Čínský profesor si vodí na přednášku svou nemocnou matku. Sedí mezi studenty, občas spí

Magazín Magazín
26. 9. 2017 8:32
Hu Ming v jihozápadní provincii Kuej-čou si do hodin na univerzitě vodí svou více než osmdesátiletou matku, jež má postupující Alzheimerovu nemoc a nemůže zůstat sama doma. Její syn je také jediný, koho si pamatuje. Univerzitě to nevadí a studenti si pochvalují, že je profesor naučil i něco jiného než teorii - laskavost a důležitost synovské lásky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Univerzitní profesor a jeho stárnoucí matka se v Číně stali hitem sociálních sítí. Poté, co server Beijing Youth Daily zveřejnil článek o tom, že Hu Ming v jihozápadní provincii Kuej-čou vodí na své přednášky matku trpící Alzheimerovou chorobou, rozšířil se příběh mezi tisíce uživatelů na platformě Weibo.

Prváci si nejprve mysleli, že se jedná o starší profesorku v důchodu. Teprve později zjistili, že se jedná o Hu Mingovu matku. "Přišel jsem na svou přednášku a za mnou seděla starší paní. Nejprve jsem nevěděl proč. Později jsem se dozvěděl, že se jedná o více než osmdesátiletou matku profesora. Protože ji nemůže nechat samotnou, přivedl ji sebou," napsal jeden z uživatelů s tím, že ho to dojalo. O netradičním doprovodu napsalo britské BBC.

Matka je poslušná a během přednášek si občas zdřímne

Profesorův otec zemřel před šesti lety na krvácení do mozku a přestože má ještě mladší sestru, vzal si ji na starost on. I proto, že následkem matčiny postupující demence je jediný, koho poznává. Hu Ming přiznal, že její nemoc postoupila do té míry, že už nerozezná, jestli drží nealkoholický nápoj, cukr, sůl nebo mycí prostředek.

Podle profesora je jeho matka během hodin velmi poslušná a studenti ji přijali dobře. Někdy si během přednášek zdřímne, jindy ji pozorně poslouchá.

Pekingskému deníku také řekl, že nikdy nepřemýšlel nad tím, že by se o ni nepostaral. Přestože si svých osmapadesáti letech nemůže požádat o speciální pečovatelské volno, aby se mohl o svou nemocnou matku starat. Univerzita zatím nic nenamítá.

Dobrý morální příklad

Příběh Hu Mingovy synovské lásky sklidila přes sto tisíc liků, devět tisíc komentářů a sedm tisíc sdílení. Uživatelé čínské sociální sítě jej chválili nejen za jeho synovskou lásku, ale i za to, že je dobrým morálním příkladem pro ostatní.

Podle některých dokonce dává studentům tu nejlepší lekci. "Neovlivňuje to přednášku, je to velmi laskavé a zodpovědné," uvedl jeden z uživatelů na Weibo. Podle jiného je to to nejlepší vzdělání - vyučování znalostí na jedné straně a synovská zbožnost na druhé straně.

Podle průzkumů zveřejněného v roce 2010 měla Čína nejvíce lidí trpící Alzheimerovou chorobou na světě. A čínská populace navíc rapidně stárne. "Do roku 2033 se předpovídá, že počet pracujících lidí překoná počet závislých osob, zejména starších," informoval časopis New Scientist.

Respekt vůči rodičům, starším a předkům je považován za klíčovou hodnotu čínské společnosti a kultury. Tento koncept se datuje do roku 400 před našim letopočtem a je základním principem konfucianismu.

Video: Aktivistka Dita Rudolfová o osamění seniorů

Šokovalo mě, jak moc je u nás seniorů, kteří nebyli rok či dva venku, říká aktivistka Dita Rudolfová z Maltézské pomoci. Nemají nikoho, kdo by je doprovázel nebo bydlí v domech bez výtahů. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy