Na hrozící asteroid vyslali pět dětí. Tak se láká na vědu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 8. 2015 14:20
V simulované misi se pětici českých dětí podařilo zachránit planetu Zemi. "Tyhle děti mají nakročeno udělat pro lidstvo něco důležitého," říká vedoucí projektu Marek Janáč.
Dětská posádka putovala k asteroidu, který hrozil, že se srazí se Zemí. Nejdřív to ale chtělo malý trénink stavu beztíže. | Video: Časopis Vesmír, Expedice vesmír

Praha - Populárně-naučná soutěž Expedice vesmír úspěšně skončila. Při dramatické misi ke čtyřkilometrovému asteroidu se posádce podařilo odklonit toto kosmické těleso z kolizní dráhy se Zemí a tím i zachránit naši planetu před katastrofou.

Program malých kosmonautů však ještě zdaleka nekončí. A někteří mají našlápnuto k úspěšné kariéře vědců.

Kosmická loď se ze své mise vrátila v neděli 23. srpna ráno, když pětice kosmonautů ve složení Alena Kupská, Ondřej Brhlík, Vojtěch Fárek, Adam Karas a Jakub Zemek strávila letem bezmála 24 hodin. Zde se ukázala důležitost dlouhého a systematického výběru ze stovek zájemců.

Finálový "předvýběr" byl na odborné porotě, o výsledné pětici pak hlasovali samotní vybraní účastníci podle toho, jak se kdo projevoval v semifinále soutěže. "Děti, které nakonec letěly, jsou nejen chytré, ale i sociálně inteligentní. Projevovaly se jako týmoví hráči, s nimiž je radost letět," vysvětluje vedoucí projektu a redaktor časopisu Vesmír Marek Janáč.

Hned po přistání rakety malé kosmonauty přivítali jejich fanoušci v čele s Janem Řídkým, ředitelem Fyzikálního ústavu AV ČR, který je spoluorganizátorem celé akce: "Gratuluji celé posádce k úspěšné misi. Děkujeme, zachránili jste planetu Zemi."

Kosmonauti mají ještě před sebou parabolický let, při němž na palubě dopravního letadla zažijí stav beztíže. "Čekáme, až letadla budou moci létat. Museli je přizemnit po havárii stejného typu letounu na Slovensku," říká Janáč.

Na programu je také experiment, který dětem ukáže, jak to vypadá, když se člověk trefí vysoce výkonným laserem do meteoritu. Vyzkouší si to na vzorcích, které si děti přivezly z vesmírné expedice.

Jak se vlastně mladým českým "kosmonautům" ve věku 12-15 let podařilo v simulované misi zachránit planetu Zemi?

"Letěli na asteroid, který měli odklonit, přistáli na něm a odebrali vzorky. Zjistili složení materiálu s pomocí ručního rentgenového spektrometru XRF. Pak museli vypočítat impuls, kterým by bylo potřeba na asteroid působit při jeho odklonění. To samozřejmě jen jako, ve skutečnosti jsou ty výpočty složitější,“ popisuje vedoucí projektu.

Pro úspěšné zvládnutí mise se toho děti musely hodně naučit. Astronom jim například vysvětlil, jak se k asteroidu dostat, a názorně jim ukázal, co se stane, když těleso do Země narazí. „Děti zkoumaly účinky srážky. Nechaly vybuchovat petardy pod hromádkou sypké sádry a zjišťovaly, co to s povrchem udělá a jak se podle podmínek mění krátery,“ vysvětluje Marek Janáč.

Finálová pětice měla rovněž možnost na vlastní oči spatřit a dotknout se dvou družic Magion, jednoho z největších úspěchů naší kosmonautiky, a popovídat si s jedním z jejích konstruktérů, Jaroslavem Vojtou. Nezapomenutelným okamžikem se stal živý videohovor mezi Houstonem a Dolními Břežany s aktivním italským astronautem Paolo Nespolim, který se chystá na svou třetí cestu do vesmíru, naplánovanou na rok 2017.

Účast na expedici a i třeba jen v semifinále soutěže bývá impulsem k vědecké dráze. Děti na sobě začnou pracovat a začnou se sebevzdělávat. "Mnozí jsou na dobré cestě dělat něco důležitého pro lidstvo a byl bych rád, kdyby tomu tak bylo,“ uzavírá Marek Janáč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy