Nejlepší fotky krajiny a přírody: Čínská jaderná střelnice a japonské světlušky

Nejlepší fotky krajiny a přírody: Čínská jaderná střelnice a japonské světlušky
Mauro Battistelli (Itálie): Oranžová a šedá. Semifinalista v kategorii Krajina (Professional). Ukázka z širšího souboru snímků.
Songda Cai (Čína): Sen z oceánu. Semifinalista v kategorii Příroda (Professional). Ukázka z širšího souboru snímků.
Marko Dimitrijevic (Švýcarsko): Obr. Semifinalista v kategorii Příroda (Professional). Ukázka z širšího souboru snímků.
Masahiro Hiroike (Japonsko): Japonské světlušky himebotaru. Finalista v kategorii Příroda (Professional). Ukázka z širšího souboru snímků.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 2. 2020 6:30
Prestižní světová soutěž Sony World Photography Awards, přirovnávaná k fotografické obdobě filmových Oscarů, vyhlásila nominace v kategorii profesionálních fotografů. Nominované snímky postupně přineseme v několika fotogaleriích. V prvním díle seriálu si můžete prohlédnout nejlepší světové snímky krajin a přírody.

(1. díl seriálu) - Jedna z největších a nejrespektovanějších světových soutěží, která odráží nejnovější trendy ve fotografii, letos vstoupila do svého 13. ročníku. Porota letos hodnotila 345 tisíc snímků ve dvou základních kategoriích - Open a Professional. V prvně jmenované soutěží jednotlivé fotografie, ve druhé soubory. Obě kategorie se pak dělí na podkategorie jako je například krajina, portrét, zátiší a podobně.

Porota nyní vyhlásila semifinalisty a finalisty v kategorii Professional. Vítězové budou vyhlášeni v dubnu, během slavnostní ceremonie v Londýně.

Soutěž Sony World Photography Awards je určena všem fotografům, není vázána na značku fotoaparátu. Sony v ní figuruje jako generální sponzor. Je jakousi protiváhou World Press Photo, které se zaměřuje výhradně na fotožurnalistiku, zatímco Sony WPA dává výrazný prostor umělecké a kreativní fotografii.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Rozsáhlý požár na Sardinii likviduje 11 letadel, evakuovat se muselo 400 lidí

Kvůli rozsáhlému požáru ve vnitrozemí italského ostrova Sardinie se muselo v noci na neděli evakuovat přes 400 lidí, oheň kromě tisíců hektarů porostu a polí zničil i několik budov. Informovala o tom agentura ANSA. Požár pomáhá hasit i 11 letadel, kvůli silnému větru ho však hasiči zatím nedokázali zkrotit.

V noci musely opustit své domy stovky lidí v obcích Cuglieri a Sennariolo, které leží v západní části ostrova. Někteří z nich se ráno mohli vrátit zpět. "Největší problémy jsou mezi Cuglieri a Santu Lussurgiu a počasí nám nijak nepomáhá… Proto stále platí, že požár představuje extrémní nebezpečí," uvedl Antonio Belloi z civilní ochrany.

Požár zatím nemá na svědomí žádné oběti ani zraněné, uvedla agentura AP. Zemědělský svat Coldiretti jej ale považuje za katastrofální, protože podle něj způsobí obrovské škody farmářům; někteří kvůli požáru přišli o úrodu i o zvířata.

Další zprávy