Jak žít déle? Rok studia prodlouží život o 11 měsíců, každé kilo nadváhy dva měsíce ubere

Magazín Magazín
Aktualizováno 18. 10. 2017 20:10
Za kratší život může špatný životní styl i genové mutace. Za každé kilo nadváhy ztrácí člověk dva měsíce života, za každodenní kouření krabičky cigaret až sedm let. Prodloužit si jej naopak lze vzděláním. Každý rok studia údajně přidává jedenáct měsíců života.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Výzkumný tým z Edinburgské univerzity analyzoval rozdíly v genetických kódech a DNA u 600 tisíc jednotlivců zapojených do výzkumu. Výsledky by podle vědců mohly napomoci objevit nové způsoby, jak prodloužit lidem život.

Z jejich závěrů vyplynulo, že každý rok studia přidává lidem jedenáct měsíců života. Za každé kilo nadváhy pak ztrácí člověk dva měsíce a za každodenní kouření krabičky cigaret až sedm let, dodávají ve studii zveřejněné v časopise Nature Communications.

Nicméně pokud někdo kouří, pije, nedokončil školu a má nadváhu, může být vcelku těžké určit dopad jednoho konkrétního nezdravého chování. A tak se místo toho výzkumníci pustili do přirozeného experimentu.

Za neduhy mohou často genové mutace

Někteří lidé nesou ve svém DNA mutace, které zvyšují chuť k jídlu nebo přispívají k pravděpodobnosti, že ztloustnou. Výzkumníci tak byli schopni porovnat je s těmi, kteří tyto sklony nemají, a to bez ohledu na další okolnosti jejich životního stylu.

Výzkumný tým z Edinburghu také přišel na specifické mutace DNA, které mají zásadní vliv na délku lidského života. Jednou z příčin je mutace v genu zodpovědná za řízení imunitního systému, která může přidat v průměru až sedm měsíců života.

Lidé s mutací, jež zvyšuje hladinu cholesterolu, můžou čelit ztrátě až osmi měsíců života. Vzácná mutace genu - APOE (Apolipoprotein E), spojovaná s demencí, může lidem zkrátit život až o 11 měsíců. A ten, který se podílí na závislosti na kouření, odebírá lidem až půl roku.

Joshi ale uvádí, že tyto typy mutací jsou pouze špičkou ledovce. Až dvacet procent změn v délce života může být zděděno, ale pouze jedno procent z nich bylo dosud objeveno. "Doufáme, že objevíme nové geny ovlivňující délku života, aby nám poskytly nové informace o stárnutí a umožnily léčebné zásahy," dodal.

Ačkoliv tedy mutace a geny ovlivňují délku života, největší vliv mají podle Joshiho pořád volby, které lidé během svého života dělají.

Video: Tomáš Martínek a jeho spolek pořádají výlety pro seniory

90 procent našich klinetů se akcí „šmejdů“ účastnilo, je to smutné. Jedou tam, i když vědí, že tam budou předváděcí akce, říká Martínek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy