Známe nejlepší české fotky přírody. Zvítězil snímek medvědice bránící mladé

Známe nejlepší české fotky přírody. Zvítězil snímek medvědice bránící mladé
3. místo v kategorii Série: Vojtěch Herout: Prastarci (ukázka ze souboru snímků).
2. místo v kategorii Cena za nejlepší fotografii české přírody: Jan Pokluda - Král doubravy.
2. místo v kategorii Ptáci: Pavel Vítek - Kachny v ledových kruzích.
3. místo v kategorii Savci: Matěj Šmucr - To je můj oběd.
Foto: Czech Nature Photo 2023
vot Foto, vot
10. 5. 2023 17:46
Snímek medvědice bránící mláďata, jehož autorem je Miroslav Ondruš, zvítězil v letošním ročníku soutěže Czech Nature Photo. "Fotografie vznikla neplánovaně uprostřed velmi teplého a suchého léta ve Velké Fatře. Ve skládacím fotostanu jsem na ni čekal téměř do tmy," řekl Ondruš na vyhlášení výsledků soutěže, které se odehrálo 10. května v pražské galerii Czech Photo Centre.

"Fotografie zápasících medvědů byla jako vítězná vybrána jednomyslně celou porotou. Zachycuje chvíli, kdy medvědí matka brání své mladé. Je technicky skvěle provedená, vyzařuje z ní emoce, je akční a zobrazuje jedinečný moment z chování zvířat v divoké přírodě," konstatoval předseda poroty Petr Slavík.

Vítěze vybírala odborná porota s účastí španělského fotografa Roberta Garcíi-Roy z více než 2400 fotografií. Do soutěže své práce poslalo 254 fotografek a fotografů z České a Slovenské republiky. 

"Ve chvíli, kdy jsem začal balit, se mezi mohutnými stromy pomalu blížil asi stopadesátikilový medvěd," popsal okolnosti, za kterých fotografie vznikla, její autor Miroslav Ondruš. V tu chvíli už se stmívalo. "Expozice ukazovala hodnoty na hranici použitelnosti, ale byl jsem připravený na pár dokumentačních snímků, kdyby medvěd náhodou přišel blízko. Ale na to, co se odehrálo před objektivem, se připravit nedalo," vysvětluje.

"Z opačné strany, než přicházel medvěd, se začaly ozývat zvuky medvědí rodinky. Medvíďata pobíhala, sem tam zakvičela, jak se spolu prala, do toho občas výchovně zabručela medvědice. Medvědice se najednou postavila na zadní a začala se dívat okolo sebe - asi hlídala, kde se pohybují mláďata, a najednou se rozběhla proti překvapenému samci. Střetli se v divokém a zuřivém souboji, který trval jen několik desítek sekund. Zhruba po půlminutě boj skončil a medvědice se vrátila k mladým," vypráví Ondruš a dodává, že se v tu chvíli začal třást z toho, co se právě odehrálo před jeho očima. 

Slovenský fotograf Miroslav Ondruš měl už od útlého věku k přírodě velmi blízko a trávil v ní většinu svého volného času, což mu vydrželo celý život. Vystudoval lesnickou fakultu ve Zvolenu a v lesnictví pracuje doposud.

Výstava a doprovodný program

Na vyhlášení výsledků sedmého ročníku soutěže Czech Nature Photo navazuje výstava nejlepších fotografií, která se letos koná hned na dvou místech. Ve venkovní expozici se představí převážně studenti a žáci základních a středních škol. Nachází se v úseku mezi východem z metra Nové Butovice a galerií Czech Photo Centre, kde jsou vystaveny oceněné a vybrané snímky dospělých fotografek a fotografů. Výstava je pro veřejnost otevřena od 11. května.

Doprovodný program k výstavě se bude odehrávat v galerii Czech Photo Centre. Ve středu 17. května bude mít přednášku ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený o šumavských lesích. Další středu 24. května povypráví wildlife fotograf Vít Lukáš o nepovedeném výletu na Madagaskar. Dále bude na programu přednáška Víta Kahleho z pražské zoologické zahrady, který 14. června představí projekty In situ.

Návštěvníci se tradičně dočkají i komentovaných prohlídek, které povede manažer soutěže a fotograf Michal Krause (23. května, 6. června a 3. září vždy od 17:00).

Kompletní program bude zveřejněn na webu www.czechphoto.org.

Výsledky soutěže Czech Photo Junior 2023

Kategorie mladší žáci:
1. místo: Jakub Jelínek - Souboj
2. místo: Anežka Veselá - Srsti z Afriky
3. místo: Tereza Hospodářová - Muchomůrka

Kategorie starší žáci:
1. místo: Matyáš Mutina - Lampion
2. místo: Michal Bogár - Včelka
3. místo: Šimon Martínek - Medúza

Kategorie studenti středních škol:
1. místo: Eliška Panáčková - Modrý záblesk
2. místo: Kristýna Velnerová - Lední medvěd
3. místo: Vojtěch Gregor - Námluvy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy