Konyho, vůdce tzv. Armády božího odporu, která má na svědomí statisíce mrtvých. I když tohle video trvá více než 30 minut, během jediného dne nasbíralo před 30 milionů zhlédnutí, což je absolutní rekord za 24 hodin.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


4. Call Me Maybe - Bieber, Gomezová, Pena; dokonce i ekonomičtí analytici používali text tohoto songu, když chtěli vysvětlit komplikace krize eurozóny.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


5. Epic Rap Battles - Obama versus Romney. Aneb proč se dívat na skutečné kandidáty diskutující o nepodstatných věcech, když jsou tu jejich dvojníci s napůl pravdivou karikaturou ve vtipné rapové bitvě?

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


6. Dramatické překvapení - Prozradit pointu by nebylo vhodné, tak snad jen to, že tohle video o záhadném tlačítku na poklidném vlámském náměstí už vidělo mnohem víc lidí, než kolik má Belgie obyvatel.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


7. Proč se na to všechno ptáš? - Proč holky kladou tolik otázek? A proč si tohle video pustilo víc než 39 milionů lidí?

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


8. Lindsey Stirling - Tanec smíchaný s houslemi. Jak by na tomhle seznamu mohl chybět, že? Vítejte v roce 2012.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


9. Facebooková výchova - Tenhle otec, kterého dcera pomluvila na svém facebookovém účtu, z toho vůbec neměl radost. A tak jí to nejdřív všechno pěkně na rovinu vyříkal, pak vzal její laptop do zahrady a pěkně ho prostřílel. Zní to logicky, ne?

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com


10. Volným pádem dolů - Felix Baumgartner zřejmě věděl, proč skáče z výšky skoro 40 kilometrů nad zemí - a víc než 30 milionů lidí ví, proč se na jeho šílený pokus podívali aspoň na YouTube. V přímém přenosu ho sledovalo osm milionů lidí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy