Francie má problém. Kromě zásob másla jí před Vánoci dochází kvůli ptačí chřipce i foie gras

Magazín Magazín
8. 12. 2017 8:44
Kvůli případům ptačí chřipky se ve Francii ztenčují zásoby foie gras. Cena se tak zvýší zřejmě o 20 procent. Za některými výrobci jezdí zákazníci i více než sto kilometrů daleko. Francie čelí také nedostatku másla, a to kvůli poklesu výroby mléka a nárůstu globální poptávky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Francouzi se při nákupu dobrot na letošní Vánoce pěkně prohnou. Po nedostatku másla je straší i zdražování známé lahůdky foie gras (ztučnělá játra vodních ptáků, hlavně hus a kachen - pozn. red.). Její výrobci varovali, že ceny za oblíbenou pochoutku budou zřejmě nejvyšší v souvislosti s dvouletým bojem proti ptačí chřipce.

Výrobci se stále vzpamatovávají ze série případů ptačí chřipky na jihozápadě Francie, kvůli které musely být stovky ptáků pozabíjeny, informoval server The Telegraph.

Již minulý rok klesla výroba jater o 25 procent. Letos se podle Marie-Pierre Péové, předsedkyně Cifogu, výrobců foie gras, produkce sníží o dalších 22 procent oproti loňsku.

"Zásoby foie gras se ztenčily poté, co někteří producenti v oblastech jako západní Nová Akvitánie a Okcitánie museli zastavit své aktivity po dobu šesti až deseti měsíců. Jako preventivní opatření po redukci ptáků postižených virem H5N1," uvedla Péová pro Le Parisien.

Cena se zvedne o 20 procent

Letos tak farmáři vyrobili 11 tisíc tun jater z 23 milionů zvířat, což je o šest milionů méně než vloni. Kromě toho zásoby rychle mizí i kvůli přibývajícím zahraničním kupcům, například Japoncům. Ti nedávno zrušili zákaz dovozu francouzské delikatesy, který zavedli právě kvůli obavám z ptačí chřipky.

Cena za foie gras by se tak měla zvednout o 20 procent. "Máme zákazníky z Toulouse, kteří za námi do Catus (zhruba 150 kilometrů severně, pozn. red.) jezdí, protože u nich už žádné foie gras není," popsala situaci Marie-Pierre Robertová z rodinné farmy v jihozápadním departementu Lot.

Foie gras se vyrábí z tučných jater hus nebo kačen, které jsou vykrmovány obilím. Pochoutka je spolu s uzeným lososem neodmyslitelně spjatá s francouzským vánočním menu. Výrobci však stále doufají, že i přes značný nedostatek budou schopni pokrýt 90 procent francouzské poptávky, zbylých 10 procent by měli doplnit výrobci jater z Maďarska a Bulharska.

Francie čelí také nedostatku másla, a to kvůli poklesu výroby mléka a nárůstu globální poptávky. Ačkoliv nedostatek vína během letošních Vánoc nehrozí, francouzští vinaři oznámili, že letošní sklizeň byla nejhorší od roku 1945. Dobrou zprávou pro francouzskou kuchyni však je, že bohatá byla letošní úroda lanýžů.

Video: Francouze trápí nedostatek másla

Češi nejsou jediní, kterým vadí cena másla. Francouzi ho navíc nemají ani v obchodech. Pekaři už zdražují croissanty. Vláda slibuje: Bude lépe! | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 24 minutami

Obránce Jurčina bude v hokejové Spartě pokračovat, Ďaloga končí

Obránce Milan Jurčina uspěl na zkoušce v hokejové Spartě a v klubu bude hrát do konce sezony. V týmu naopak končí jiný slovenský obránce Marek Ďaloga. Pražané o něho měli zájem, ale slovenský reprezentant nabídku na prodloužení spolupráce odmítl.

Šestatřicetiletý Jurčina přišel do Sparty v polovině října a v sedmi extraligových zápasech nasbíral pět bodů za dvě branky a tři asistence. "Během zkoušky prokázal naplno své kvality. Spolu s trenéry jsme z něj nadšení a jsme moc rádi, že jsme se domluvili. Naše obranné řady pozvedl svým důrazem, mladší hráči se od něj mohou spoustu věcí naučit," uvedl sportovní ředitel vedoucího týmu extraligy Petr Ton na klubovém webu.

O šest let mladší Ďaloga posílil Spartu, za kterou již v minulosti hrál, krátce před začátkem sezony a podepsal smlouvu do začátku listopadové reprezentační přestávky. Vedení pražského klubu mělo o jeho služby zájem i nadále, účastník loňských olympijských her a pěti světových šampionátů se ale rozhodl odejít.

před 42 minutami

Na českých dálnicích hrozí 40kilometrové kolony. Dopravci vozy registrují příliš pomalu

Do nového mýta bylo zatím přihlášeno 196 000 vozů, tedy 43 procent z celkového počtu. Po prosincovém spuštění systému se na jednotky bude čekat desítky hodin. Na dálnicích tak hrozí kolony dlouhé až 40 kilometrů.

před 51 minutami

Kreuzigerova stáj mění z Dimension Data název na NTT

Tým Dimension Data, za který jezdí český cyklista Roman Kreuziger, změní od příští sezony název. Jihoafrická stáj ponese podle titulárního sponzora jméno NTT Pro Cycling a změní barvy.

Nový dres a název dnes představily osobnosti týmu Edvald Boasson Hagen či Michael Valgren v sídle japonské komunikační společnosti NTT v Tokiu. Místo zelenobílých dresů nyní budou jezdit cyklisté týmu v černomodrých, které mírně připomínají barvy bývalé stáje Sky.

Další zprávy