Česká ilustrátorská elita se utká v Secret Wars

Kultura Kultura
24. 5. 2012 16:16
Ve finále na sebe narazí Sasanca a Vladimír Chalupa
čtvrtfinálový souboj Sasanca vs Aargh
čtvrtfinálový souboj Sasanca vs Aargh | Foto: Losos

Praha - Po roce soubojů ilustrátorů dospěla česká verze akce Secret Wars až ke svému finále, v němž se utkají designérka Sasanca s kreslířem Vladimírem Chalupou. Vyvrcholení proběhne zítra v klubu Meetfactory a vítěz postoupí do evropského finále v Londýně nazvaného Secret Walls.

Tam také akce před sedmi lety vznikla z popudu jednoho mladého umělce, zájem však poměrně rychle rostl a jak lidé z uměleckých kruhů, tak veřejnost byla z osvěžujícího konceptu Secret Wars nadšena. Z malířství se stala soutěž performativního charakteru, kdy během hodiny a půl mají umělci stojící před publikem čas na vytvoření díla.

Sasanca
Sasanca | Foto: Losos

K dispozici jim je pouze černá barva či fix a čtvercová plocha s délkou hrany 2,5 metru. O vítězi, respektive postupujícím do dalšího kola, pak rozhoduje dvojčlenná porota společně s hlasem publika, který se měří decibelmetrem.

Do historicky prvního českého finále, v němž vítěz získá 30 tisíc korun a letenku na evropské finále v Londýně, se po roce soubojů probojovali ilustrátoři Vladimír Chalupa a Sasanca. Přičemž oba nějaká podoba výtvarného umění živí.

Liberecký rodák Chalupa pracuje jako ilustrátor a napůl animátor v jednom malém pražském studiu a během studií na střední uměleckoprůmyslové škole v Jablonci si oblíbil komiksovou kresbu.

Ostravačka Sasanca se zase věnuje se hlavně malbě a ilustraci ovlivněné folklorem, pop-surrealismem a graffiti. Její práce je vidět třeba na designu triček pro vlastní outfitovou značku Charaktera.

Kromě souboje samotného se v Meetfactory uskuteční i prodejní výstava všech obrazů z předchozích kol. Program tradičně doplní dýdžejové. Akce začíná v pátek 25. května ve 21 hodin a vstup stojí 100 korun. Lístky budou pouze na místě.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Přijďte podpořit ilustrátory do MeetFactory.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy