Da Mata vystavuje v Budějovicích, SIAL v Liberci

Kultura Kultura
19. 3. 2012 2:28
Tipy na výstavy v Českých BUdějovicích, Plzni, Brně i Praze

Francisco da Mata - Trompe le Monde
Typickým rysem pro da Matovo dílo je využívání určitých prvků moderního umění, jako je destrukce, fragmentace, akumulace nebo juxtapozice předmětů, a jejich následné zapojení do současného kontextu. Mnoho exponátů se snaží být náhledem do životních pocitů své generace, pro kterou je popkultura neřešitelnou součástí každodenní zkušenosti a která se identifikuje s kulturou, jejíž mýty formovaly rockové hvězdy, modelky, herci. Autor se často vrací k žánrům jako zátiší a portrét, stejně tak k estetice konceptuálního umění a minimalismu, a zjišťuje, jaké jsou hranice prezentace. Už dříve pracoval s komplexním pojetím svěřeného prostoru a v tomto ohledu je českobudějovická výstava Trompe le Monde (Podvedený svět), symbolicky pojmenovaná podle EP kultovní alternativně rockové skupiny Pixies, jeho zatím nejdotaženějším projektem.
8. 3. až 8. 4. 2012, České Budějovice - Dům umění České Budějovice

SIAL
Název výstavy je zkratkou pro Sdružení architektů a inženýrů Liberec, kterým se v letech 68 až 71 podařilo vytvořit invenční a svobodomyslné tvůrčí prostředí mimo státní projektové ateliéry a vytvořit tak několik pozoruhodných děl. Klíčovým pro českou architekturu druhé poloviny 20. století se stal Hubáčkův a Patrmanův televizní vysílač s hotelem na Ještědu, tedy právě dílo vůdčích osobností SIALu. Aktuální výstava v Plzni pak ukazuje, že nebylo zdaleka jediné, jež se povedlo ve sdružení vytvořit ještě před jeho rozpuštěním s nástupem normalizace.
20. 1. až 15. 4. 2012, Plzeň - Západočeská galerie v Plzni - Výstavní síň Masné krámy, 60 Kč

Nicolň Bambini, Jupiter, Juno a Io, Olomouc
Nicolň Bambini, Jupiter, Juno a Io, Olomouc | Foto: státní zámek Velké Losiny

Colorito
Výstava italského, převážně pak benátského, výtvarného umění v Brně poprvé představuje dané obrazy ze sbírek moravských a slezských muzejních sbírek, kterým až dosud byla věnována jen minimální pozornost. Spousta z nich totiž zůstávala skryta v depozitářích nebo zapadlých koutech regionálních expozic, ačkoliv některé pochází z nejkvalitnějších sbírek, jež původně vlastnili Lichtenštejnové, Kaunitzové, Widmannové, Habsburkové, Silva Taroucové nebo třeba Kleinové z Vízmberka. Příznačná pro benátské malířství 16. až 18. století je široká mnohovrstevnatost témat a stylů pramenící z jedinečnosti politického, společenského a kulturního klimatu města na laguně.
17. 11. 2011 až 20. 5. 2012, Brno - Moravská galerie v Brně, 80 Kč

Tauromaquia: Tváří v tvář býku
Tauromaquia představuj osobnosti světového umění, kterak se vyjadřují k fenoménu býčích zápasů. Picasso, Goya, Dalí, Filla a Čapek sdílí skrze exponáty pohled na španělskou tradici plnou vášní a odkrývají svůj postoj vůči době, v níž žili a tvořili. Výstava vůbec poprvé propojí české umělce Emila Fillu a Karla Čapka se španělskými mistry a jejím hlavním lákadlem je Picassův přípravný karton k tapiseriím kresby Guernica, jehož hodnota je nevyčíslitelná a který doposud nebyl zapůjčen mimo Francii.
9. 12. 2011 až 9. 4. 2012, Praha - Obecní dům, 220 Kč

Foto: Reprofoto

 

Právě se děje

před 44 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Na financování státního dluhu bude letos potřebovat 728,4 miliardy korun. To je o 182,1 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Za růstem je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun kvůli dopadům pandemie a změnám daní.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy