Záchody v trezoru a pivo v účtárně. Z bývalé banky v Praze je krásná hospoda

Záchody v trezoru a pivo v účtárně. Z bývalé banky v Praze je krásná hospoda
Palác Špork stojí v historické části Prahy poblíž Staré celnice. Dům z 18. století, který vznikl z podnětu hraběte a zakladatele myslivosti Františka Antonína Šporka, přestavěl za první republiky významný český architekt Josef Gočár. Z barokní stavby nechal jen průčelí a vnitřek předělal na betonové sídlo a trezor Anglo-československé banky.
V přízemí byla vstupní hala s prosklenou luxferovou střechou, v které klienti čekali, až se uvolní jedna z přepážek a vykoukne z ní hlava tvrdošíjného úředníka. V roce 1948 ale komunisté palác znárodnili a gočárovský interiér v režii Střediska silnic a dálnic a následně i Českých drah zahltily příčky, sádrokarton a necitlivé úpravy. Od roku 2012 se nevědělo, co s palácem bude. České dráhy prodaly nemovitost skupině Sebre a ta následně uzavřela smlouvu s Generali Real Estate, v které se zavázala, že před prodejem paláce vrátí život přízemí i suterénu.
Skupina Sebre oslovila architekta Stanislava Fialu a jeho tým s vizí, aby přízemí a suterén proměnili v centrum kulinářské zábavy. "Když jsme viděli interiér, měli jsme pocit, že v suterénu, kam neproniká žádné světlo, mohou být jen sklady, pakliže se neudělá zásadní změna ve struktuře stavby," říká Stanislav Fiala, autor DRN na Národní třídě a držitel ocenění Architekt roku.
U památkářů se podařilo prosadit, aby přízemí a spodní patra propojila díra, která do suterénu pustí život a světlo. "Díky tomu dnes lidé chápou, kde jsou, a nemají pocit, že z přízemí sestupují na večeři někam do sklepení," vysvětluje architekt.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 2. 2020 6:01
Červený jelen je jako chrám plzeňského piva. Má nejlepší výčepní v Praze, kuchaře s hvězdou Michelin a obří interiér, který vystihuje pivní kulturu i historii místa. Nachází se v paláci Špork, v prostorách, které za první republiky stavitel Josef Gočár proměnil na betonový trezor Anglo-československé banky. Architekt Stanislav Fiala teď odhaluje jeho rukopis a přidává i něco ze sebe. Podívejte se.

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraniční. Více o  přestavbě, historii a současnosti prostoru restaurace Červený jelen se můžete dozvědět na jejich webu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy