Hosté baru roky lepili bankovky na zdi. Teď peníze hospodu vytáhly z finanční tísně

Magazín Magazín
10. 4. 2020 16:50
V baru ve městě Tybee Island v americkém státě Georgia našli nezvyklý způsob, jak se vypořádat s přerušením provozu kvůli koronaviru. Místní zaměstnance ve finanční tísni zachránila tradice, kterou před lety zavedli jejich zákazníci. Ti si totiž zvykli přišívat ke stěnám restaurace dolarové bankovky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Před vypuknutím pandemie nového koronaviru zaplňovaly restauraci The Sand Bar ve městě Tybee Island v severoamerické Georgii hlučné rozhovory hostů nebo hudba místních muzikantů. Poté, co americká vláda hospodským nařídila, aby zavřeli, však v podniku Jennifer Knoxové zavládlo ticho.

Karanténa Knoxovou uvrhla do finanční nejistoty, ale když se na konci března pozorně zadívala na interiér svého baru, dostala nápad, jak sobě i svému personálu pomoct. "Seděla jsem smutně uvnitř a najednou jsem si uvědomila, že máme přece zdi oblepené penězi a že máme spoustu času je sundat," popsala majitelka americké stanici CNN.

Příznivci její restaurace si totiž zvykli nechávat po sobě v podniku něco na památku. Po celých 15 let přišpendlovali na zdi a na strop dolarové bankovky, na které předtím psali nejrůznější vzkazy. "Nemohla jsem jen tak sedět a nic nedělat, tak jsem se hned rozhodla, že těmi penězi zkusím zachránit své lidi," řekla Knoxová, která v baru nejdřív jen obsluhovala a nyní ho už šest let vede.

Trvalo další tři dny, než se jí společně s pěticí dobrovolníků podařilo šetrně sundat poničené peníze dolů. Některé v sobě podle Knoxové měly od sešívačky hodně děr a našlo se i několik bankovek v měnách úplně jiných zemí. Týden pak zabralo jejich čištění, a když je majitelka nakonec sečetla, zjistila, že dohromady dávají 3714 dolarů (v přepočtu přes 92 tisíc korun). Stohy bankovek podle ní zabíraly celý barový pult.

Když se navíc stálí zákazníci o nápadu podpořit zaměstnance ve finanční tísni dověděli, přispěli někteří z nich k nashromážděné sumě ještě novými příspěvky. Knoxová tak nakonec mezi své kolegy mohla rozdělit 4104 dolarů (skoro 102 tisíc korun). Každý ze čtyř barmanů a dvou muzikantů dostal 600 dolarů (necelých 15 tisíc korun).

Tybee Island, kde bar sídlí, patří mezi oblíbené prázdninové destinace, a ekonomika města s třemi tisíci obyvateli je tak značně závislá na výletnících, kteří tam jezdí na pláže.

Knoxová stanici CNN informovala, že březen bývá obvykle začátkem sezony, takže fakt, že je teď cestovní ruch mrtvý, znamená pro místní podnikatele velkou ránu. Žena je přesto přesvědčená, že až se pandemie koronaviru přežene, bude moci zase otevřít.

Její hosty po návratu do normálu namísto bankovkových tapet přivítají čerstvě vymalované stěny. Knoxová si zatím není jistá, jestli se tradice přišívání "dýšek" na stěny obnoví, a tak už teď přemýšlí o něčem jiném, co by zákazníci mohli v restauraci nechávat na památku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy