Stopem na Ukrajinu, pěšky do Španělska. Podívejte se, kam letos Aktuálně.cz zavítalo

13 koutů světa

Stopem na Ukrajinu, autem do Sahary nebo pěšky do Santiaga. Redaktoři a editoři Aktuálně.cz se na svých osobních i pracovních cestách nenudí. Objevují, testují hranice svých fyzických možností a seznamují se s lidmi a místy, o kterých v pracovních dnech sní. Podívejte se, kam všude jsme v roce 2019 zavítali.

  • KoločavaUkrajina
  • Santiago de CompostelaŠpanělsko
  • Sveta Nedjelja, HvarChorvatsko
  • SignagiGruzie
  • ŠumavaČesko
  • Pihlajasaari, HelsinkyFinsko
  • MarokoSeverní Afrika
  • ŘímItálie
  • Novohradské horyČesko
  • NahvaSpojené arabské emiráty
  • UžhorodUkrajina
  • Západní KrkonošeČesko
  • KjótoJaponsko
  • No. 1

    Koločava

    Ukrajina

    Eva Srpová

    Zakarpatí je místo protikladů. Příšerné silnice, ale ploty domů z nerezové oceli. Dědové v prostých hadrech, ale s chytrým mobilem v ruce. Krávy a psi na cestách. A do toho nádherná příroda a hory, po kterých jezdí smradlavé žuky plné sběračů borůvek. V Koločavě stojí česká hospoda a taky socha Ivana Olbrachta. Na kopečku nad vesnicí stranou ostatních hrobů s plechovým kýblem se dá při troše štěstí najít pomníček Nikoly Šuhaje. Sem proudy turistů zatím nemíří, a proto je tu hezky.

    No. 2

    Santiago de Compostela

    Španělsko

    Radka Zítková

    Na pěší pouť do Santiaga de Compostela se dá vyrazit z mnoha důvodů a mnoha destinací. Trasa z portugalského Porta, z velké části podél Atlantiku, se dá ujít za deset dnů svižnějšího tempa. My jsme i s mnoha odbočkami a nezkratkami s kamarádkami nakonec ušly 330 kilometrů a užily si nádherných útesů, pláží, rybářských, vinařských i horských vesniček. Spát se dá docela levně v oficiálních poutních ubytovnách, penzionech i Airbnb a výborného jídla je všude víc než dostatek.

    No. 3

    Sveta Nedjelja, Hvar

    Chorvatsko

    Josef Pazderka

    Sveta Nedjelja je chorvatský konec světa. Leží na jižním pobřeží ostrova Hvar a končí tu křivolaká silnička, vedoucí skrze úzký tunel uprostřed ostrova. Všude kolem vysoké skály, ze kterých skáčou mladí odvážlivci, pláže typicky kamenité a malé, nicméně najdete tady klid, krásnou přírodu a taky výborné víno.

    No. 4

    Signagi

    Gruzie

    Magdaléna Daňková

    Ačkoliv patří Signagi k nejmenším gruzínským městům, je známé svou malebností. Pitoreskní historické městečko leží ve východní části Gruzie, zhruba 113 kilometrů od Tbilisi a co by kamenem dohodil od vrcholků Velkého Kavkazu. Právě výhled s řadou historických a kulturních památek a také místní gastronomie sem každý rok přiláká tisíce turistů. Přízvisko „město lásky“ navíc zaručuje neutuchající příliv svatebních párů. Pokud se sem rozhodnete zajet, vynechat byste neměli ochutnávku místních vín a taky mcvadi.

    No. 5

    Šumava

    Česko

    Jan Gazdík

    Národní park Šumava je zázrak uprostřed Evropy. Bez přehánění. Naplno si to uvědomíte až při návštěvě jeho divočiny. K vidění jsou panenské slatě, rašeliniště, jezírka, prameniště řek, ale i lesy v pradávné podobě.

    No. 6

    Pihlajasaari, Helsinky

    Finsko

    Magdaléna Daňková

    Jeden z helsinských ostrovů ve Finském zálivu má své neopakovatelné kouzlo především v létě. Finové (a čím dál častěji také cizinci) zde nejraději tráví nejdelší den v roce, tedy letní slunovrat. Kromě pikniku na pláži a opalování (nebo pro otužilejší i koupání) se zde dá také kempovat. Stálí obyvatelé zde nežijí, právě během letního slunovratu se však ostrov zcela zalidní a kouzelné místo na dohled Helsinek ožije dlouhými večírky. Finové si totiž těch pár letních dní dokážou pořádně užít.

    No. 7

    Maroko

    Severní Afrika

    Marek Pros

    Africká země mnoha kontrastů – krajiny, lidí, jídla i ubytování. Hlavní město, jak už to bývá, nabízí spíš to horší z Maroka. Určitě si tu půjčte auto a vyjeďte za hranice Marrakéše, třeba směrem na Saharu (kde to je zážitek sám o sobě). Cestou potkáte v zapadlých městech a vesnicích pohostinné muslimy, skvělé jídelny a kavárny. Navíc projedete velmi rozmanitou přírodou, která chvíli připomíná bezstarostný kraj Toskánska plný zvlněných kopců, jindy zase opuštěné a vyprahlé pustiny, jimiž prostupují jen zelené pruhy oáz.

    No. 8

    Řím

    Itálie

    Michal Polák

    Na přelomu března a dubna jsme vyzkoušeli s rodinou Řím a byla to dobrá volba. Manželku s dcerou jsem poslal letadem, zatímco já jsem jel nočním vlakem z Vídně. Cenově stále vítězí létání, ale můj skvělý zážitek z vlaku mi nikdo nevezme. Vemte si četbu, na LTE se nedá příliš spoléhat.

    No. 9

    Novohradské hory

    Česko

    Tomáš Vocelka

    Novohradské hory patří mezi nejkrásnější místa v České republice, která jsou ještě relativně méně dotčená masovou turistikou. Jednou z nejhezčích a nejromantičtějších lokalit, které tam stojí za návštěvu, je anglický park v Terezině údolí s malebným vodopádem na říčce Stropnici. Park nedaleko od města Nové Hrady založila v polovině 18. století šlechtična Terezie Buqoyová. A když už v těch místech budete, určitě nezapomeňte také na historické centrum Nových Hradů a na nádherný poutní kostel Panny Marie Těšitelky v Dobré Vodě, který bývá označován za jihočeské Lurdy.

    No. 10

    Nahva

    Spojené arabské emiráty

    Jan Nevyhoštěný

    Spojené arabské emiráty (SAE) nenabízí turistům zrovna moc zajímavostí, pokud není vaší vášní nakupování v obřích klimatizovaných halách protkaných pohyblivými chodníky či cachtání se v průzračném moři u rozlehlých hotelových resortů obehnaných ostnatým drátem. Přesto jde v této hektické a díky ropě prudce se rozvíjející zemi najít místa, která najdete jen málokde. A pro milovníky geografických kuriozit budou představovat pořádný „zářez“ do cestovatelského deníčku. Může jím být třeba Nahva – enkláva na druhou nebo též enkláva v exklávě. Anebo exkláva v enklávě? Záleží, z jaké strany emirátsko-ománské hranice se díváte. 

    No. 11

    Užhorod

    Ukrajina

    Jan Hejl

    Za slovenskými hranicemi se najednou ze škodovek stanou žigulíky a ocitnete se v trochu v jiné době. Západní Ukrajina v okolí Užhorodu a Mukačeva nabízí panenskou přírodu, kopce i zajímavá města s atmosférou bývalého československého území. Ceny jsou velmi příznivé, jídlo chutné. A když pojedete stopem, nejlíp poznáte pohostinnost zdejších lidí, kteří mají Čechy rádi.

    No. 12

    Západní Krkonoše

    Česko

    Jakub Šafránek

    Západní Krkonoše nejsou jen sjezdovky ve Špindlerově Mlýně, vodopád na Mumlavě a pramen Labe. Zejména na podzim můžete kolem Horních Míseček v podstatě sami objevovat zapomenuté kouty nejznámějších českých hor, jako jsou třeba ledovcové kary Kotle, barevným listím zasypanou vrcholovou cestu z Míseček přes Šeřín až na Žalý či úrodná borůvková pole kolem Vosecké boudy. Díky autobusům, které z Míseček jezdí co půl hodiny až k Vrbatově boudě, si navíc zejména rodiny s dětmi ušetří spousty námahy a akční rádius pro výlety se rázem rozšíří až po Dvoračky se skvělým kyselem, Sněžné jámy s unikátní scenérií či oblíbenou Martinovku s výhledem do Sedmidolí. Dobrodruzi pak mohou v lesích Medvědína hledat trosky zříceného letadla Mig 15 či dávno zaniklý Masarykův skokanský můstek. Jen pozor, vyhněte se až příliš oblíbeným prodlouženým víkendům kolem 28. září a října.

    No. 13

    Kjóto

    Japonsko

    Pavlína Nouzová

    Při návštěvě Japonska jsem zjistila, jak je mi ve spoustě věcí blízké. Nečekejte vřelé a upovídané lidi, ale ani podivíny v pokémoních kostýmech. Je to země s úžasnými památkami, vynikajícím jídlem a přísnými pravidly, která se týkají i front na metro. A když se dáte do řeči s prodejcem na trhu v Kjótu, možná vám zabrouká melodii Novosvětské.

    Související články

    Uplynulý rok byl bohatý na zážitky, redaktoři Aktuálně.cz se podívali na místa po celém světě, odkud přinesli řadu zajímavých reportáži. Tady je třináctka míst na světě, která stojí za návštěvu.
    Autor Magdaléna Daňková, Denis Chripák