Šálek kávy prodlouží život až o devět minut, zlepší imunitu i fungování jater, tvrdí vědci

Magazín Magazín
13. 7. 2017 12:09
Až tři kávy denně prodlužují život a snižují riziko předčasného úmrtí kvůli nemocem trávicího ústrojí a oběhového systému. Tak by se dala shrnout rozsáhlá studie londýnských a kalifornských vědců o konzumaci kávy. Oblíbený nahořklý mok totiž obsahuje antioxidanty a další fenolické sloučeniny podporující zdravý život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Espresso, cappuccino, latté nebo cold brew. Káva patří celosvětově mezi nejoblíbenější nápoje a nové studie výzkumníků z londýnské Imperial College a americké University of Southern California ukazují, že její pití může prodloužit život.

Výsledky prozatím největšího výzkumu o pití kávy ukazují, že jeden šálek denně snižuje riziko předčasného úmrtí způsobené různými faktory včetně nemocí oběhového systému nebo trávicího traktu. O studii informoval britský deník The Telegraph.

Hrnek denně prodlužuje život mužů o devět minut

Podle profesora Davida Spiegelhaltera z Cambridgské univerzity ze studie vyplývá, že hrnek nahořklého moku prodlužuje život muže v průměru o devět minut a život ženy v průměru o tři minuty.

Autoři rozsáhlé studie z Imperial College a University of Southern California uvádí, že ochranný efekt je dán obsahem antioxidantů a látek zlepšujících zdraví. Ty bojují jednak proti inzulinové rezistenci, ale tlumí také záněty a zlepšují funkci jater.

"Káva obsahuje mnoho antioxidantů a fenolických sloučenin, které hrají důležitou roli při prevenci rakoviny. Ačkoliv tato studie nevykazuje příčinnou souvislost nebo neukazuje na to, které chemické látky v kávě mohou mít tento 'elixírový efekt', je jasné, že káva může být zařazena do zdravého stravování," uvedla k tomu Veronica Setiawanová, asistentka profesora z jihokalifornské univerzity.

Výzkumníci analyzovali data od více než půl milionu lidí ve věku od pětatřiceti let celkem z deseti evropských zemí, mezi nimi byla Velká Británie, Francie, Dánsko a Itálie. Po šestnácti letech sledování zemřelo více než 42 tisíc lidí na různé nemoci včetně rakoviny, nemocí oběhové soustavy, srdečního selhání a mrtvice.

S ohledem na životní styl zahrnující stravu nebo kouření vědci přišli na to, že skupina s nejvyšší spotřebou kávy vykazovala nižší riziko úmrtí ve srovnání s těmi, kteří kávu nepili. Spotřeba kávy snížila riziko úmrtí způsobené nemocemi trávícího traktu u mužů o 51 procent a u žen o 40 procent.

Káva pro lepší den i játra

"Zjistili jsme, že vyšší spotřeba kávy byla spojena s nižším rizikem úmrtí z jakékoliv příčiny. Specificky byla nižší u smrti následkem nemocí oběhového systému a onemocnění trávícího ústrojí," uvedl vedoucí výzkumu Marc Gunter z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC).

Zúčastnění vědci také přišli na to, že pití kávy podporuje lepší fungování jater a zlepšuje imunitu. "Naše výsledky dokazují, že umírněné pití kávy - kolem tří šálků denně -, není zdraví škodlivé a zahrnutí kávy do stravování naopak může být přínosné," dodal Gunter.

Již předchozí studie prokázaly, že pití kávy je spojeno se snížením rizika několika typů rakoviny, cukrovky, onemocnění jater, Parkinsonovou chorobou a dalšími chronickými onemocněními. Vědci by nyní chtěli dále pokračovat v detailnějším zkoumání těch sloučenin, které se podílejí na zlepšení zdraví.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v loňském roce vyňala kávu ze seznamu karcinogenů a uvedla, že naopak může snížit riziko rakoviny jater a dělohy.

Přestože z anglo-americké studie vyplynuly pozitivní výsledky, některé vědce o prospěšnosti kávy nepřesvědčila. Mezi ně patří například profesor Naveed Sattar z univerzity v Glasgow.

"Je to velmi dobrá studie, napsaná skvělou skupinou, ale její výsledky mě nepřimějí k tomu, abych začal pít kávu, nebo abych ji doporučoval lidem jako prostředek, jak snížit riziko srdečních onemocnění," uvedl Sattar.

Podívejte se: Umělec dělá reprodukci obrazů do mléčné pěny.

Jihokorejský barista Lee Kang-Bin se stal slavným díky reprodukcím obrazů do mléčné pěny. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 31 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy