V Berlíně vyrůstá kostel, synagoga i mešita v jednom. Modlit se věřící budou odděleně

jaz
19. 12. 2015 8:41
Na prázdném pozemku v centru Berlína postavili symbolicky tři náboženští představitelé cihly, které mají znázorňovat základy budoucí modlitebny. Ta by na tomto místě měla vyrůst během pár let. Kněz, rabín a imám spojili své síly, aby dokázali, že náboženský dialog je možný. "Věřím v sílu dialogu. Ve světě, v němž žijeme, máme dvě možnosti: válku, nebo mír. Mír je proces, kterého dosáhneme tak, že spolu mluvíme," řekl rabín Ben Chorin.
Video: YouTube

Berlín – Evangelický kněz, rabín a imám postavili symbolicky na prázdné prostranství náměstí Petriplatz v centru Berlína tři cihly. Znázorňují základní kameny pro stavbu společné modlitebny, píše agentura AP. Z internetové sbírky zatím vybrali přes milion eur. 

Dům jednoty, jak se sakrální stavbě zatím říká, chce spojit tři zdánlivě nespojitelná náboženství a naučit celý svět, že náboženský dialog je možný. Odhadovaná cena stavby kostela, mešity a synagogy v jednom je 43,5 milionu eur, což je v přepočtu přes jednu miliardu korun. 

"Všimli jsme si, jako komunita sídlící uprostřed města, že hodně lidí se chce potkávat s lidmi z různých prostředí a náboženství a že existuje silná touha ukázat, že lidé různých náboženství spolu mohou vyjít," řekl agentuře AP pastor Gregor Hohbeg, který stál u kořenů projektu v roce 2010 společně s imámem Kadirem Snacim a rabínem Tovia Ben-Chorinem.

Do mezinárodní architektonické soutěže se přihlásili lidé z celého světa. Nakonec byl v roce 2011 vybrán projekt Wilfrieda Kühna. Budova má dle jeho pojetí společný vchod pro všechny členy církví a ústí do společné místnosti, která je prostorem pro vzájemné setkávání a diskuse.

Z velké místnosti pak vedou dveře do jednotlivých modliteben podle vyznání. Dům s kapacitou 380 lidí bude mít závazná pravidla, aby se docílilo poklidného soužití věřících. Ideologické principy zahrnují nenásilí, úctu k životu, solidaritu, čestnost a rovnost.

"Mám přání pro své děti, rodinu, pro sebe samého a pro každého, aby se různorodost stala skutečností a lidé se respektovali ve své jinakosti," řekl imám Snaci s tím, že hlavní myšlenkou je naučit děti, aby od začátku braly rozdílnost lidí i náboženství jako něco běžného a obohacujícího.

Nyní se církve zaměřují na shánění finančních prostředků a na stavbu vybírají peníze pře crowdfunding. Stavbu chtějí zahájit do dvou let, zatím vybrali milion eur. Symbolickou cihlu za 10 eur (cca 270 korun) si tak může díky internetové kampani pořídit kdokoliv. "Věřím v sílu dialogu. Ve světě, v němž žijeme, máme dvě možnosti: válku, nebo mír. Mír je proces, kterého dosáhneme tak, že spolu mluvíme," řekl rabín Ben Chorin.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy