Fasáda z plastů, hřbitov a létající dům: Ceny Grand Prix architektů znají své vítěze

Fasáda z plastů, hřbitov a létající dům: Ceny Grand Prix architektů znají své vítěze
"Jedná se o přímočaré, zároveň ale citlivé řešení, které s neobyčejnou elegancí a smyslem pro humor dalo starému objektu novou funkci i tvář," uvedla mezinárodní porota.
Na fasádu využili architekti odhadem 900 plastových židlí.
V kategorii novostaveb byly uděleny dvě ceny. Jako "brilantní v celku i detailu a fascinující 'svým' nebývale surovým ovládnutím místa, jehož chaos neguje řád" porota ocenila projekt Bytový dům Radlická 142 od Jana Šestáka a Marka Deyla na pražském Smíchově.
Druhou cenu v této kategorii získal Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky CIIRC v Praze Dejvicích jakožto "inženýrsko-technická architektura prodchnutá řadou inovací" od Petra Fialy.
Foto: Lukáš Pelech
Bydlení, ČTK
24. 11. 2017 13:21
Obec architektů ve čtvrtek večer ve Veletržním paláci v Praze Holešovicích vyhlásila vítěze 24. ročníku Grand Prix v architektuře. Hlavní cenu Grand Prix Architektů 2017 - Národní cenu za architekturu - získali Ondřej Chybík a Michal Krištof za projekt showroomu kancelářské firmy MY DVA group v Brně. "Jedná se o přímočaré, zároveň ale citlivé řešení, které s neobyčejnou elegancí a smyslem pro humor dalo starému objektu novou funkci i tvář," uvedla mezinárodní porota.

V kategorii novostaveb byly uděleny dvě ceny. Jako "brilantní v celku i detailu a fascinující 'svým' nebývale surovým ovládnutím místa, jehož chaos neguje řád" porota ocenila projekt Bytový dům Radlická 142 od Jana Šestáka a Marka Deyla na pražském Smíchově.

Druhou cenu v této kategorii získal Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky CIIRC v Praze Dejvicích jakožto  "inženýrsko-technická architektura prodchnutá řadou inovací" od Petra Fialy. 

V kategorii design porota ocenila vzducholoď od Martina Rajniše v pražském centru DOX a v kategorii krajinná architektura pak hřbitov v Břežanech od Zdeňka Sendlera a Václava Babky. "Architekt tohoto projektu vytvořil krásnou krajinu a podařilo se mu převrátit pojetí hřbitova do podoby kouzelného prostoru," uvedla porota. 

Uděleno bylo i sedm čestných uznání, mimo jiné výtvarný objekt ateliéru H3T Létající černý dům, rekonstrukce Javornická palírna od ateliéru ADR, revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou nebo Vila ve Vonoklasech a Dům Štajnhaus.

Cena za celoživotní dílo byla udělena in memoriam Jasanu Burinovi (1929 až 2017). Většinu své práce uskutečnil v USA. Pořadatel ceny, jímž je Obec architektů, vyzdvihuje budovu bývalého československého velvyslanectví v Londýně, při jejímž vzniku architekt působil jako člen autorského týmu. "Zcela mimořádná je však i hlavní architektonická realizace autora na českém území, zdymadlo ve Štětí," uvádí pořadatelé.

Obec architektů čelila v poslední době kritice zejména od mladých architektů. Obec podle nich neplní své poslání a upadá prestiž aktivit, včetně soutěže.

Od loňska Grand Prix Architektů konkuruje nové ocenění pořádané Českou komoru architektů. Do jejího prvního ročníku se loni přihlásilo téměř 500 prací, zatímco do Grand Prix jen 51 projektů. Počet účastníků letošního ročníku Grand Prix Architektů pořadatelé nezveřejnili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy