"Do poslední chvíle byl v plné síle." Zemřela nejdéle žijící gorila v českých zoo

ČTK ČTK
10. 10. 2021 10:00
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku v noci na neděli uhynul stářím gorilí samec Tadao. Byl odchycen v 70. letech ve volné přírodě a dožil se přibližně 50 let. Šlo o nejdéle žijící gorilu v českých zoologických zahradách, jak informovali zástupci safari parku.
Ve Dvoře Králové uhynul gorilí samec Tadao, nejdéle žijící gorila v českých zoo.
Ve Dvoře Králové uhynul gorilí samec Tadao, nejdéle žijící gorila v českých zoo. | Foto: ČTK

Gorilí samec Tadao byl jedinou gorilou chovanou ve dvorské zoo. V jejím majetku je ještě gorilí samice Kamba, nyní zapůjčená v pražské zoo. "Tadao byl do poslední chvíle v plné síle. Jsme zarmouceni, ale jeho důstojný odchod mu můžeme jenom závidět," uvedl ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Případné pokračování chovu goril ve Dvoře Králové je podle něj otázkou budoucího jednání mezi safari parkem a koordinátorem evropského chovu.

Dvorská zoo patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v regionu. Zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců.

Video: Gorila tančila v bazénu a cákala kolem sebe vodu

Gorila tančila v bazénu a cákala kolem sebe vodu. Podívejte se na zábavné video. | Video: Dallas ZooTube
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy