Čeští kluci sestrojili robota. Ve světě ho porazil jediný

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 6. 2015 12:00
Dva studenti pardubického gymnázia vyvinuli vlastního robota. V celosvětové konkurenci ho přemohl jen americký soupeř.
Video Matěje Tobiáše, Martina Jaroše o jejich robotovi "Firefighter MK III", které bylo v USA vyhlášeno nejlepší videoprezentací. | Video:

Pardubice - Soutěž studentských robotů z celého světa se v Novém Mexiku koná již patnáct let. Před třemi lety se do ní poprvé zapojila i Česká republika. Hned celé klání vyhrála, další rok skončila na čtvrtém místě, letos vybojovala stříbro.

Pokaždé se jednalo o studenty z pardubického Gymnázia Dašická. Zlato z roku 2013 a letošní stříbro mají jednoho držitele stejného - jmenuje se Martin Jaroš (18). Letos soutěžil spolu s Matějem Tobiášem (18).

V Novém Mexiku zápolilo celkem 560 robotů. Martin s Matějem se účastnili nejtradičnější a také nejnáročnější disciplíny (tzv. Požární výzvy). V konkurenci padesáti robotů je porazil jediný. Kromě toho si odnesli i dvě první ceny za nejlepší dokumentaci a nejlepší videoprezentaci.

Aktuálně.cz: Jak jste se na soutěž do Nového Mexika dostali?

Martin Jaroš: Bylo to v rámci národní kvalifikace, kterou pořádá společnost AMAVET tady v Pardubicích. Kvalifikaci jsme vyhráli, první cenou byla cesta do Ameriky na soutěž RoboRAVE.

A.cz: Co musel váš robot umět v národním kole a co po něm chtěli v Novém Mexiku?

Matěj Tobiáš: Ten úkol je pořád stejný - hašení svíček na ploše 3x4 metry, tři z nich jsou kryté zástěnou. Robot je zcela autonomní, my jen zmačkneme tlačítko na zapnutí. Dále už jedná podle toho, jak jsme ho naprogramovali – jezdí po hřišti, hledá a sfoukává svíčky.

Martin Jaroš: Tato disciplína se na mezinárodní soutěži RoboRAVE již patnáct let nemění. Jsou tu i jiné disciplíny, ale tato je nejnáročnější.

A.cz: Jak robota rok od roku zdokonalujete?

Matěj Tobiáš: Začínali jsme se stavebnicí Fischer Technik na školním kroužku. Je to podobné legu, akorát to má v sobě počítač. Teď jsme si postavili vlastního robota.

Martin Jaroš: Koupili jsme podvozek se dvěma poháněnými koly. Na podvozku jsme postavili nástavbu vlastní konstrukce, která nese senzory a hasící systém.     

České naděje

Vědci - děti
Foto: Thinkstock

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

A.cz: V Novém Mexiku startovalo 560 robotů z celého světa, ve vaší kategorii padesát, váš skončil druhý. V čem jste ho vylepšili oproti ostatním družstvům?

Martin Jaroš: Některé týmy staví robota stále pomocí stavebnice Fischer Technik, my jsme zkonstruovali svého. Navíc jsme ho vylepšili tak, aby poznal svíčku i v horších světelných podmínkách, kde není takový kontrast, když například svítí sluníčko.

Matěj Tobiáš: Našemu robotovi jsme také přidělali více senzorů, aby viděl širší pole. Rovněž jsme ho museli zkrátit, aby na užším hřišti, které mají v Americe,  nenarážel při hašení do svíček.

A.cz: Jak dlouhá cesta vede na stupně vítězů?

Martin Jaroš: Soutěž trvá tři dny. Dva dny se jezdí deset bodovaných kvalifikačních jízd. Osm nejlepších robotů postoupí do finále, zde se jedou tři vyřazovací jízdy v rámci finálového pavouka.

A.cz: Ve zprávě z Ameriky, kterou jste posílali do školy, jste si přesto na robota postěžovali, že to ne zcela zvládnul…

Matěj Tobiáš: Ano, právě když zasvítilo sluníčko, honil se za sluníčkem místo za svíčkou.

A.cz: Stačili jste ho mezi jednotlivými koly ještě trochu poopravit?

Matěj Tobiáš: Třeba jsme kryli senzory kvůli světlu, dávali jsme různé varianty programu podle hřiště, které jsme dostali a podle světelných podmínek.

A.cz: Pokud vím, tak to není jediný úspěch vaší školy v této celosvětové robosoutěži…

Martin Jaroš: Před dvěma lety jsem s jiným spolužákem tuto soutěž dokonce vyhrál. Loni do Nového Mexika postoupili za Česko Jiří Etrych, Vojtěch Rychnovský a Vojtěch Novotný, což jsou naši spolužáci z Gymnázia Dašická, a skončili na děleném čtvrtém až pátém místě.

A.cz: Čím to je, že se na prestižní celosvětové soutěži daří právě vaší škole?

Martin Jaroš: Organizace AMAVET má v Pardubickém kraji široké pole působnosti, pořádá tu soutěže, zakládá kroužky, kupuje stavebnice. Takže je to tady hodně populární.

Matěj Tobiáš: A také už máme nějaké zkušenosti, této soutěži se věnujeme už tři roky.

A.cz: Jaký má Česká republika jméno v této mezinárodní soutěži?

Martin Jaroš: Myslím, že velmi dobré. Pořádají to tam patnáct let, Češi se začali účastnit až poslední tři ročníky a pokaždé se umístili na špici.

A.cz: Kdo je vaším největším konkurentem?

Martin Jaroš: Na nejvyšší úrovni jsou určitě týmy z Kolumbie, i když letos to vyhráli domácí Američané.

A.cz: Kolumbie? Tak to mě překvapuje, čekala jsem, že řeknete Korejce, Japonce, Číňany…

Martin Jaroš: Funguje tam velká podpora týmů z univerzit. Věnují se tomu na úplně jiné úrovni. V Americe je to srovnatelné s námi, také zde to funguje systémem kroužků.

A.cz: Kromě druhého místa v soutěži robotů jste si odnesli také dvě první místa – za nejlepší dokumentaci k robotovi a za nejlepší video. Čím jste tak zaujali?

Matěj Tobiáš: V dokumentaci se popisují technologické postupy na robotovi, způsob stavby a další použité věci. Video je prezentace robota a jeho fungování. Video jsme udělali na téma "jak uhasit svíčku" – chilli omáčkou, motorovou pilou, iPadem… Udělali jsme to v americkém stylu, takže proto se to asi líbilo.

A.cz: Jaké máte zájmy, když zrovna nejste ve škole nebo neděláte něco kolem robota?

Matěj Tobiáš: Já už jedenáctým rokem chodím do základní umělecké školy na kreslení. Zajímá mě hlavně perspektiva, stavby, budovy, nic abstraktního. Rád kreslím skicy uhlem.

Martin Jaroš: Já od malička hraju tenis, rád také programuju.

A.cz: Jaké jsou vaše plány do budoucna? Jaké je vaše vysněné povolání?

Matěj Tobiáš: Chtěl bych vystudovat architekturu a být architektem. Mým snem je stavět mosty, což mě napadlo asi před pěti lety, když jsme tady na škole zhotovovali most ze špejlí s co nejstabilnější konstrukcí.

Martin Jaroš: Já bych rád dělal s vyspělejšími roboty, než se kterými pracuji nyní. Mé povolání se určitě bude točit kolem programování a robotiky. Takže nejdřív vystudovat Matfyz nebo FEL a pak se uvidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy