Záchody v trezoru a pivo v účtárně. Z bývalé banky v Praze je krásná hospoda

Záchody v trezoru a pivo v účtárně. Z bývalé banky v Praze je krásná hospoda
Palác Špork stojí v historické části Prahy poblíž Staré celnice. Dům z 18. století, který vznikl z podnětu hraběte a zakladatele myslivosti Františka Antonína Šporka, přestavěl za první republiky významný český architekt Josef Gočár. Z barokní stavby nechal jen průčelí a vnitřek předělal na betonové sídlo a trezor Anglo-československé banky.
V přízemí byla vstupní hala s prosklenou luxferovou střechou, v které klienti čekali, až se uvolní jedna z přepážek a vykoukne z ní hlava tvrdošíjného úředníka. V roce 1948 ale komunisté palác znárodnili a gočárovský interiér v režii Střediska silnic a dálnic a následně i Českých drah zahltily příčky, sádrokarton a necitlivé úpravy. Od roku 2012 se nevědělo, co s palácem bude. České dráhy prodaly nemovitost skupině Sebre a ta následně uzavřela smlouvu s Generali Real Estate, v které se zavázala, že před prodejem paláce vrátí život přízemí i suterénu.
Skupina Sebre oslovila architekta Stanislava Fialu a jeho tým s vizí, aby přízemí a suterén proměnili v centrum kulinářské zábavy. "Když jsme viděli interiér, měli jsme pocit, že v suterénu, kam neproniká žádné světlo, mohou být jen sklady, pakliže se neudělá zásadní změna ve struktuře stavby," říká Stanislav Fiala, autor DRN na Národní třídě a držitel ocenění Architekt roku.
U památkářů se podařilo prosadit, aby přízemí a spodní patra propojila díra, která do suterénu pustí život a světlo. "Díky tomu dnes lidé chápou, kde jsou, a nemají pocit, že z přízemí sestupují na večeři někam do sklepení," vysvětluje architekt.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 2. 2020 6:01
Červený jelen je jako chrám plzeňského piva. Má nejlepší výčepní v Praze, kuchaře s hvězdou Michelin a obří interiér, který vystihuje pivní kulturu i historii místa. Nachází se v paláci Špork, v prostorách, které za první republiky stavitel Josef Gočár proměnil na betonový trezor Anglo-československé banky. Architekt Stanislav Fiala teď odhaluje jeho rukopis a přidává i něco ze sebe. Podívejte se.

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraniční. Více o  přestavbě, historii a současnosti prostoru restaurace Červený jelen se můžete dozvědět na jejich webu.

 

Právě se děje

Další zprávy