Nejlepší rohlíky se vyrábí v Říčanech. Základem je tuk, mouka a poctivost, míní pekař

Nejlepší rohlíky se vyrábí v Říčanech. Základem je tuk, mouka a poctivost, míní pekař
Majitelem pekařství je David Frydrych po boku se svou dcerou Anetou, která minulý rok dostudovala obor technologie potravin na VŠCHT. Jak sama říká, i přesto, že je pekařina pořádná dřina, nechtěla dělat nic jiného, u strojů a s rukama v těstě si hrála už jako malá holka.
Vyhlášené jsou Frydrychovy rohlíky. Vláčnou střídu si chválí lidé z Prahy i zbytku Středočeského kraje. Na každý den připraví pekařství tisíce kusů, které se ráno dostanou na stoly hotelových hostů i běžných rodin.
"Dnes už nelze vyrábět tak jako dřív. Pšeničná mouka ztratila na kvalitě," říká pekař s třicetiletou praxí.
"Nejhorší je pro pekaře průvan a spěch, těsto potřebuje péči. Kdybychom to měli dělat tak, jak se to dělalo dřív, nic bychom neupekli. Vše se urychluje a my musíme jít s dobou, ale ne v zásadních věcech," říká pekař.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 9. 2020 6:10
Nejtěžší na téhle práci je sehnat poctivé zaměstnance, říká majitel pekárny v Říčanech David Frydrych, který svůj život zasvětil řemeslu se zašlou slávou. Tradici založil už jeho dědeček, později však přišla druhá světová války a konečně i znárodnění komunisty. I přes nelehkou minulost se pekařině u Frydrychů věnuje už čtvrtá generace a jejich vyhlášené rohlíky znají lidé z celého kraje.

Tradice Pekařství Frydrych sahá až do roku 1936, kdy si malou firmu na pečení chleba v Říčanech u Prahy zřídil pradědeček současného majitele. Práci na čas přerušila válka a následně i vznik socialistických kombinátů, které znemožnily majitelům malých cukráren a pekařství dále podnikat. David Frydrych se řemeslu naučil od svého otce, který pekařství oživil po restituci v 90. letech. Dnes své zkušenosti předává své dceři.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy