Czech Press Photo: Fotky ze souboru Pražské panoptikum, který vyhrál Grant Prahy

Czech Press Photo: Fotky ze souboru Pražské panoptikum, který vyhrál Grant Prahy
Grant Prahy: Jan Rasch / Pražské panoptikum
Grant Prahy: Jan Rasch / Pražské panoptikum
Grant Prahy: Jan Rasch / Pražské panoptikum
Grant Prahy: Jan Rasch / Pražské panoptikum
Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
6. 11. 2019 13:58
Grant Prahy je v rámci soutěže Czech Press Photo druhým nejvýznamnějším oceněním, hned po hlavní ceně pro autora fotografie roku. Podobně jako loni, i letos grant získal projekt, který souvisí s pražským turistickým ruchem a jeho projevy v centru města. Letošním vítězem je Jan Rasch se souborem Pražské panoptikum.

(Poslední díl seriálu) - Cenu Grant Prahy, což je roční tvůrčí stipendium na dokumentování proměn Prahy, vybral osobně pražský primátor Zdeněk Hřib.

"Soubor fotografií jsem vybral proto, že naléhavou a jednoduše uchopitelnou formou zobrazuje odvrácenou tvář turismu v Praze. Turistická lákadla, jejichž snad až záporná estetická a kulturní hodnota hyzdí tvář našeho města, je věc, kterou se z ulic a náměstí snažíme aktivně vymýtit. Proto myslím, že bude dobré, když se tyto fotografie dostanou do širšího povědomí a budou další posilou pro naši snahu. V budoucnosti pak ponesou dokumentární hodnotu," popisuje pražský primátor Zdeněk Hřib.

Vítězným souborem je v série snímků Pražské panoptikum od Jana Rasche, která se zabývá proměnami centra hlavního města. "Samotné centrum se stává panoptikem turistických lákadel. Na jednom místě se potkávají lední medvěd, panda a myšák Mickey. Město tak postupně ztrácí svůj genius loci a stává se popcornovým, instagramovým městem na pozadí pražského ateliéru, který turista zanedlouho vymění za kulisu dalšího města," popisuje sérii Jan Rasch.

Loňský Grant Prahy vyhrál fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka se sérií Pod pražskými věžemi. Během ročního fotografování v rámci grantu dokumentuje život pod významnými dominantami města, včetně významných událostí a projevů turistického ruchu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy