Hospodám vděčíme za kvalitní literaturu i bigbít. U piva jste ale domluvili i opravu bojleru

Hospody se nevzdáme
12. 6. 2016 14:30
Hospody nikdy nebyly jen místa, kde se točilo pivo a lidé se v nich opíjeli do němoty. Ve skutečnosti se v hospodě děje spousta mnohem důležitějších věcí. Vznikla tam podstatná část české kultury, spisovatelé zde psali knihy, muzikanti hudbu, malíři dostávali nápady na geniální díla. Za socialismu jste tam zase vždy našel opraváře. Především ale hospody byly místa, kde se dobře seznamovalo. A to vydrželo dodnes. I proto vznikl ve spolupráci s Budějovickým Budvarem seriál Hospody se nevzdáme. Ten mapuje české podniky, které tradiční hospodskou kulturu udržují.
Video:

Bývaly časy, kdy učitelé tvrdili, že v hospodě vznikla jediná dobrá věc, a tou byla sociálnědemokratická strana založená roku 1878 v hostinci U kaštanu. Ve skutečnosti se ale v hospodě děje spousta mnohem důležitějších věcí.

Hospoda je především nejstarší kancelář typu open space. Když se vám za socialismu rozbil bojler, mohli jste buď volat na OPBH, což byl podnik předstírající péči o bytový fond, kde vám řekli, že se vám na to za půl roku kouknou, nebo zajít do hospody. Tam měli řemeslníci svou skutečnou kancelář, podali si vás "od okýnka k okýnku“, a dřív než spadla pěna, jste měl opraváře. To je ta praktická stránka věci.

Lidem s citlivější duší nabízela hospoda inspiraci, prostor k promýšlení složitých otázek a objevování nových dimenzí vesmíru. Jména jako Gellner, Hašek, Hrabal by bez hospod možná nikdo neznal, protože právě tam zrály myšlenky těchto velkých spisovatelů.

Spisovatelé, umělci i bigbíťáci

Vznikaly tu stolní společnosti, základy dnes úctyhodných institucí. Karel Nepraš založil v 60. letech v hospodě Křižovnickou školu čistého humoru bez vtipu. Ladislav Horáček, zakladatel slavného nakladatelství Paseka, svého času proslul organizací Protialkoholní společnosti doktora Římsy, recesistické, ale intelektuálně velmi náročné party, která své schůze samozřejmě konala v restauracích.

O významu hospod pro českou hudbu, se zvláštním přihlédnutím k českému fenoménu bigbítu, se asi nemá smysl příliš rozšiřovat. Hanspaulská parta okolo Ivana Hlase, bratří Tesaříků, Martina Krause a Petra Šabacha by mohla vyprávět.

Hospodu ale velice rádi vyhledávali i klasici výtvarného žánru Mikoláš Aleš nebo Josef Lada, ilustrátor Osudů dobrého vojáka Švejka. Ty ostatně vznikly v Lipnici nad Sázavou v hostinci U České koruny. Dokonce i Karel Jaromír Erben umístil děj svého jediného dramatu do prostředí pivovaru a příznačně ho nazval Sládci.

Asi nejlépe to shrnul literární historik Radko Pytlík, který poznamenal, že "v české próze 20. století najdeme velice málo významných děl, kde by se motiv hospody neobjevoval.“

Méně hospod, méně dětí

Hospoda je navíc instituce veskrze demokratická. Přístup tam mají všichni, každý tam může vyjádřit svůj názor a právě nad pivem si mohou v klidu pohovořit i lidé, kteří by se jinak v parlamentní lavici bili spisy. V hospodě na sebe sice můžete křičet, nakonec ale stejně všichni skončíte u nálevního pultu a společným hlasem přemlouváte výčepního, ať vám dá "ještě jedno, teď už ale opravdu poslední."

To nejdůležitější jsme si ovšem schovali na konec. Kolik asi vzniklo v hospodě vztahů, se nikdo neodváží vyčíslit, pro reprodukci české populace jsou ovšem restaurační zařízení a funkční pípy klíčovou podmínkou. Bez uvolněné nálady a příjemného místa se vztahy navozují mnohem hůře.

Etnolog Stanislav Brouček napsal, že "hospoda je něco mezi lékárnou na tišící a povzbuzující prostředky, univerzitou, parlamentem a kostelem.“ A to možná vystihuje situaci ze všeho nejlépe.

Tento článek je součástí speciálního projektu Hospody se nevzdáme, který je sponzorovaný společností Budějovický Budvar. Ten můžete sledovat na stránce projektu nebo na sociálních sítích Instagram a Facebook.

S naším pivním speciálem Hospody se nevzdáme jsme se tentokrát vydali do Krkonoš, kde leží Luční bouda. | Video: Hospody se nevzdáme!
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy