Čeští kluci sestrojili robota. Ve světě ho porazil jediný

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 6. 2015 12:00
Dva studenti pardubického gymnázia vyvinuli vlastního robota. V celosvětové konkurenci ho přemohl jen americký soupeř.
Video Matěje Tobiáše, Martina Jaroše o jejich robotovi "Firefighter MK III", které bylo v USA vyhlášeno nejlepší videoprezentací. | Video:

Pardubice - Soutěž studentských robotů z celého světa se v Novém Mexiku koná již patnáct let. Před třemi lety se do ní poprvé zapojila i Česká republika. Hned celé klání vyhrála, další rok skončila na čtvrtém místě, letos vybojovala stříbro.

Pokaždé se jednalo o studenty z pardubického Gymnázia Dašická. Zlato z roku 2013 a letošní stříbro mají jednoho držitele stejného - jmenuje se Martin Jaroš (18). Letos soutěžil spolu s Matějem Tobiášem (18).

V Novém Mexiku zápolilo celkem 560 robotů. Martin s Matějem se účastnili nejtradičnější a také nejnáročnější disciplíny (tzv. Požární výzvy). V konkurenci padesáti robotů je porazil jediný. Kromě toho si odnesli i dvě první ceny za nejlepší dokumentaci a nejlepší videoprezentaci.

Aktuálně.cz: Jak jste se na soutěž do Nového Mexika dostali?

Martin Jaroš: Bylo to v rámci národní kvalifikace, kterou pořádá společnost AMAVET tady v Pardubicích. Kvalifikaci jsme vyhráli, první cenou byla cesta do Ameriky na soutěž RoboRAVE.

A.cz: Co musel váš robot umět v národním kole a co po něm chtěli v Novém Mexiku?

Matěj Tobiáš: Ten úkol je pořád stejný - hašení svíček na ploše 3x4 metry, tři z nich jsou kryté zástěnou. Robot je zcela autonomní, my jen zmačkneme tlačítko na zapnutí. Dále už jedná podle toho, jak jsme ho naprogramovali – jezdí po hřišti, hledá a sfoukává svíčky.

Martin Jaroš: Tato disciplína se na mezinárodní soutěži RoboRAVE již patnáct let nemění. Jsou tu i jiné disciplíny, ale tato je nejnáročnější.

A.cz: Jak robota rok od roku zdokonalujete?

Matěj Tobiáš: Začínali jsme se stavebnicí Fischer Technik na školním kroužku. Je to podobné legu, akorát to má v sobě počítač. Teď jsme si postavili vlastního robota.

Martin Jaroš: Koupili jsme podvozek se dvěma poháněnými koly. Na podvozku jsme postavili nástavbu vlastní konstrukce, která nese senzory a hasící systém.     

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

A.cz: V Novém Mexiku startovalo 560 robotů z celého světa, ve vaší kategorii padesát, váš skončil druhý. V čem jste ho vylepšili oproti ostatním družstvům?

Martin Jaroš: Některé týmy staví robota stále pomocí stavebnice Fischer Technik, my jsme zkonstruovali svého. Navíc jsme ho vylepšili tak, aby poznal svíčku i v horších světelných podmínkách, kde není takový kontrast, když například svítí sluníčko.

Matěj Tobiáš: Našemu robotovi jsme také přidělali více senzorů, aby viděl širší pole. Rovněž jsme ho museli zkrátit, aby na užším hřišti, které mají v Americe,  nenarážel při hašení do svíček.

A.cz: Jak dlouhá cesta vede na stupně vítězů?

Martin Jaroš: Soutěž trvá tři dny. Dva dny se jezdí deset bodovaných kvalifikačních jízd. Osm nejlepších robotů postoupí do finále, zde se jedou tři vyřazovací jízdy v rámci finálového pavouka.

A.cz: Ve zprávě z Ameriky, kterou jste posílali do školy, jste si přesto na robota postěžovali, že to ne zcela zvládnul…

Matěj Tobiáš: Ano, právě když zasvítilo sluníčko, honil se za sluníčkem místo za svíčkou.

A.cz: Stačili jste ho mezi jednotlivými koly ještě trochu poopravit?

Matěj Tobiáš: Třeba jsme kryli senzory kvůli světlu, dávali jsme různé varianty programu podle hřiště, které jsme dostali a podle světelných podmínek.

A.cz: Pokud vím, tak to není jediný úspěch vaší školy v této celosvětové robosoutěži…

Martin Jaroš: Před dvěma lety jsem s jiným spolužákem tuto soutěž dokonce vyhrál. Loni do Nového Mexika postoupili za Česko Jiří Etrych, Vojtěch Rychnovský a Vojtěch Novotný, což jsou naši spolužáci z Gymnázia Dašická, a skončili na děleném čtvrtém až pátém místě.

A.cz: Čím to je, že se na prestižní celosvětové soutěži daří právě vaší škole?

Martin Jaroš: Organizace AMAVET má v Pardubickém kraji široké pole působnosti, pořádá tu soutěže, zakládá kroužky, kupuje stavebnice. Takže je to tady hodně populární.

Matěj Tobiáš: A také už máme nějaké zkušenosti, této soutěži se věnujeme už tři roky.

A.cz: Jaký má Česká republika jméno v této mezinárodní soutěži?

Martin Jaroš: Myslím, že velmi dobré. Pořádají to tam patnáct let, Češi se začali účastnit až poslední tři ročníky a pokaždé se umístili na špici.

A.cz: Kdo je vaším největším konkurentem?

Martin Jaroš: Na nejvyšší úrovni jsou určitě týmy z Kolumbie, i když letos to vyhráli domácí Američané.

A.cz: Kolumbie? Tak to mě překvapuje, čekala jsem, že řeknete Korejce, Japonce, Číňany…

Martin Jaroš: Funguje tam velká podpora týmů z univerzit. Věnují se tomu na úplně jiné úrovni. V Americe je to srovnatelné s námi, také zde to funguje systémem kroužků.

A.cz: Kromě druhého místa v soutěži robotů jste si odnesli také dvě první místa – za nejlepší dokumentaci k robotovi a za nejlepší video. Čím jste tak zaujali?

Matěj Tobiáš: V dokumentaci se popisují technologické postupy na robotovi, způsob stavby a další použité věci. Video je prezentace robota a jeho fungování. Video jsme udělali na téma "jak uhasit svíčku" – chilli omáčkou, motorovou pilou, iPadem… Udělali jsme to v americkém stylu, takže proto se to asi líbilo.

A.cz: Jaké máte zájmy, když zrovna nejste ve škole nebo neděláte něco kolem robota?

Matěj Tobiáš: Já už jedenáctým rokem chodím do základní umělecké školy na kreslení. Zajímá mě hlavně perspektiva, stavby, budovy, nic abstraktního. Rád kreslím skicy uhlem.

Martin Jaroš: Já od malička hraju tenis, rád také programuju.

A.cz: Jaké jsou vaše plány do budoucna? Jaké je vaše vysněné povolání?

Matěj Tobiáš: Chtěl bych vystudovat architekturu a být architektem. Mým snem je stavět mosty, což mě napadlo asi před pěti lety, když jsme tady na škole zhotovovali most ze špejlí s co nejstabilnější konstrukcí.

Martin Jaroš: Já bych rád dělal s vyspělejšími roboty, než se kterými pracuji nyní. Mé povolání se určitě bude točit kolem programování a robotiky. Takže nejdřív vystudovat Matfyz nebo FEL a pak se uvidí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Další výsledky: Benátky - Bourges 73:63, Castors Braine - Jekatěrinburg 79:87.

Skupina B:

Dynamo Kursk - Lyon 79:64, Montpellier - Šoproň 53:66, Fenerbahce Istanbul - Girona 86:82.

Zdroj: ČTK
Další zprávy