Nejlepší rohlíky se vyrábí v Říčanech. Základem je tuk, mouka a poctivost, míní pekař

Nejlepší rohlíky se vyrábí v Říčanech. Základem je tuk, mouka a poctivost, míní pekař
Majitelem pekařství je David Frydrych po boku se svou dcerou Anetou, která minulý rok dostudovala obor technologie potravin na VŠCHT. Jak sama říká, i přesto, že je pekařina pořádná dřina, nechtěla dělat nic jiného, u strojů a s rukama v těstě si hrála už jako malá holka.
Vyhlášené jsou Frydrychovy rohlíky. Vláčnou střídu si chválí lidé z Prahy i zbytku Středočeského kraje. Na každý den připraví pekařství tisíce kusů, které se ráno dostanou na stoly hotelových hostů i běžných rodin.
"Dnes už nelze vyrábět tak jako dřív. Pšeničná mouka ztratila na kvalitě," říká pekař s třicetiletou praxí.
"Nejhorší je pro pekaře průvan a spěch, těsto potřebuje péči. Kdybychom to měli dělat tak, jak se to dělalo dřív, nic bychom neupekli. Vše se urychluje a my musíme jít s dobou, ale ne v zásadních věcech," říká pekař.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 9. 2020 6:10
Nejtěžší na téhle práci je sehnat poctivé zaměstnance, říká majitel pekárny v Říčanech David Frydrych, který svůj život zasvětil řemeslu se zašlou slávou. Tradici založil už jeho dědeček, později však přišla druhá světová války a konečně i znárodnění komunisty. I přes nelehkou minulost se pekařině u Frydrychů věnuje už čtvrtá generace a jejich vyhlášené rohlíky znají lidé z celého kraje.

Tradice Pekařství Frydrych sahá až do roku 1936, kdy si malou firmu na pečení chleba v Říčanech u Prahy zřídil pradědeček současného majitele. Práci na čas přerušila válka a následně i vznik socialistických kombinátů, které znemožnily majitelům malých cukráren a pekařství dále podnikat. David Frydrych se řemeslu naučil od svého otce, který pekařství oživil po restituci v 90. letech. Dnes své zkušenosti předává své dceři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy