Krása, smutek i naděje na fotkách přírody, které zaštítil monacký princ Albert II.

Krása, smutek i naděje na fotkách přírody, které zaštítil monacký princ Albert II.
Tom Svensson: Pomoc. 2. místo v kategorii Divoká příroda v ohrožení.
Knut M. Selmer: Polární liška. Finalista v kategorii Krása divoké přírody.
Jane Dugnallová: Kamarádi z mokré čtvrti. Finalista v kategorii Krása divoké přírody.
Wayne Kliewer: Kolibříci. Finalista v kategorii Krása divoké přírody.
Foto: Mitchell Lewis, PA2F Environmental Photography Award
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 5. 2021 6:00
Gorila Tabu se dívá do údolí potoka v africkém národním parku Bwindi, trochu smutně, jako by sama byla symbolem nádherné divoké přírody, jež postupně mizí. Žraloci zabití jen kvůli ploutvím do polévky. A také mnoho záběrů, které ukazují, že divoká příroda má ještě naději na přežití. Fotografická soutěž, kterou zaštítila Nadace monackého prince Alberta II., je plná nádherných a působivých snímků.

Nadace monackého prince Alberta II. existuje už patnáct let a právě k tomuto výročí odstartovala novou fotografickou soutěž - zaměřenou na přírodu a život v ní. Její jméno zní Prince Albert II Foundation Environmental Photography Award (Zkráceně PA2F Environmental Photography Awards) a první ročník se zaměřil na téma "Lidstvo a divoká příroda: rozdílné osudy, sdílená teritoria". 

Celkovým vítězem soutěže se stal teto snímek Kathleen Rickerové.
Celkovým vítězem soutěže se stal teto snímek Kathleen Rickerové. | Foto: Kathleen Ricker, PA2F Environmental Photography Award

Hlavní cenu získal snímek fotografky Kathleen Rickerové, který zachycuje mladého gorilího samce jménem Tabu na břehu říčky v národním parku Bwindi v Ugandě. "Fotograf dokonale zachytil kouzlo okamžiku, ve kterém gorila zapomene na vše okolo a soustřeďuje se jen na překročení řeky v srdci nádherného ugandského pralesa," okomentoval vítěznou fotografii člen poroty Jean-Michel Krief.

Je potřeba podotknout, že vítězka nezachytila svůj snímek nějakou náhodou nebo díky šťastnému okamžiku. Fotografování goril se totiž věnuje dlouhodobě a věnovala mu už mnoho výprav.

Soutěže se zúčastnilo více než 1300 fotografů, kteří zaslali 5600 snímků. Snímky vítězů a finalistů budou vystaveny už nyní v květnu v monackém parku Jardin des Boulingrins. Výstava je dostupná i on-line, a to na adrese https://exposition.fpa2.org/online-exhibition/.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy