Šestiletý Štěpán bydlel v nemocnici a zápasil s leukémií. Dnes hraje florbal a pomáhá jiným

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 11. 2016 18:00
Byl to klasický příběh spokojené rodiny. Dvě pěkné zdravé děti, poklidný život v Teplicích. Pak však začal být čtyřletý syn Štěpán unavený, apatický, přidaly se horečky. Po běžném odběru krve následovalo vyšetření v Motole. Zde se vážná diagnóza potvrdila: lymfoblastická leukémie. Následoval rok komplikované léčby chemoterapií v nemocnici, další rok doma. Štěpánek vše zvládl a nyní se vrací do běžného života. Jelikož rodině výrazně pomohli finanční dárci z nadace Dobrý anděl, rozhodla se pomoci i ona. Hoch se stal jednou z hlavních tváří kampaně, která shání nové přispěvatele.
Štěpán během léčby a dnes
Štěpán během léčby a dnes | Foto: dobryandel.cz

Příběh dnes šestiletého Štěpána začal nenápadně. Vyrůstal v Teplicích s o sedm let starší sestřičkou Patricií, maminkou Natálií a tatínkem Vítězslavem.

Klidný život rodiny se otočil naruby v srpnu 2014, když byla maminka se synem na rodičovské dovolené.

„Štěpánek začal být hodně unavený a objevily se vysoké horečky. Na běžné lékařské prohlídce mu paní doktorka udělala odběr krve. Pak už šlo vše velmi rychle. Ihned jsme jeli do pražské Fakultní nemocnice Motol, kde nám lékaři potvrdili, že je náš syn vážně nemocný. Byl to šok,“ vzpomíná paní Natálie. Diagnóza zněla: lymfoblastická leukémie.

Nemocnice se pro maminku a Štěpána stala druhým domovem, téměř rok jezdili na pravidelné série chemoterapie, zatímco manžel Vítězslav se staral o starší dceru. Rodina se dočasně rozdělila, všem se velmi stýskalo.

Čtyřletý Štěpán "bydlel" v nemocnici
Čtyřletý Štěpán "bydlel" v nemocnici | Foto: dobryandel.cz

Bez kamarádů ve sterilní domácnosti

V této fázi léčby měl Štěpánek velmi oslabenou imunitu a musel se vyhýbat jakémukoliv kolektivu kvůli vysokému riziku nákazy, byť jen obyčejnou chřipkou. Když jeho sestra Patricie onemocněla, odjela k babičce.

Důležitá byla také pravidelná dezinfekce domácnosti. V ní se muselo udržovat co nejsterilnější prostředí, bylo potřeba odstranit veškeré předměty, na kterých by se mohl zadržovat prach či plísně, domů nesměly návštěvy.

Štěpán musel jíst nízkobakteriální stravu, ideálně biokvality. Co nesnědl do čtyř hodin od otevření či uvaření, musela maminka vyhodit.

Rozpočet rodiny byl rázem velmi napjatý a stěží stačil na pokrytí běžných výdajů na domácnost.

Natálie se v motolské nemocnici dozvěděla o možné finanční pomoci od nadace Dobrý anděl, která pravidelně pomáhá rodinám s dětmi s vážnou nemocí.

„Tehdy jsme ani netušili, kolik výdajů bude spojeno se Štěpánkovou léčbou. Finanční pomoc přišla velmi rychle. V tu chvíli nemusíte přemýšlet, co bude dál, a můžete se více soustředit na léčbu,“ říká maminka Natálie.

Štěpán nemoc zvládl, teď pomáhá dalším

Následující rok se režim zvolnil. Štěpánkovi byla stále podávána chemoterapie, ale už jen v tabletách. Více času tak mohl být v domácí péči a vyrazit například i ven na kolo. Chodil také na pár dní v měsíci do školky, aby strávil alespoň nějaký čas se svými kamarády. 

V srpnu 2016 byla Štěpánkova léčba ukončena, stále však musí opatrný. Školku už navštěvuje pravidelně, má stále oslabenou imunitu a je častěji nemocný. Je ale moc rád, že už může být s kamarády více a že mohl začít navštěvovat kroužek florbalu. Pravidelné kontroly v nemocnici zůstaly. Průměrná délka léčby leukémie u dětí trvá i s následnou rekonvalescencí téměř tři roky.

Rodina se pomalu vrací do běžného života. Jelikož ale ví, jak náročné chvíle zažívají rodiče těžce nemocných dětí, rozhodla se pomoci. Šestiletý Štěpán účinkoval v reklamní kampani Dobrého anděla, má za sebou focení a natáčení a doufá, že pomůže najít nové dárce pro další nemocné děti.

Malý Štěpán při natáčení kampaně s Reyem Korantengem
Malý Štěpán při natáčení kampaně s Reyem Korantengem | Foto: dobryandel.cz

„Kromě finanční podpory je to pro rodiny také velká psychická opora. Jsme rádi, že jsme mohli pomoci i my. Natáčení spotu byl pro celou rodinu zážitek," říká Natálie.

Finanční stránka je hodně důležitá, hodně. Já bych ale chtěl ještě vyzdvihnout psychickou podporu. Vědomí, že na všechno nejsme sami, že na nás někdo v takové chvíli myslí, to nám moc pomohlo," dodává tatínek Vítězslav.

 

Právě se děje

Další zprávy