5 divadelních premiér, jež by vám v březnu neměly ujít

Adam Pešek
7. 3. 2012 6:17
Pražská divedla v březnu uvedou smetanovský muzikál nebo nového Nebeského
ukázka z inscenace Denně
ukázka z inscenace Denně | Foto: Aktuálně.cz

Denně
Do Divadla Na zábradlí se vrací režisér Jan Nebeský a dramatik Egon Tobiáš s detektivní komedií Denně z prostředí kanceláře pražské kriminálky Aneňák. Příjemné bezstarostné odpoledne náhle naruší ohlášení vraždy, a zatímco vrchní komisař Svrchník má jisté problémy s beránkem, šéf Brázda ostatní motivuje slovy „Vraždy tě musej hlavně bavit!" Hra se inspirovala denním tiskem a noviny ukazuje jako povrchní snůšku zdánlivých pravd, které však o skutečnosti vlastně nic nevypovídají.
Premiéra: 9. března, Praha - Divadlo Na zábradlí, 100 až 350 Kč

August August, August
Jedna z nejúspěšnějších českých her druhé poloviny dvacátého století z pera Pavla Kohouta zavítá v novém provedení i do Divadla pod Palmovkou. Komedie je zasazena do cirkusového prostředí a jejím východiskem je nácvik mistrovského díla pana ředitele nazvaného Valčík osmi bílých lipicánů a jeho představení. Aby však hlavní hrdina klaun August danou show mohl předvést, musí splnit řadu neobvyklých podmínek ředitele, jež jsou zdrojem mnoha vtipných situací.
Premiéra: 9. a 10. března, Praha - Divadlo pod Palmovkou, 160 až 280 Kč

Želary
První letošní premiérou Městských divadel pražských bude dramatizace díla Želary spisovatelky Květy Legátové, která vychází i z navazující novely Jozova Hanule. Slavný milostný příběh mladé lékařky z doby heydrichiády chce v režii Pavla Gheka zdůraznit fakt, že zázrak života často leží před námi, jen ho neumíme objevit a uchopit.
Premiéra: 10. března, Praha - divadlo Rokoko, 90 až 320 Kč

Bedřich Smetana: The Greatest Hits
Jiří Hlas s Jiřím Janouchem upravili melodie jednoho z nejslavnějších skladatelů vážné hudby a udělali z nich osu komediálního muzikálu pro zpívající činoherce, jež v režii Petr Svojtka uvedou Městská divadla pražská. Fenomén Bedřicha Smetany hra zkoumá skrze fiktivní divadelní soubor, který musí pro finanční záchranu narychlo nazkoušet představení sestavené ze všech devíti autorových oper. Skládání částí jednotlivých děl do velkého celku však není zrovna snadné a stejně tak i splnění požadavků japonského grantu, bez nějž soubor nemůže dále existovat.
Premiéra: 17. března, Praha - Divadlo ABC, 90 až 320 Kč

Springville
Archa pravidelně uvádí inscenace vlámského divadla CAMPO a tentokrát na své pódium přiveze přední performerku a výtvarnici Miet Warlopovou. Aktuální představení nesleduje žádnou výraznou dějovou linku, ale je spíše vizuálně humornou metaforou, v níž se předměty stávají lidmi a naopak.
Premiéra: 17. a 18. března, Praha - divadlo Archa, 190 až 250 Kč

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 30 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
před 1 hodinou

Čistý zisk ČEZ vzrostl, za poslední tři čtvrtletí dokonce o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 16,3 procenta na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Po očištění o mimořádné vlivy dokonce podle ČEZ čistý zisk vystoupal až na 14,7 miliardy. Za celý letošní rok chce skupina dosáhnout čistého zisku až 18 miliard oproti 10,5 miliardy za loňský rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy