Stáří je cool. Senioři ukázali módní kreace mladých českých návrhářů

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
24. 9. 2017 0:06
Již potřetí uspořádala nezisková organizace Elpida módní přehlídku prací českých návrhářů. Modely a modelkami se na pár minut stali také senioři. Cílem každoročního festivalu je propojit mladou a starší generaci, stejně jako ukázat, že senioři umí být taky odvážní a "cool".
Přehlídka Old´s Cool Rocks!
Přehlídka Old´s Cool Rocks! | Foto: Magdaléna Daňková

Ve čtvrtek večer se v holešovickém Studiu Hrdinů uskutečnila poněkud netradiční módní přehlídka. Pod taktovkou stylistky a moderátorky Radia Wave Veroniky Ruppert se na jevišti v nejnovějších modelech českých návrhářů objevila desítka modelů a modelek. Při divadelně pojaté performanci se však před očima diváků nepromenádovali pouze náctiletí, ale také zralé ženy a muž.

Módní akci s názvem Old´s Cool Rocks! uspořádala již potřetí nezisková organizace Elpida, pomáhající seniorům začlenit se do společnosti a trávit aktivně volný čas.

Různé příběhy, charaktery a postavy

Tématem letošní přehlídky byla recyklace a předávání módy mezi generacemi. "Tak jako máme doma bundu po babičce nebo klobouk po dědovi, který nosíme," vysvětlila Aktuálně.cz Veronika Ruppert.

Hledala tedy takové kousky, které by mohli sdílet mladí i starší modelové a modelky. Důležitým kritériem také bylo, aby si oděv dokázali vyměnit na pódiu a cítili se u toho dobře. "Tohle je strašně důležité, protože senioři i mladí lidé, se kterými pracuji, nejsou modelové. Jsou nervózní, potřebují se cítit dobře, aby to zvládli před lidmi. Je to jiná práce, ale mnohem zábavnější a lidštější," sdělila.

Přehlídka Old´s Cool Rocks!
Přehlídka Old´s Cool Rocks! | Foto: Magdaléna Daňková

Moderátorka spolupracuje na módní přehlídce s Elpidou od počátku. "V módě většinou potkáváme modelky, kterým je náct. A tohle bylo hrozně zajímavé, i kvůli tomu, že tihle lidé mají různé příběhy, postavy, různé charaktery a je mnohem zajímavější je oblékat," uvedla Ruppert.

Hlavním zdrojem pro hledání manekýn je pěvecký sbor Elpida. "Jsou to velmi aktivní ženy, které se nebojí vystoupit na veřejné akci," popsala moderátorka. Ráda si vybírá i lidi, které potká na ulici.

"Je to pro mě úžas"

Jednou ze stálých modelek-zpěvaček je i Libuše Juráčková, která promenádu po módním mole považuje za čest. "Je to příjemné, protože je to něco, co jste neprožila a ani by vás nenapadlo, že byste na stará kolena mohla něco takového prožít," uvedla někdejší stavební technička. "Všichni se o vás starají, dělají vás krásnou, všichni vás chválí," poznamenala.

Ještě rozhovor pro televizi a jde se na to.
Ještě rozhovor pro televizi a jde se na to. | Foto: Magdaléna Daňková

Nervózní před promenádou byla jenom trochu, ostatní modely a modelky totiž vedla. "Mám strach, abych to nepopletla," nechala se slyšet. Přesto si procházku na pódiu v outfitech českých návrhářů vždy nesmírně užívá.

"Celý život jsem byla nefotogenický člověk. Když se nenašel fotograf, který by mě vyfotil v určitém úhlu, tak jsem se sama sobě nikdy nelíbila. Proto je pro mě toto úžas a o to si to víc užívám. Je to hezké, že jsem si to nepřála, ani jsem o tom nesnila," vysvětlila Juráčková.

Aby se všichni cítili dobře

Zatímco vloni byly na přehlídce v holešovické budově Národní galerie ukázány kreace vícero návrhářů, mezi nimi i známého Jakuba Polanky či Moniky Drápalové, letos se Ruppert soustředila více na performance jako takovou. Oslovila tedy méně známé designéry jako Kateřinu Hynkovou, Markétu Martiškovou, Miu Jadrnou a Lenku Vackovou.

"Opět jsou tam upcyklované momenty, ale snažila jsem se vybrat věci, které nebyly ukázány loni. A objevila se i řada nových kolekcí, ze kterých jsem mohla čerpat," dodala. Některé kousky byly ušity přímo na míru modelkám, ostatní vybrány tak, aby se v nich cítili všicni zúčastnění dobře. "Což taky není jednoduché," přiznala moderátorka.

Vystoupení sboru Elpida se zpěvačkou Never Sol.
Vystoupení sboru Elpida se zpěvačkou Never Sol. | Foto: Magdaléna Daňková

Součástí večera byl i společný koncert seniorského sboru Elpida se zpěvačkou Never Sol a vystoupení zpěvačky Jany "Uriel" Kratochvílové. Elpida, složená z dam různého věku, nacvičila s Never Sol celkem pět písní.

A ukázaly tak to, o co nezisková organizace Elpida od začátku usiluje - že starší lidé mohou dělat cokoliv v jakémkoliv věku. "Je to jenom o tom chtít a nebát se toho," řekl ředitel organizace Jiří Hrabě.

Ukazovat stáří v pozitivním světle

Festival se koná každoročně na přelomu září a října a jeho cílem je propojit mladou a starší generaci a zároveň ukázat, že i mezi seniory jsou odvážní a "cool" lidi. Spolupracuje na něm zhruba sto třicet lidí, polovinu z nich tvoří právě senioři.

Na festivalu se podílí mladí i starší.
Na festivalu se podílí mladí i starší. | Foto: Magdaléna Daňková

Elpida kromě Old´s Cool brzy povede již dvě pražská centra, dále provozuje linku pomoci a vydává čtvrletník. V centrech pořádá kurzy zaměřené na počítačovou gramotnost, jazyky, výtvarné umění či fotografii. Chodí se sem také plést ponožky a cvičit se sborem.

Ročně centra podle ředitele navštíví zhruba čtyři tisíce lidí. "Myslím, že postavení nebo vnímání seniorů se za posledních pět let zlepšilo. Je to i díky tomu, že se nebojíme stáří ukazovat v pozitivním světle, v nečekaných situacích, které boří stereotypy," uzavřel Hrabě.

Video: Jaroslava Hasmanová Marhánková o seniorech z LGBT komunity

LGBT senioři se musí spoléhat na instituce péče, často nemají rodiny, které by se o ně postaraly, říká Jaroslava Hasmanová Marhánková. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy