Z Louvru ukradli kus dědictví Francie. Co všechno zmizelo z Apollonovy galerie

Dagmar Tichá Dagmar Tichá
20. 10. 2025 20:30
Drzá loupež klenotů z Louvru šokovala Francii a zasáhla přímo střed terče - francouzská národní hrdost utrpěla těžkou ránu. Škoda zatím nebyla vyčíslená, ministr vnitra Laurent Nuñez však označil hodnotu odcizených šperků za "nedozírnou". Útok na Louvre podle něj představuje útok na francouzskou historii a kulturní dědictví.

Byť je jasné, že ve hře jsou miliony dolarů, nejde jen o peníze. Pro Francouze je to především ztráta symbolická a hluboce ponižující.

Chyběla i část korunovačních klenotů

Zloději během několika minut odnesli šperky z Apollonovy galerie, některé z nich jsou navíc součástí francouzských korunovačních klenotů - a nikdo jim nestál v cestě.

Jedno z nejznámějších muzeí na světě je opakovaně terčem loupeží a krádeží. Zřejmě nejznámějším případem byla v roce 1911 krádež portrétu Mony Lisy, který se podařilo nalézt po dvou letech. Naposledy v Louvru někdo odcizil exponát v roce 1998 - tehdy šlo o obraz malíře Camilla Corota z 19. století, který dodnes nebyl nalezený, uvedla agentura AFP.

Tiára ze safírové sady, která patřila francouzské královně Marii Amélii a královně Hortensii.
Tiára ze safírové sady, která patřila francouzské královně Marii Amélii a královně Hortensii. | Foto: © 2016 GrandPalaisRmn (Muzeum Louvre) / Stéphane Maréchalle

Odcizená tiára z modrého safírového setu

Celkem 24 safírů a 1083 diamantů zdobí odcizenou tiáru ze safírového setu, který je vrcholem královské elegance a stylu.

Safírová sada se v roce 1985 se stala součástí sbírek muzea Louvre.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy