Tak fotí ti nejlepší. U snímků architektury neplatí, že fotografem je dnes každý

Tak fotí ti nejlepší. U snímků architektury neplatí, že fotografem je dnes každý
Kangyu Hu: Kaple zvuku v čínském městě Čcheng-te. Nominace na cenu Architectural Photography Awards 2022 v kategorii Interiér.
Marco Tagliarino: Shapes of Soul / Tvary duše, Miláno. Nominace na cenu Architectural Photography Awards 2022 v kategorii Interiér.
Jiang Zhenyu: Labyrint v Bang Saen beach, Thajsko. Nominace v kategorii Architektura a lidé.
Stephanie Navailles: Architektura 1. Nominace v kategorii Fotografováno mobilním telefonem (letos byly předepsaným tématem mosty).
Foto: Xi Chen, The Architectural Photography Awards 2022
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 11. 2022 6:00
Jaký tvar má duše, vejde se park do kapsy a je možné zvuku zasvětit umělecký svatostánek? Odpovědi na abstraktní otázky se zhmotnily v Mezinárodní fotografické soutěži Architectural Photography Awards 2022, která vyhlásila letošní finalisty. Nejlepší snímky přináší Aktuálně.cz ve fotogalerii.

"V současné době, kdy se každý cítí být fotografem, význam kvalitní architektonické fotografie roste," konstatoval programový ředitel Světového festivalu architektury v Lisabonu Paul Finch, který fotografickou soutěž pořádá. Podle Finche dobrá fotografie architektury nemůže zůstat u pouhého zaznamenání skutečnosti, ale musí přispívat ke vnímání a pochopení designu. Letos soutěž Architectural Photography Awards vstoupila už do desátého ročníku a oslavila ho výrazným nárůstem počtu soutěžících. Oproti roku 2021 se zvedl o plných 49 procent. "Přihlášky přišly ze 64 zemí světa," uvedl programový ředitel Finch.

Do užšího výběru letošních finalistů se dostaly vždy čtyři práce v šesti kategoriích: Exteriér, Interiér, Duch místa, Lidé a architektura, Mobilní fotografie a Portfolio. Snímky budou vystaveny na Světovém festivalu architektury v Lisabonu od 30. listopadu do 2. prosince. V závěrečný den porota vyhlásí letošní vítěze. Od konce listopadu bude výstava dostupná také ve virtuální podobě na internetu, uvádějí pořadatelé. 

Světový festival architektury (World Architecture Festival) kombinuje živé prezentace, semináře a networking. Více informací najdete na stránkách www.worldarchitecturefestival.com.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy