Záchody v trezoru a pivo v účtárně. Z bývalé banky v Praze je krásná hospoda

Záchody v trezoru a pivo v účtárně. Z bývalé banky v Praze je krásná hospoda
Palác Špork stojí v historické části Prahy poblíž Staré celnice. Dům z 18. století, který vznikl z podnětu hraběte a zakladatele myslivosti Františka Antonína Šporka, přestavěl za první republiky významný český architekt Josef Gočár. Z barokní stavby nechal jen průčelí a vnitřek předělal na betonové sídlo a trezor Anglo-československé banky.
V přízemí byla vstupní hala s prosklenou luxferovou střechou, v které klienti čekali, až se uvolní jedna z přepážek a vykoukne z ní hlava tvrdošíjného úředníka. V roce 1948 ale komunisté palác znárodnili a gočárovský interiér v režii Střediska silnic a dálnic a následně i Českých drah zahltily příčky, sádrokarton a necitlivé úpravy. Od roku 2012 se nevědělo, co s palácem bude. České dráhy prodaly nemovitost skupině Sebre a ta následně uzavřela smlouvu s Generali Real Estate, v které se zavázala, že před prodejem paláce vrátí život přízemí i suterénu.
Skupina Sebre oslovila architekta Stanislava Fialu a jeho tým s vizí, aby přízemí a suterén proměnili v centrum kulinářské zábavy. "Když jsme viděli interiér, měli jsme pocit, že v suterénu, kam neproniká žádné světlo, mohou být jen sklady, pakliže se neudělá zásadní změna ve struktuře stavby," říká Stanislav Fiala, autor DRN na Národní třídě a držitel ocenění Architekt roku.
U památkářů se podařilo prosadit, aby přízemí a spodní patra propojila díra, která do suterénu pustí život a světlo. "Díky tomu dnes lidé chápou, kde jsou, a nemají pocit, že z přízemí sestupují na večeři někam do sklepení," vysvětluje architekt.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 2. 2020 6:01
Červený jelen je jako chrám plzeňského piva. Má nejlepší výčepní v Praze, kuchaře s hvězdou Michelin a obří interiér, který vystihuje pivní kulturu i historii místa. Nachází se v paláci Špork, v prostorách, které za první republiky stavitel Josef Gočár proměnil na betonový trezor Anglo-československé banky. Architekt Stanislav Fiala teď odhaluje jeho rukopis a přidává i něco ze sebe. Podívejte se.

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraniční. Více o  přestavbě, historii a současnosti prostoru restaurace Červený jelen se můžete dozvědět na jejich webu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy