Americká kina ovládl třídní boj na stanici Elysium

Kultura Kultura
12. 8. 2013 9:30
Filmovými hity v USA jsou sci-fi Elysium, Millerovi na tripu a Letadla
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Režisér Neil Blomkamp, jehož před čtyřmi lety proslavil snímek Distrikt 9, pokračuje natáčením sociálně relevantní sci-fi. Jeho novinku, akční drama Elysium, vynesli Američané na vrchol filmové návštěvnosti a jako jediné z nejnovějších premiér, se mu dostalo celkem slušného přijetí ze strany kritiků. Za první víkend vydělal film 30, 4 miliónů dolarů, necelou třetinu svého rozpočtu.

Blomkampův příběh je situován do roku 2154, kdy se bohatá elita světa díky korporaci Armadyne odstěhovala na luxusní vesmírnou stanici Elysium, plnou všemožného přepychu i dokonalé zdravotnické technologie. Prezident Patel (Faren Tahir) vede osobní ideologický boj s tajemnicí Jessicou Delacourt (Jodie Foster), jejíž žoldák Kruger (Sharlto Copley) dostal za úkol brutálně zlikvidovat nelegální (často nemocné) imigranty, kteří se snaží do Elysia dostat ze zpustošené Země. Mezi nimi je i Max Da Costa (Matt Damon), odhodlaný vyléčit na stanici sám sebe z otravy radiací. Pomoc od něj bude chtít i jeho stará přítelkyně Frey Santiago (Alice Braga), jelikož její dcera Matilda (Emma Tremblay) umírá na leukémii.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Mnohem méně byla kritika shovívavá ke komedii Rawsona Marshalla Thurbera s názvem Millerovi na tripu. Příběh bezvýznamného drogového dealera (Jason Sudeikis), který musí komplikovaně napravit katastrofální chybu, si nicméně získal srdce publika a 38 miliónů, takže, na rozdíl od Elysia, ziskem svůj rozpočet již překonal.

Na animované snímky Auta (2006) a Auta 2 (2011) navázalo disneyovské studio Pixar zábavou pro děti nazvanou tentokrát Letadla. Režisér Klay Hall představil příběh mluvícího letounu se strachem z výšky a odstartoval tak plánovanou trilogii. Letadla odlétají na svůj světový závod s 22,5 milióny dolarů.

Po třech letech se fanoušci řecké mytologie a knižní fantasy série Ricka Riordana konečně dočkali druhého dobrodružství poloboha Percyho Jacksona. Adaptace druhé knihy - Percy Jackson: Moře nestvůr - se tentokrát ujal Thor Freudenthal. Syn boha Poseidóna se ze čtvrtého místa vydává hledat zlaté rouno obtěžkán 23,4 milióny.

Jako jediný titul z předchozího týdne se v nejvyšší pětici návštěvnosti z posledních sil drží krimifilm Baltasara Kormákura 2 zbraně s Denzelem Washingtonem a Markem Wahlbergem v hlavních rolích získaly 48,5 miliónů dolarů.

Elysium i Millerovi na tripu se v českých kinech objeví  29. srpna, Letadla a Percy Jackson o týden dříve - 22. srpna.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy