Kariéru softbalistky ukončila leukemie. Teď má hračkářství a pomáhá dětem s rakovinou

Petra Jansová Petra Jansová
5. 12. 2018 8:00
Na začátku října odstartovalo hračkářství Agátin svět ve spolupráci s organizací Radost dětem speciální projekt, jehož cílem je obdarovat děti z onkologických oddělení osmi českých nemocnic vhodnými hračkami. Během jednoho měsíce se celkově podařilo vybrat 160 tisíc a sbírka stále pokračuje. Sestry Křížovy, které za hračkářstvím stojí, mají v plánu vybrat minimálně o dalších 20 tisíc korun víc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zhoubnou poruchou krve onemocní v Česku každoročně 400 dětí. Ty pak na onkologických odděleních nemocnic musí trávit dlouhé měsíce, v některých případech i roky. Vhodných a kreativních hraček a stavebnic, které jim mohou pomoci překonat obtíže spojené s léčbou a krátit dlouhou chvíli, proto není nikdy dost.

"Peníze na konkrétní stavebnice a vhodné hračky právě pro tato oddělení jsme začali sbírat v říjnu a konec projektu plánujeme na leden," přibližuje Kristýna Křížová. Akci spolu se svou sestrou spustila ve spolupráci s charitativním projektem Radost dětem.

Už během prvního měsíce se podařilo překonat cílovou částku, kterou si sestry stanovily. Výzva proto běží dál a cílem je vybrat o dalších 20 tisíc korun víc.

Spolupráce s Kateřinou Wicha a organizací Radost dětem je podle Kristýny Křížové přirozeným vyústěním samotné existence hračkářství Agátin svět. I její sestra Lucie má totiž zkušenost se zhoubným onemocněním.

Hodgkinův lymfom postihl Lucii Křížovou, bývalou reprezentantku v softbalu, poprvé ve 22 letech. Podruhé, o několik let později, se nemoc vrátila v mnohem větší síle. Aktivní sportovkyně strávila tehdy několik měsíců na izolaci. Právě na chvíle, kdy neměla co dělat, nevzpomíná ráda.

"Chodila jsem za sestrou do nemocnice a nejvíce ji potěšilo, když jsem s ní hrála na posteli hru nebo jí přinesla puzzle," vypráví Kristýna Křížová.

Už v minulosti zakladatelky oslovily jiné organizace. Vždy šlo ale o jednorázovou pomoc v podobě hmotných dárků. V případě Radosti dětem se sestry Křížovy automaticky vrhly na několikaměsíční projekt.

"S tím podstatným, a to je vyléčit jejich nemoc, nepomůžeme. Chceme jim alespoň zpříjemnit těžké chvíle," dodává Kristina Křížová s tím, že nechtěly obdarovat jen jedno onkologické oddělení, ale rovnou všech osm, která v Česku existují.   

První várka dárků putovala do nemocnice Motol, do dalších čtyř mimopražských oddělení budou hračky a stavebnice následovat v dalších dnech.

"Svoje zákazníky známe a víme, že jsou skvělí. Ale takovou odezvu jsme opravdu nečekali, i přestože jsme sbírku záměrně načasovali na předvánoční dobu, kdy e-shopem projde nejvíce lidí," podotýká Kristýna Křížová.

Přiznává, že některé reakce ji velmi překvapily a doslova vzaly za srdce. Řada lidí totiž myslela nejenom na nemocné děti, ale i na jejich sourozence. "I těm onemocnění velmi nepříjemně zasáhlo do života a trpí jím, byť sami nejsou v ohrožení života," vysvětluje s tím, že řada lidí přispěla nemalé částky, aniž by něco koupila. 

Cílem projektu ale není jen vybrat finance na hmotné dary, ale zároveň upozornit na to, že takové děti existují a potřebují pomoct.

První sadu stavebnic a hraček v hodnotě 13 407 korun věnovalo hračkářství, oslovení dodavatelé pak další za 43 193 korun. Největší položku, zhruba 94 tisíc korun, věnovali zákaznicí prostřednictvím poukázek na e-shopu nebo kasiček v sedmi kamenných obchodech.

Nemocné děti potěší všechno, co je vytrhne z každodenní nemocniční šedi. Mají radost z každé návštěvy a dárku. Nicméně některé hračky jsou pro ně vyloženě nevhodné kvůli vysoké koncentraci bakterií, které pro ně mohou představovat vysoké riziko. To mohou být například oblíbení plyšáci, ale i knihy.

Nevhodné jsou podle ní například i skládačky s velkým počtem dílků nebo stavebnice složené z těžkých kusů, které by při pádu mohly rušit ostatní pacienty.

"Tento výběr jsme nechali na Kateřině Wich. Ona je ten, kdo se s dětmi setkává a zná veškeré jejich potřeby. My si opravdu nehrajeme na žádné odborníky. Chtěli jsme především to, aby prostřednictvím našich hraček děti zapomněly, že jim pod tričkem koukají hadičky a infuze," uzavírá Kristina.

Hračky, které putují do onkologických oddělení, podle ní mají rovněž rozvojový potenciál a pomohou malým pacientům překonat obtížné období, kdy jsou kvůli vážné nemoci vytrženi z přirozeného prostředí domova a dětských kolektivů.

Hračkářství Agátin svět založily sestry Kristina a Lucie Křížovy před 11 lety. Nejprve jako e-shop, dnes spravují už sedm kamenných prodejen.

Video: Nemocnicím chybí základní věci, říká zakladatelka Kapky naděje

V roce 2017 jsme vybrali okolo 20 mil. korun, příběhy dětí mají i šťastné konce. Nemocnicím chybí základní věci, třeba postýlky, říká Pizingerová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy