Top foto 2020: Lidé, kteří jdou za svým snem, objektivem Libora Fojtíka

Top foto 2020: Lidé, kteří jdou za svým snem, objektivem Libora Fojtíka
Režisér Tomáš Vorel. "Natočil legendární Kouř, který je jedním z mých nejoblíbenějších filmů," říká Libor Fojtík.
Studenti biologie Kryštof Jarmar a Vojtěch Hlaváček (Brain We Are), kteří připravují podcasty o mozku.
Plzeňský architekt a aktivista Jakub Mareš.
Ilustrátor Michal Bačák.
Foto: Libor Fojtík
Magazín vot dap Magazín, vot, dap
30. 12. 2020 8:15
Čtvrtý díl seriálu o fotografech vydavatelství Economia představuje Libora Fojtíka, jehož snímky znají čtenáři z Aktuálně.cz, Hospodářských novin, časopisu Ekonom i z magazínu PročNe. Jeho výběr fotografií z letošního roku vypráví o lidech. "V naprosté většině jsou to osobnosti, které něco dokázaly, věří tomu, co dělají, jdou za svým snem a mohou být inspirací pro nás pro všechny," říká.

(Čtvrtý díl seriálu) - "Na všechna focení těchto lidí jsem se těšil a věřte, že v té každodenní rutině to bývá u mnohých fotografů svátek," konstatuje Libor Fojtík. "Fotograficky někdy nejde ani o tu fotku samotnou, těžko bych některou z nich poslal do fotografické soutěže, ale o pouhý fakt, že se s těmito lidmi, které fotím, mohu setkat osobně tváří v tvář," říká. 

Významným momentem, který pro Libora Fojtíka zůstane spjat s rokem 2020, je vydání jeho knihy Trampové. "Považuji to za svůj největší nejen fotografický počin v tomto roce. Knihu jsem vydal po sedmi letech práce," vysvětluje. Snímky z knihy, která zachycuje fenomén trampingu, si můžete prohlédnout zde:

O autorovi snímků:

Libor Fojtík (* 1977) vystudoval Institut tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Fotožurnalistice se začal věnovat v roce 2008 v agentuře ISIFA. O rok později přešel do Hospodářských novin. Věnuje se především reportáži a dokumentu. Získal první cenu na mezinárodní fotosoutěži Frame 2010. Ve stejném roce vyhrál na Czech Press Photo kategorii Každodenní život a v roce 2014 získal třetí místo na soutěži Photo Annual Awards. Letos vydal knihu Trampové.

Weby: liborfojtik.comcargocollective.com/sonda
Facebook: https://www.facebook.com/fojtiklibor/

V seriálu Top foto 2020 představují své snímky roku fotografové pracující pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny či Respekt z vydavatelství Economia.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy