Kariéru softbalistky ukončila leukemie. Teď má hračkářství a pomáhá dětem s rakovinou

Petra Jansová Petra Jansová
5. 12. 2018 8:00
Na začátku října odstartovalo hračkářství Agátin svět ve spolupráci s organizací Radost dětem speciální projekt, jehož cílem je obdarovat děti z onkologických oddělení osmi českých nemocnic vhodnými hračkami. Během jednoho měsíce se celkově podařilo vybrat 160 tisíc a sbírka stále pokračuje. Sestry Křížovy, které za hračkářstvím stojí, mají v plánu vybrat minimálně o dalších 20 tisíc korun víc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zhoubnou poruchou krve onemocní v Česku každoročně 400 dětí. Ty pak na onkologických odděleních nemocnic musí trávit dlouhé měsíce, v některých případech i roky. Vhodných a kreativních hraček a stavebnic, které jim mohou pomoci překonat obtíže spojené s léčbou a krátit dlouhou chvíli, proto není nikdy dost.

"Peníze na konkrétní stavebnice a vhodné hračky právě pro tato oddělení jsme začali sbírat v říjnu a konec projektu plánujeme na leden," přibližuje Kristýna Křížová. Akci spolu se svou sestrou spustila ve spolupráci s charitativním projektem Radost dětem.

Už během prvního měsíce se podařilo překonat cílovou částku, kterou si sestry stanovily. Výzva proto běží dál a cílem je vybrat o dalších 20 tisíc korun víc.

Spolupráce s Kateřinou Wicha a organizací Radost dětem je podle Kristýny Křížové přirozeným vyústěním samotné existence hračkářství Agátin svět. I její sestra Lucie má totiž zkušenost se zhoubným onemocněním.

Hodgkinův lymfom postihl Lucii Křížovou, bývalou reprezentantku v softbalu, poprvé ve 22 letech. Podruhé, o několik let později, se nemoc vrátila v mnohem větší síle. Aktivní sportovkyně strávila tehdy několik měsíců na izolaci. Právě na chvíle, kdy neměla co dělat, nevzpomíná ráda.

"Chodila jsem za sestrou do nemocnice a nejvíce ji potěšilo, když jsem s ní hrála na posteli hru nebo jí přinesla puzzle," vypráví Kristýna Křížová.

Už v minulosti zakladatelky oslovily jiné organizace. Vždy šlo ale o jednorázovou pomoc v podobě hmotných dárků. V případě Radosti dětem se sestry Křížovy automaticky vrhly na několikaměsíční projekt.

"S tím podstatným, a to je vyléčit jejich nemoc, nepomůžeme. Chceme jim alespoň zpříjemnit těžké chvíle," dodává Kristina Křížová s tím, že nechtěly obdarovat jen jedno onkologické oddělení, ale rovnou všech osm, která v Česku existují.   

První várka dárků putovala do nemocnice Motol, do dalších čtyř mimopražských oddělení budou hračky a stavebnice následovat v dalších dnech.

"Svoje zákazníky známe a víme, že jsou skvělí. Ale takovou odezvu jsme opravdu nečekali, i přestože jsme sbírku záměrně načasovali na předvánoční dobu, kdy e-shopem projde nejvíce lidí," podotýká Kristýna Křížová.

Přiznává, že některé reakce ji velmi překvapily a doslova vzaly za srdce. Řada lidí totiž myslela nejenom na nemocné děti, ale i na jejich sourozence. "I těm onemocnění velmi nepříjemně zasáhlo do života a trpí jím, byť sami nejsou v ohrožení života," vysvětluje s tím, že řada lidí přispěla nemalé částky, aniž by něco koupila. 

Cílem projektu ale není jen vybrat finance na hmotné dary, ale zároveň upozornit na to, že takové děti existují a potřebují pomoct.

První sadu stavebnic a hraček v hodnotě 13 407 korun věnovalo hračkářství, oslovení dodavatelé pak další za 43 193 korun. Největší položku, zhruba 94 tisíc korun, věnovali zákaznicí prostřednictvím poukázek na e-shopu nebo kasiček v sedmi kamenných obchodech.

Nemocné děti potěší všechno, co je vytrhne z každodenní nemocniční šedi. Mají radost z každé návštěvy a dárku. Nicméně některé hračky jsou pro ně vyloženě nevhodné kvůli vysoké koncentraci bakterií, které pro ně mohou představovat vysoké riziko. To mohou být například oblíbení plyšáci, ale i knihy.

Nevhodné jsou podle ní například i skládačky s velkým počtem dílků nebo stavebnice složené z těžkých kusů, které by při pádu mohly rušit ostatní pacienty.

"Tento výběr jsme nechali na Kateřině Wich. Ona je ten, kdo se s dětmi setkává a zná veškeré jejich potřeby. My si opravdu nehrajeme na žádné odborníky. Chtěli jsme především to, aby prostřednictvím našich hraček děti zapomněly, že jim pod tričkem koukají hadičky a infuze," uzavírá Kristina.

Hračky, které putují do onkologických oddělení, podle ní mají rovněž rozvojový potenciál a pomohou malým pacientům překonat obtížné období, kdy jsou kvůli vážné nemoci vytrženi z přirozeného prostředí domova a dětských kolektivů.

Hračkářství Agátin svět založily sestry Kristina a Lucie Křížovy před 11 lety. Nejprve jako e-shop, dnes spravují už sedm kamenných prodejen.

Video: Nemocnicím chybí základní věci, říká zakladatelka Kapky naděje

V roce 2017 jsme vybrali okolo 20 mil. korun, příběhy dětí mají i šťastné konce. Nemocnicím chybí základní věci, třeba postýlky, říká Pizingerová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy