Hraní počítačových her v práci snižuje stres a zvyšuje výkonnost, tvrdí studie

Magazín Magazín
1. 8. 2017 6:45
Experiment floridských výzkumníků ukázal, že hraní videoher během pauzy v práci pomáhá snížit úroveň stresu. Podle studie by lidé během dne neměli zapomínat na pár minut oddechu, které jim pomohou být po zbytek dne efektivnější.
Nechte si chvíli své pracovníky hrát, odmění se vám pak zvýšenou výkonností.
Nechte si chvíli své pracovníky hrát, odmění se vám pak zvýšenou výkonností. | Foto: Shutterstock

Únava spojená se stresem, frustrace a úzkost v práci postihuje téměř všechny zaměstnané lidi. Nejvíce jsou přitom únavou ohroženi pracovníci v oblasti bezpečnosti, jako jsou například letečtí navigátoři, či ve zdravotnictví, jejichž případné chyby mohou být fatální, tvrdí  zpráva celosvětové organizace Human Factors and Ergonomics Society.

Proto se doktorand Michael Rupp z floridské University of Central Florida a jeho kolegové rozhodli zanalyzovat, zda občasné hraní videoher během přestávek může být užitečným nástrojem, jak bojovat se stresem na pracovišti. O studii informoval server Newsweek.

Hráči se po přestávce cítili lépe než ostatní

Výzkumníci pro svá zjištění využili počítačově připravovanou úlohu k vyvolání kognitivní únavy u 66 účastníků, kteří poté dostali pětiminutovou pauzu. Během přestávky hráli náhodně vybranou videohru s názvem Sushi Cat, účastnili se relaxační aktivity nebo seděli tiše v testovací místnosti bez telefonů a počítačů.

V různých časech během experimentu vědci měřili úroveň stresu účastníků, jejich náladu a výkon. Zjistili přitom, že pouze hráči počítačových her se po přestávce cítili lépe.

Ti, kteří trávili přestávku v tichu, uvedli, že se cítili nepříjemně a odstrčeně. Zatímco u těch, kteří odpočinek využili k řízené relaxační činnosti, se objevilo snížení negativních vlivů a úzkosti.

Efektivnější díky pár minutám oddechu

"Často se snažíme být během dne výkonní, abychom stihli více práce, což však nemusí být tak efektivní jako věnovat pár minut oddechu. Lidé by si měli naplánovat krátké pauzy pro jiné zábavné aktivity, jako jsou videohry, které je pomůžou dobít," uvedl Rupp.

Trocha stresu může být užitečná, tlak nám může pomoci rozvinout dovednosti, které potřebujeme k řešení potenciálně nebezpečných situací.

Dlouhodobý stres, při kterém se člověk cítí ochromen, má však negativní dopad na zdraví a může vést k depresím, úzkostem i fyzickým potížím.

 

Právě se děje

teď

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno teď

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy