Krásná na povrchu a drsná uvnitř - taková je Sardinie

Betty Růžičková
12. 8. 2011 16:00
Pohoda a klid u moře a drsná romantika ve vnitrozemí.
Sardine
Sardine | Foto: Isifa/Thinkstock

Sardinie, jako místo vaší dovolené, vás určitě nezklame. Tento italský ostrov je plný protikladů, které stojí za to poznat.

Pobřeží s křišťálově čistým mořem a nekonečnými plážemi zažívá nyní stavební boom. Nicméně, pokud se vydáte více do vnitrozemí ostrova, najdete tu vesničky, ve kterých jakoby se zastavil čas.

Ovce, krávy a koně se tu pasou na loukách, úrodnější části ostrova jsou pak pokryté olivovými háji, vinicemi a porosty korkových dubů - v ostrém kontrastu tu vystupjí "strohé", ale o to krásnější hory.

Sardinie
Sardinie | Foto: Isifa/Thinkstock

Sardinie je také ideálním místem pro sledování ptáků - takzvaný "birdwatching", jenž je oblíbený zejména ve Velké Británii. Setkat se tu můžete s divoce žijícími plameňáky, supy, orly a nebo jiným vzácným ptactvem.

Ostrov je častým cílem turistů zejména díky svému pobřeží. Sardinské pláže jsou velmi různorodé - kromě těch širokých a písečných tu najdete i malé zátoky nebo oblázkové pláže či skalnaté útesy. Něco však mají všechny společné - krásu a barevnost. Některé jsou bílé, některé růžové, další zase žluté nebo hnědé. Tyrkysová voda, která je omývá, v sobě zase ukrývá ráj pro milovníky potápění.

Hlavním turistickým centrem je pobřeží Costa Smeralda. Kromě něho tu ale můžete najít také menší, malebné vesničky a klidnější pláže, na kterých budete často úplně sami.

Ve své minulosti musela Sardinie odolávat mnoha nepřátelským nájezdům. K obraně si proto místní vybudovali věže, které jsou rozeseté po celém ostrově. Říká se jim Nuraghy a některé z nich byly postaveny už v roce 1500 př.n.l. Po ostrově je jich rozmístěno asi sedm tisíc.

Pozornosti návštěvníků by nemělo ujít hlavní město ostrova, Cagliari. To se vždy pyšnilo titulem nejdůležitějšího přístavu ostrova. Kromě katedrály tu byl vybudován goticko-katalánský kostel San Giacomo. Mnoho památek vám nabídne historická čtvrť Castello (v překladu "hrad").

Cagliari
Cagliari | Foto: Isofa/Thinkstock

Alghero je další, Španěly výrazně ovlivněné, město. Přesněji řečeno, ne Španěly, ale Katalánci. Ve městě najdete ukázky jejich architektury nebo kuchyně. Dodnes se také slaví a dodržují mnohé španělské tradice a svátky.

Sardinie
Sardinie | Foto: Isifa/Thinkstock

A jestli vás zajímají spíše přírodní památky, měli byste se vypravit do hor - ačkoliv je ostrov oblíbený spíše pro slunce a pláže, tak má dokonce i svoje lyžařské centrum.

Na Sardinii je několik starých dolů, které dnes již nejsou v provozu. Na jejich místech však byla vybudována muzea, kde se můžete podívat, které kovy a jakým způsobem se na Sardinii těžily. Hned tři taková muzea - Masua, Monteponi a Nebida - najdete u městečka Iglesias.

Sardinie
Sardinie | Foto: Isifa/Thinkstock

Na Sardinii se chovají zejména ovce a koně. Z mléka místních ovcí se vyrábějí sýry, včetně nejznámějšího, zvaného Pecorino Sardo. Jeho základem je plnotučné mléko a obvykle se nechává alespoň dva měsíce zrát (existuje ale i v nezrající variantě).

Jelikož jsme ve Středomoří, nesmíme zapomenout ani na víno, které je kvalitativně srovnatelné s dobrými francouzskými víny. Červené Cannonau, bílé a velmi aromatické Vermentino, nebo Cariganano, které má svou červenou i růžovou variantu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy