Koncertní tipy? Obits, Yonderboi, Austra nebo Jacaszek

Kultura
19. 5. 2012 8:41
Vystoupí také Keep Shelly in Athens, 3 Cohens, Quantic a další
Keep Shelly in Athens
Keep Shelly in Athens | Foto: Aktuálně.cz

Keep Shelly in Athens

Řeckému objevu indie scény se zatím daří především v blogosféře, očekávaná debutová nahrávka by však mohla znamenat relativní úspěch i ve fyzickém světě. Keep Shelly in Athens totiž jsou naladěni na vlně melancholie, která v novém tisíciletí zasáhla hudební svět, a se svým pomalým odměřeným elektro-popem přivádí do současnosti muziku, jakou se prezentovaly trip-hopové ikony Massive Attack nebo Portishead ve svých začátcích. Zajímavé bude také sledovat, zda bude uhrančivý vokál zpěvačky Sarah stejně působivý i naživo.
pondělí 21. května, Praha - Klub 007 Praha, 250 Kč (na místě 350)

3 Cohens
3 Cohens | Foto: Eitan Riklis

3 Cohens

Tvorbou izraelského trumpetista Avishaie Cohena (neplést se slavnějším jmenovcem hrajícím na kontrabas) se line odkaz polozapomenutého bopu, díky čemuž jej mnozí označují za významnou figuru současného jazzu. Muzikálně založená rodina však měla dopad i na jeho sestru Anat a bratra Yuval, s nimiž aktuálně vystupuje v projektu 3 Cohens. „Chemie, alchymie, telepatie, to jsou ta správná slova, jak popsat téměř nadpozemsky kvalitní improvizaci této skupiny," referoval nadšeně jazzový magazín Downbeat a seskupení dokonce umístil na obálku. Pohromadě představí Praze svůj um vůbec poprvé.
pondělí 21. května, Praha - AghaRTA Jazz Centrum, 350 Kč

Obits

Čest přímočarého rokenrolu dnes hájí málokdo a není divu, že jedni z mála úspěšných jsou veteráni nejlepších časů nezávislé kytarové scény. Kapela poskládaná z Ricka Froberga (Hot Snakes, Drive Like Jehu), Sohraba Habibiona (Edsel) a Alexe Fleisiga (Girls Against Boys) zabodovala už s debutem, na druhé desce Moody, Standard and Poor z loňského roku ale dali jednoduchým hitům s garážovým odérem a surfovými kytarami opravdovou lehkost. I živě tak je z tria čtyřicátníků cítit, že se hudbou především baví.
středa 23. května, Praha - Klub 007 Strahov, 250 Kč

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Quantic

Série koncertů Conference zaměřená na elektronickou hudbu se poprvé ponoří do latinskoamerických rytmů. Až z Kolumbie totiž přiveze projekt Quantic, který stojí na talentu všestranného muzikanta Willa Hollanda. Ten je zběhlý v trip-hopu, dubu, reggae, housu i afrobeatu, v posledních letech jej ale baví především latina a funky rytmy. V aktuálním projektu se zpěvačkou Alice Russell a kapelou The Combo Barbáro tak prostřednictvím tradičně znějících hitů zprostředkovává bezstarostnou letní pohodu, jíž hudebník nabyl ve svém novém domově.
středa 23. května, Praha - Lucerna Music Bar, 450 Kč

Lis Er Stille
Lis Er Stille | Foto: Aktuálně.cz

Lis Er Stille

Švédská kapela Lis Er Stille už po vydání svého debutu Construction of the Amp-Train v roce 2004 vycítila, že post-rock v jeho klasické podobě se brzy vyčerpá. Začala jej tak obohacovat o vlivy dalších žánrů a svým táhlým temným kompozicím dodala prog rockovou pompéznost, spodní proudy melancholických písničkářů, jindy zase takřka obřadní gregoriánskou atmosféru. Na aktuální turné skupina propaguje novinku nazvanou Nous. „Je o vnitřních konfrontacích, kterými procházíme. O pravdivosti věcí, u nichž jsme zvyklí, že jsou pravdivé," popisuje ji frontman Martin Byrialsen v rozhovoru pro časopis Full Moon. Zároveň však k jejímu temnému vyznění dodává: „Nebo je halucinacích, které jsem míval."
čtvrtek 24. května, Praha - Chapeau Rouge, 180 Kč

Yonderboi

Triphopový kouzelník Yonderboi je pravděpodobně nejznámější maďarský hudební export za posledních několik let. V počátcích kolem roku 2000 ještě byla v jeho hudbě znatelná záliba v jazzu, klasickém hip hopu i filmové hudbě, postupně se ale spektrum inspirací rozšířilo a nyní hudebník čerpá také z rockového písničkářství, freak folku i jednoduchého synťákového popu. Celek ale umně rámuje rovnými beaty, ten tak působí velmi kompaktně a díky repetativnímu rytmu i vcelku hitově. Nejvyšší maďarské státní vyznamenání Stříbrného kříže za kulturní zásluhy mu bylo uděleno po právu a za podpory videoprojekce se o tom pokusí přesvědčit i české publikum.
čtvrtek 24. května, Praha - Palác Akropolis, 320 Kč (na místě 360)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jacaszek

V hudbě polského skladatele Jacaszka se potkává ambient, vážná hudba i hlukové erupce a muzikant se tak připojil k dalším jedincům prozkoumávajících styčné body moderní vážné hudby a současné elektroniky. V Jacaszkových dlouhých kompozicích, které často připomínají soundtrack k nikdy nevzniklému filmu, se smyslně proplétají především strunné a smyčcové nástroje s decentními beaty a jemnými noisovými efekty, čímž vzniká navenek křehká, ale jinak velmi soudržná hudba. „Chci stvořit vlastní osobitý hudební jazyk, v němž budou elektronické manipulace s nahrávkami obohacovat tradiční akustické nástroje," popisuje hudebník svou vizi, a jelikož ji naplňuje vcelku úspěšně, vysloužil si od kritiků srovnání třeba s Benem Frostem, Timem Heckerem či švédskými Tape.
sobota 26. května, Praha - Palác Akropolis, 240 Kč (na místě 290)

Austra

„Od opery přes punk k chladné elektronice, to je v kostce cesta, kterou ušla kanadsko-lotyšská hudebnice Katie Stelmanis. Její aktuální projekt Austra navazuje na estetiku osmdesátkové nové vlny a s debutovým albem Feel It Break sklízí velké úspěchy," uvedl loni Karel Veselý zpěvačku před její českou premiérou v klubu MeetFactory. Ta byla velmi úspěšná a Kanaďanka se s kapelou zhruba po půl roce vrací na stejné místo, tentokrát v doprovodu dánské producentky Heidi Mortenson a snové elektroniky projektu Sun Glitters.
neděle 27. května, Praha - MeetFactory, 290 Kč (na místě 390)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 7 minutami

Dron na východě Afghánistánu zabil třicet civilistů, mířil na Islámský stát

Nejméně 30 civilistů zahynulo a 40 dalších utrpělo zranění při útoku bezpilotního letounu, který na východě Afghánistánu podnikly afghánské bezpečnostní síly s podporou americké armády. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na tři afghánské vládní představitele. Cílem náletu byla podle nich skrýš členů teroristické organizace Islámský stát (IS), omylem byli ale zasaženi místní rolníci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy