Krásná na povrchu a drsná uvnitř - taková je Sardinie

Betty Růžičková
12. 8. 2011 16:00
Pohoda a klid u moře a drsná romantika ve vnitrozemí.
Sardine
Sardine | Foto: Isifa/Thinkstock

Sardinie, jako místo vaší dovolené, vás určitě nezklame. Tento italský ostrov je plný protikladů, které stojí za to poznat.

Pobřeží s křišťálově čistým mořem a nekonečnými plážemi zažívá nyní stavební boom. Nicméně, pokud se vydáte více do vnitrozemí ostrova, najdete tu vesničky, ve kterých jakoby se zastavil čas.

Ovce, krávy a koně se tu pasou na loukách, úrodnější části ostrova jsou pak pokryté olivovými háji, vinicemi a porosty korkových dubů - v ostrém kontrastu tu vystupjí "strohé", ale o to krásnější hory.

Sardinie
Sardinie | Foto: Isifa/Thinkstock

Sardinie je také ideálním místem pro sledování ptáků - takzvaný "birdwatching", jenž je oblíbený zejména ve Velké Británii. Setkat se tu můžete s divoce žijícími plameňáky, supy, orly a nebo jiným vzácným ptactvem.

Ostrov je častým cílem turistů zejména díky svému pobřeží. Sardinské pláže jsou velmi různorodé - kromě těch širokých a písečných tu najdete i malé zátoky nebo oblázkové pláže či skalnaté útesy. Něco však mají všechny společné - krásu a barevnost. Některé jsou bílé, některé růžové, další zase žluté nebo hnědé. Tyrkysová voda, která je omývá, v sobě zase ukrývá ráj pro milovníky potápění.

Hlavním turistickým centrem je pobřeží Costa Smeralda. Kromě něho tu ale můžete najít také menší, malebné vesničky a klidnější pláže, na kterých budete často úplně sami.

Ve své minulosti musela Sardinie odolávat mnoha nepřátelským nájezdům. K obraně si proto místní vybudovali věže, které jsou rozeseté po celém ostrově. Říká se jim Nuraghy a některé z nich byly postaveny už v roce 1500 př.n.l. Po ostrově je jich rozmístěno asi sedm tisíc.

Pozornosti návštěvníků by nemělo ujít hlavní město ostrova, Cagliari. To se vždy pyšnilo titulem nejdůležitějšího přístavu ostrova. Kromě katedrály tu byl vybudován goticko-katalánský kostel San Giacomo. Mnoho památek vám nabídne historická čtvrť Castello (v překladu "hrad").

Cagliari
Cagliari | Foto: Isofa/Thinkstock

Alghero je další, Španěly výrazně ovlivněné, město. Přesněji řečeno, ne Španěly, ale Katalánci. Ve městě najdete ukázky jejich architektury nebo kuchyně. Dodnes se také slaví a dodržují mnohé španělské tradice a svátky.

Sardinie
Sardinie | Foto: Isifa/Thinkstock

A jestli vás zajímají spíše přírodní památky, měli byste se vypravit do hor - ačkoliv je ostrov oblíbený spíše pro slunce a pláže, tak má dokonce i svoje lyžařské centrum.

Na Sardinii je několik starých dolů, které dnes již nejsou v provozu. Na jejich místech však byla vybudována muzea, kde se můžete podívat, které kovy a jakým způsobem se na Sardinii těžily. Hned tři taková muzea - Masua, Monteponi a Nebida - najdete u městečka Iglesias.

Sardinie
Sardinie | Foto: Isifa/Thinkstock

Na Sardinii se chovají zejména ovce a koně. Z mléka místních ovcí se vyrábějí sýry, včetně nejznámějšího, zvaného Pecorino Sardo. Jeho základem je plnotučné mléko a obvykle se nechává alespoň dva měsíce zrát (existuje ale i v nezrající variantě).

Jelikož jsme ve Středomoří, nesmíme zapomenout ani na víno, které je kvalitativně srovnatelné s dobrými francouzskými víny. Červené Cannonau, bílé a velmi aromatické Vermentino, nebo Cariganano, které má svou červenou i růžovou variantu.

 

Právě se děje

Další zprávy