Hraní počítačových her v práci snižuje stres a zvyšuje výkonnost, tvrdí studie

Magazín Magazín
1. 8. 2017 6:45
Experiment floridských výzkumníků ukázal, že hraní videoher během pauzy v práci pomáhá snížit úroveň stresu. Podle studie by lidé během dne neměli zapomínat na pár minut oddechu, které jim pomohou být po zbytek dne efektivnější.
Nechte si chvíli své pracovníky hrát, odmění se vám pak zvýšenou výkonností.
Nechte si chvíli své pracovníky hrát, odmění se vám pak zvýšenou výkonností. | Foto: Shutterstock

Únava spojená se stresem, frustrace a úzkost v práci postihuje téměř všechny zaměstnané lidi. Nejvíce jsou přitom únavou ohroženi pracovníci v oblasti bezpečnosti, jako jsou například letečtí navigátoři, či ve zdravotnictví, jejichž případné chyby mohou být fatální, tvrdí  zpráva celosvětové organizace Human Factors and Ergonomics Society.

Proto se doktorand Michael Rupp z floridské University of Central Florida a jeho kolegové rozhodli zanalyzovat, zda občasné hraní videoher během přestávek může být užitečným nástrojem, jak bojovat se stresem na pracovišti. O studii informoval server Newsweek.

Hráči se po přestávce cítili lépe než ostatní

Výzkumníci pro svá zjištění využili počítačově připravovanou úlohu k vyvolání kognitivní únavy u 66 účastníků, kteří poté dostali pětiminutovou pauzu. Během přestávky hráli náhodně vybranou videohru s názvem Sushi Cat, účastnili se relaxační aktivity nebo seděli tiše v testovací místnosti bez telefonů a počítačů.

V různých časech během experimentu vědci měřili úroveň stresu účastníků, jejich náladu a výkon. Zjistili přitom, že pouze hráči počítačových her se po přestávce cítili lépe.

Ti, kteří trávili přestávku v tichu, uvedli, že se cítili nepříjemně a odstrčeně. Zatímco u těch, kteří odpočinek využili k řízené relaxační činnosti, se objevilo snížení negativních vlivů a úzkosti.

Efektivnější díky pár minutám oddechu

"Často se snažíme být během dne výkonní, abychom stihli více práce, což však nemusí být tak efektivní jako věnovat pár minut oddechu. Lidé by si měli naplánovat krátké pauzy pro jiné zábavné aktivity, jako jsou videohry, které je pomůžou dobít," uvedl Rupp.

Trocha stresu může být užitečná, tlak nám může pomoci rozvinout dovednosti, které potřebujeme k řešení potenciálně nebezpečných situací.

Dlouhodobý stres, při kterém se člověk cítí ochromen, má však negativní dopad na zdraví a může vést k depresím, úzkostem i fyzickým potížím.

 

Právě se děje

Další zprávy