FOTO Sitcomu Přátelé je 20 let. Stal se světovým hitem

ČTK Magazín ČTK, Magazín
22. 9. 2014 20:00
Osudy šestice mladých Newyorčanů sledovaly miliony diváků po celém světě.
Přátelé
Přátelé | Foto: Česká televize

Washington/Praha  - Před 20 lety odvysílala americká televize NBC 22. září 1994 první díl seriálu Přátelé, který se postupně stal celosvětovým hitem a téměř deset let ho sledovaly miliony diváků po celém světě.

Komediální série o šestici mladých a atraktivních lidí žijících na Manhattanu a nezatížených dětmi ani hypotékami si udržela po celou dobu vysílání vysoký standard, i když její protagonisté časem zestárli a ani jejich "televizní" životy už nebyly tak bezstarostné. Závěrečnou 236. epizodu si v květnu 2004 jen ve Spojených státech nenechalo ujít 52,5 milionu diváků.

Osudy šestice mladých Newyorčanů, které jsou dobře známé i v České republice, psali scénáristé David Crane a Marta Kauffmanová.

Jeden z nejpopulárnějších amerických sitcomů posledních let získal řadu ocenění a nastartoval herecké dráhy Courteney Coxové Arquettové, Lisy Kudrowové, Matta LeBlanka, Matthewa Perryho, Davida Schwimmera a Jennifer Anistonové.

S výjimkou Anistonové a částečně i Perryho se však žádný z "přátel" nedokázal v další herecké kariéře přiblížit popularitě z úspěšného seriálu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy