V Berlíně vyrůstá kostel, synagoga i mešita v jednom. Modlit se věřící budou odděleně

jaz
19. 12. 2015 8:41
Zdroj foto: YouTube Zdroj foto: YouTube
Na prázdném pozemku v centru Berlína postavili symbolicky tři náboženští představitelé cihly, které mají znázorňovat základy budoucí modlitebny. Ta by na tomto místě měla vyrůst během pár let. Kněz, rabín a imám spojili své síly, aby dokázali, že náboženský dialog je možný. "Věřím v sílu dialogu. Ve světě, v němž žijeme, máme dvě možnosti: válku, nebo mír. Mír je proces, kterého dosáhneme tak, že spolu mluvíme," řekl rabín Ben Chorin.
Video: YouTube

Berlín – Evangelický kněz, rabín a imám postavili symbolicky na prázdné prostranství náměstí Petriplatz v centru Berlína tři cihly. Znázorňují základní kameny pro stavbu společné modlitebny, píše agentura AP. Z internetové sbírky zatím vybrali přes milion eur. 

Dům jednoty, jak se sakrální stavbě zatím říká, chce spojit tři zdánlivě nespojitelná náboženství a naučit celý svět, že náboženský dialog je možný. Odhadovaná cena stavby kostela, mešity a synagogy v jednom je 43,5 milionu eur, což je v přepočtu přes jednu miliardu korun. 

"Všimli jsme si, jako komunita sídlící uprostřed města, že hodně lidí se chce potkávat s lidmi z různých prostředí a náboženství a že existuje silná touha ukázat, že lidé různých náboženství spolu mohou vyjít," řekl agentuře AP pastor Gregor Hohbeg, který stál u kořenů projektu v roce 2010 společně s imámem Kadirem Snacim a rabínem Tovia Ben-Chorinem.

Do mezinárodní architektonické soutěže se přihlásili lidé z celého světa. Nakonec byl v roce 2011 vybrán projekt Wilfrieda Kühna. Budova má dle jeho pojetí společný vchod pro všechny členy církví a ústí do společné místnosti, která je prostorem pro vzájemné setkávání a diskuse.

Z velké místnosti pak vedou dveře do jednotlivých modliteben podle vyznání. Dům s kapacitou 380 lidí bude mít závazná pravidla, aby se docílilo poklidného soužití věřících. Ideologické principy zahrnují nenásilí, úctu k životu, solidaritu, čestnost a rovnost.

"Mám přání pro své děti, rodinu, pro sebe samého a pro každého, aby se různorodost stala skutečností a lidé se respektovali ve své jinakosti," řekl imám Snaci s tím, že hlavní myšlenkou je naučit děti, aby od začátku braly rozdílnost lidí i náboženství jako něco běžného a obohacujícího.

Nyní se církve zaměřují na shánění finančních prostředků a na stavbu vybírají peníze pře crowdfunding. Stavbu chtějí zahájit do dvou let, zatím vybrali milion eur. Symbolickou cihlu za 10 eur (cca 270 korun) si tak může díky internetové kampani pořídit kdokoliv. "Věřím v sílu dialogu. Ve světě, v němž žijeme, máme dvě možnosti: válku, nebo mír. Mír je proces, kterého dosáhneme tak, že spolu mluvíme," řekl rabín Ben Chorin.

 

Právě se děje

Další zprávy