Koncertní tipy? Obits, Yonderboi, Austra nebo Jacaszek

Kultura Kultura
19. 5. 2012 8:41
Vystoupí také Keep Shelly in Athens, 3 Cohens, Quantic a další
Keep Shelly in Athens
Keep Shelly in Athens | Foto: Aktuálně.cz

Keep Shelly in Athens

Řeckému objevu indie scény se zatím daří především v blogosféře, očekávaná debutová nahrávka by však mohla znamenat relativní úspěch i ve fyzickém světě. Keep Shelly in Athens totiž jsou naladěni na vlně melancholie, která v novém tisíciletí zasáhla hudební svět, a se svým pomalým odměřeným elektro-popem přivádí do současnosti muziku, jakou se prezentovaly trip-hopové ikony Massive Attack nebo Portishead ve svých začátcích. Zajímavé bude také sledovat, zda bude uhrančivý vokál zpěvačky Sarah stejně působivý i naživo.
pondělí 21. května, Praha - Klub 007 Praha, 250 Kč (na místě 350)

3 Cohens
3 Cohens | Foto: Eitan Riklis

3 Cohens

Tvorbou izraelského trumpetista Avishaie Cohena (neplést se slavnějším jmenovcem hrajícím na kontrabas) se line odkaz polozapomenutého bopu, díky čemuž jej mnozí označují za významnou figuru současného jazzu. Muzikálně založená rodina však měla dopad i na jeho sestru Anat a bratra Yuval, s nimiž aktuálně vystupuje v projektu 3 Cohens. „Chemie, alchymie, telepatie, to jsou ta správná slova, jak popsat téměř nadpozemsky kvalitní improvizaci této skupiny," referoval nadšeně jazzový magazín Downbeat a seskupení dokonce umístil na obálku. Pohromadě představí Praze svůj um vůbec poprvé.
pondělí 21. května, Praha - AghaRTA Jazz Centrum, 350 Kč

Obits

Čest přímočarého rokenrolu dnes hájí málokdo a není divu, že jedni z mála úspěšných jsou veteráni nejlepších časů nezávislé kytarové scény. Kapela poskládaná z Ricka Froberga (Hot Snakes, Drive Like Jehu), Sohraba Habibiona (Edsel) a Alexe Fleisiga (Girls Against Boys) zabodovala už s debutem, na druhé desce Moody, Standard and Poor z loňského roku ale dali jednoduchým hitům s garážovým odérem a surfovými kytarami opravdovou lehkost. I živě tak je z tria čtyřicátníků cítit, že se hudbou především baví.
středa 23. května, Praha - Klub 007 Strahov, 250 Kč

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Quantic

Série koncertů Conference zaměřená na elektronickou hudbu se poprvé ponoří do latinskoamerických rytmů. Až z Kolumbie totiž přiveze projekt Quantic, který stojí na talentu všestranného muzikanta Willa Hollanda. Ten je zběhlý v trip-hopu, dubu, reggae, housu i afrobeatu, v posledních letech jej ale baví především latina a funky rytmy. V aktuálním projektu se zpěvačkou Alice Russell a kapelou The Combo Barbáro tak prostřednictvím tradičně znějících hitů zprostředkovává bezstarostnou letní pohodu, jíž hudebník nabyl ve svém novém domově.
středa 23. května, Praha - Lucerna Music Bar, 450 Kč

Lis Er Stille
Lis Er Stille | Foto: Aktuálně.cz

Lis Er Stille

Švédská kapela Lis Er Stille už po vydání svého debutu Construction of the Amp-Train v roce 2004 vycítila, že post-rock v jeho klasické podobě se brzy vyčerpá. Začala jej tak obohacovat o vlivy dalších žánrů a svým táhlým temným kompozicím dodala prog rockovou pompéznost, spodní proudy melancholických písničkářů, jindy zase takřka obřadní gregoriánskou atmosféru. Na aktuální turné skupina propaguje novinku nazvanou Nous. „Je o vnitřních konfrontacích, kterými procházíme. O pravdivosti věcí, u nichž jsme zvyklí, že jsou pravdivé," popisuje ji frontman Martin Byrialsen v rozhovoru pro časopis Full Moon. Zároveň však k jejímu temnému vyznění dodává: „Nebo je halucinacích, které jsem míval."
čtvrtek 24. května, Praha - Chapeau Rouge, 180 Kč

Yonderboi

Triphopový kouzelník Yonderboi je pravděpodobně nejznámější maďarský hudební export za posledních několik let. V počátcích kolem roku 2000 ještě byla v jeho hudbě znatelná záliba v jazzu, klasickém hip hopu i filmové hudbě, postupně se ale spektrum inspirací rozšířilo a nyní hudebník čerpá také z rockového písničkářství, freak folku i jednoduchého synťákového popu. Celek ale umně rámuje rovnými beaty, ten tak působí velmi kompaktně a díky repetativnímu rytmu i vcelku hitově. Nejvyšší maďarské státní vyznamenání Stříbrného kříže za kulturní zásluhy mu bylo uděleno po právu a za podpory videoprojekce se o tom pokusí přesvědčit i české publikum.
čtvrtek 24. května, Praha - Palác Akropolis, 320 Kč (na místě 360)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jacaszek

V hudbě polského skladatele Jacaszka se potkává ambient, vážná hudba i hlukové erupce a muzikant se tak připojil k dalším jedincům prozkoumávajících styčné body moderní vážné hudby a současné elektroniky. V Jacaszkových dlouhých kompozicích, které často připomínají soundtrack k nikdy nevzniklému filmu, se smyslně proplétají především strunné a smyčcové nástroje s decentními beaty a jemnými noisovými efekty, čímž vzniká navenek křehká, ale jinak velmi soudržná hudba. „Chci stvořit vlastní osobitý hudební jazyk, v němž budou elektronické manipulace s nahrávkami obohacovat tradiční akustické nástroje," popisuje hudebník svou vizi, a jelikož ji naplňuje vcelku úspěšně, vysloužil si od kritiků srovnání třeba s Benem Frostem, Timem Heckerem či švédskými Tape.
sobota 26. května, Praha - Palác Akropolis, 240 Kč (na místě 290)

Austra

„Od opery přes punk k chladné elektronice, to je v kostce cesta, kterou ušla kanadsko-lotyšská hudebnice Katie Stelmanis. Její aktuální projekt Austra navazuje na estetiku osmdesátkové nové vlny a s debutovým albem Feel It Break sklízí velké úspěchy," uvedl loni Karel Veselý zpěvačku před její českou premiérou v klubu MeetFactory. Ta byla velmi úspěšná a Kanaďanka se s kapelou zhruba po půl roce vrací na stejné místo, tentokrát v doprovodu dánské producentky Heidi Mortenson a snové elektroniky projektu Sun Glitters.
neděle 27. května, Praha - MeetFactory, 290 Kč (na místě 390)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 23 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy