Šestiletý Štěpán bydlel v nemocnici a zápasil s leukémií. Dnes hraje florbal a pomáhá jiným

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 11. 2016 18:00
Byl to klasický příběh spokojené rodiny. Dvě pěkné zdravé děti, poklidný život v Teplicích. Pak však začal být čtyřletý syn Štěpán unavený, apatický, přidaly se horečky. Po běžném odběru krve následovalo vyšetření v Motole. Zde se vážná diagnóza potvrdila: lymfoblastická leukémie. Následoval rok komplikované léčby chemoterapií v nemocnici, další rok doma. Štěpánek vše zvládl a nyní se vrací do běžného života. Jelikož rodině výrazně pomohli finanční dárci z nadace Dobrý anděl, rozhodla se pomoci i ona. Hoch se stal jednou z hlavních tváří kampaně, která shání nové přispěvatele.
Štěpán během léčby a dnes
Štěpán během léčby a dnes | Foto: dobryandel.cz

Příběh dnes šestiletého Štěpána začal nenápadně. Vyrůstal v Teplicích s o sedm let starší sestřičkou Patricií, maminkou Natálií a tatínkem Vítězslavem.

Klidný život rodiny se otočil naruby v srpnu 2014, když byla maminka se synem na rodičovské dovolené.

„Štěpánek začal být hodně unavený a objevily se vysoké horečky. Na běžné lékařské prohlídce mu paní doktorka udělala odběr krve. Pak už šlo vše velmi rychle. Ihned jsme jeli do pražské Fakultní nemocnice Motol, kde nám lékaři potvrdili, že je náš syn vážně nemocný. Byl to šok,“ vzpomíná paní Natálie. Diagnóza zněla: lymfoblastická leukémie.

Nemocnice se pro maminku a Štěpána stala druhým domovem, téměř rok jezdili na pravidelné série chemoterapie, zatímco manžel Vítězslav se staral o starší dceru. Rodina se dočasně rozdělila, všem se velmi stýskalo.

Čtyřletý Štěpán "bydlel" v nemocnici
Čtyřletý Štěpán "bydlel" v nemocnici | Foto: dobryandel.cz

Bez kamarádů ve sterilní domácnosti

V této fázi léčby měl Štěpánek velmi oslabenou imunitu a musel se vyhýbat jakémukoliv kolektivu kvůli vysokému riziku nákazy, byť jen obyčejnou chřipkou. Když jeho sestra Patricie onemocněla, odjela k babičce.

Důležitá byla také pravidelná dezinfekce domácnosti. V ní se muselo udržovat co nejsterilnější prostředí, bylo potřeba odstranit veškeré předměty, na kterých by se mohl zadržovat prach či plísně, domů nesměly návštěvy.

Štěpán musel jíst nízkobakteriální stravu, ideálně biokvality. Co nesnědl do čtyř hodin od otevření či uvaření, musela maminka vyhodit.

Rozpočet rodiny byl rázem velmi napjatý a stěží stačil na pokrytí běžných výdajů na domácnost.

Natálie se v motolské nemocnici dozvěděla o možné finanční pomoci od nadace Dobrý anděl, která pravidelně pomáhá rodinám s dětmi s vážnou nemocí.

„Tehdy jsme ani netušili, kolik výdajů bude spojeno se Štěpánkovou léčbou. Finanční pomoc přišla velmi rychle. V tu chvíli nemusíte přemýšlet, co bude dál, a můžete se více soustředit na léčbu,“ říká maminka Natálie.

Štěpán nemoc zvládl, teď pomáhá dalším

Následující rok se režim zvolnil. Štěpánkovi byla stále podávána chemoterapie, ale už jen v tabletách. Více času tak mohl být v domácí péči a vyrazit například i ven na kolo. Chodil také na pár dní v měsíci do školky, aby strávil alespoň nějaký čas se svými kamarády. 

V srpnu 2016 byla Štěpánkova léčba ukončena, stále však musí opatrný. Školku už navštěvuje pravidelně, má stále oslabenou imunitu a je častěji nemocný. Je ale moc rád, že už může být s kamarády více a že mohl začít navštěvovat kroužek florbalu. Pravidelné kontroly v nemocnici zůstaly. Průměrná délka léčby leukémie u dětí trvá i s následnou rekonvalescencí téměř tři roky.

Rodina se pomalu vrací do běžného života. Jelikož ale ví, jak náročné chvíle zažívají rodiče těžce nemocných dětí, rozhodla se pomoci. Šestiletý Štěpán účinkoval v reklamní kampani Dobrého anděla, má za sebou focení a natáčení a doufá, že pomůže najít nové dárce pro další nemocné děti.

Malý Štěpán při natáčení kampaně s Reyem Korantengem
Malý Štěpán při natáčení kampaně s Reyem Korantengem | Foto: dobryandel.cz

„Kromě finanční podpory je to pro rodiny také velká psychická opora. Jsme rádi, že jsme mohli pomoci i my. Natáčení spotu byl pro celou rodinu zážitek," říká Natálie.

Finanční stránka je hodně důležitá, hodně. Já bych ale chtěl ještě vyzdvihnout psychickou podporu. Vědomí, že na všechno nejsme sami, že na nás někdo v takové chvíli myslí, to nám moc pomohlo," dodává tatínek Vítězslav.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy