Czech Press Photo: Fotky ze souboru Pražské panoptikum, který vyhrál Grant Prahy

Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
6. 11. 2019 13:58
Grant Prahy je v rámci soutěže Czech Press Photo druhým nejvýznamnějším oceněním, hned po hlavní ceně pro autora fotografie roku. Podobně jako loni, i letos grant získal projekt, který souvisí s pražským turistickým ruchem a jeho projevy v centru města. Letošním vítězem je Jan Rasch se souborem Pražské panoptikum.

(Poslední díl seriálu) - Cenu Grant Prahy, což je roční tvůrčí stipendium na dokumentování proměn Prahy, vybral osobně pražský primátor Zdeněk Hřib.

"Soubor fotografií jsem vybral proto, že naléhavou a jednoduše uchopitelnou formou zobrazuje odvrácenou tvář turismu v Praze. Turistická lákadla, jejichž snad až záporná estetická a kulturní hodnota hyzdí tvář našeho města, je věc, kterou se z ulic a náměstí snažíme aktivně vymýtit. Proto myslím, že bude dobré, když se tyto fotografie dostanou do širšího povědomí a budou další posilou pro naši snahu. V budoucnosti pak ponesou dokumentární hodnotu," popisuje pražský primátor Zdeněk Hřib.

Vítězným souborem je v série snímků Pražské panoptikum od Jana Rasche, která se zabývá proměnami centra hlavního města. "Samotné centrum se stává panoptikem turistických lákadel. Na jednom místě se potkávají lední medvěd, panda a myšák Mickey. Město tak postupně ztrácí svůj genius loci a stává se popcornovým, instagramovým městem na pozadí pražského ateliéru, který turista zanedlouho vymění za kulisu dalšího města," popisuje sérii Jan Rasch.

Loňský Grant Prahy vyhrál fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka se sérií Pod pražskými věžemi. Během ročního fotografování v rámci grantu dokumentuje život pod významnými dominantami města, včetně významných událostí a projevů turistického ruchu. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Zimola bude v krajských volbách kandidovat v dresu ČSSD, uvedl Hamáček. Jeho projekt Změna 2020 není konkurencí, ale platformou k přilákání osobností.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy