Hudebník Neil Young zažaloval Trumpovu kampaň za nedovolené používání písní

ČTK ČTK
5. 8. 2020 14:33
Kanadský hudebník Neil Young podal u amerického soudu stížnost na volební kampaň Donalda Trumpa za to, že prezident na mítincích opakovaně používá Youngovu hudbu. Hudebník s jejím využitím nesouhlasil, na porušování práv si stěžoval již v roce 2015. Od Trumpovy kampaně chce odškodné 150 tisíc dolarů, což je asi 3,3 milionu korun.
74letý Young v minulosti několikrát vedení Trumpovy kampaně vyzval, aby jeho písně nepoužívalo. Podle BBC si na to stěžoval už v roce 2015.
74letý Young v minulosti několikrát vedení Trumpovy kampaně vyzval, aby jeho písně nepoužívalo. Podle BBC si na to stěžoval už v roce 2015. | Foto: ČTK

Podle kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorská práva, protože Young s využitím svých písní nesouhlasil. Informuje o tom britská BBC, podle níž se Trumpova kampaň zatím nevyjádřila.

74letý Young v minulosti několikrát vyzval vedení Trumpovy kampaně, aby jeho písně nepoužívalo. Podle BBC si na to stěžoval už v roce 2015. Nyní podal stížnost kvůli použití svých písní Rockin' in the Free World a Devil's Sidewalk. Od Trumpovy kampaně chce odškodné 150 tisíc dolarů, v přepočtu asi 3,3 milionu korun.

"Tato stížnost nemá v úmyslu znevážit práva a názory amerických občanů, kteří mohou svobodně podporovat kandidáta podle svého výběru," stojí ve stížnosti, jejíž text byl zveřejněn na hudebníkových stránkách.

"Nicméně žalující strana nemůže dovolit, aby její hudba byla použita jako 'tematická píseň' pro rozdělující, neamerickou kampaň ignorance a nenávisti," uvádí stížnost podaná k oblastnímu soudu v New Yorku.

Za používání hudby bez souhlasu autorů kritizovala Trumpovu prezidentskou kampaň i řada dalších hudebníků, mimo jiné skupiny Linkin Park či The Rolling Stones, dědicové hudebníka Toma Pettyho, zpěvák Elton John anebo pěvkyně Adele.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy