Okál je střídmý dům, který vyhovuje hodně lidem. Je kvalitnější než některé současné dřevostavby

Okál je střídmý dům, který vyhovuje hodně lidem. Je kvalitnější než některé současné dřevostavby
Podobu rekonstrukce okálu ovlivnil omezený rozpočet.
Upravovalo se podkroví, vnější plášť domu, střecha, veškeré zpevněné povrchy kolem domu, včetně těch na dvojgaráži, a plot.
... tak i v interiéru.
Obytný prostor je otevřen až k hřebeni a je prosvětlen novými vikýři.
Foto: Šimon Jiráček
Petra Jansová Petra Jansová
15. 12. 2017 10:30
Okály, montované dřevostavby, byly ve své době velmi oblíbeným druhem bydlení. Západoněmecký "vynález" se v tehdejším Československu rychle ujal a montované dřevostavby z podniku Okál Rýmařov začaly zaplavovat města i vesnice. Okál, který se v tuzemsku začal stavět v 70. letech, je navíc kvalitativně srovnatelný se současnými dřevostavbami a lze ho i drobnými zásahy přizpůsobit dnešnímu životnímu stylu, stejně jako se to podařilo kanceláři Pavlíček+Hulín architekti.

Okál v Praze se navzdory omezenému rozpočtu podařilo přizpůsobit současnému životnímu stylu. Nesourodý exteriér architekti sjednotili novou fasádou v bílé barvě, interiér pak mnohem víc otevřeli a díky novým vikýřům i prosvětlili.

Upravovalo se pouze podkroví a vnější plášť domu, měnila se také střecha a veškeré zpevněné plochy kolem domu, včetně těch na dvojgaráži, a plot. Na případnou rekonstrukci čeká vstupní podlaží a suterén domu. 

Dům byl rekonstruován kvalitní stavební firmou a dosáhl na dotaci z programu Zelená úsporám.

"Domy typu okál trpí pochopitelně neduhy, které souvisí s dobou jejich vzniku, ať už je to například vnější plášť domů, který je ve většině případů zhotoven s použitím dnes zakázaného azbestu, nebo třeba nevyhovující tepelně izolační vlastnosti," vysvětluje architekt Jiří Pavlíček.

Právě vnější plášť s azbestem je podle Pavlíčka největší nevýhodou rekonstrukce většiny okálů. Při zateplování domu byla použita izolace z minerální vaty. "Kompletně nová je například ve střeše. V podkroví také klienti pociťovali před rekonstrukcí největší diskomfort. V létě tam teplota někdy šplhala i přes 30 stupňů," dodává.

V porovnání s některými dnes nabízenými katalogovými domy se ale podle Pavlíčka okál jeví jako střídmý dům, který má rozumný potenciál pro rekonstrukci. "V našem případě tak byl největší slabinou fakt, že se jedná jednoduše o typový dům, který nemůže v městském prostředí a na svažitém pozemku flexibilně reagovat na dané požadavky. Ve výsledku je pak už skoro jedno, jestli se jedná o dům typu okál, nebo jiný typ katalogového domu, včetně těch, které jsou na trhu dnes," dodává.

Okál má podle něj i řadu pozitiv. Díky své dispozici a velikosti vyhoví velkému množství lidí. Od současných katalogových dřevostaveb se navíc konstrukčně příliš neliší. 

"Pokud se podívám více na architektonické kvality domu a srovnám je se současnými typovými domy všech možných ženských jmen, najdu mezi nimi paradoxně i takové, které jsou na tom hůře než původní okál, ať už svou dispozicí, nebo estetickými kvalitami a potenciálem pro budoucí stavební úpravy. Většina jich na tom bude asi lépe, ale souboj rozhodně nebudou vyhrávat 'o parník'. Na tomto příkladu je vidět, že typový dům není nakonec tak složité individualizovat, zásadní urbanistické vazby jde ale měnit jen velmi obtížně," uzavírá.

Rekonstrukce domu typu okál

místo: Praha

autor projektu:Pavlíček Hulín architekti 

studie: 2014

studie: 2014

realizace: 2017

zastavěná plocha domu: 123 metrů čtverečních

zastavěná plocha garáže: 61 metrů čtverečních

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hrad chce v čele antimonopolního úřadu náměstka vnitra Mlsnu

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by se měl stát náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, píšou Lidové noviny (LN). Podle nich prosazuje Mlsnu do čela antimonopolního úřadu Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Současný šéf ÚOHS Petr Rafaj v poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. K Rafajovu odvolání už prezidenta vyzvali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prezident se k jejich argumentům nevyjádřil.

Podle LN prosazuje někdejšího předsedu Legislativní rady vlády Mlsnu do čela antimonopolního úřadu prezident. "Chce ho tam Hrad. Je na něm shoda mezi představiteli koalice," řekl deníku nejmenovaný důvěryhodný zdroj. Že je jednačtyřicetiletý Mlsna jen krůček od postu ÚOHS, potvrdil LN i člen vlády, který si nepřál být jmenován. Reakci premiéra Babiše ani ministra vnitra Hamáčka se deníku nepodařilo získat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy