Záchody v trezoru a pivo v účtárně. Z bývalé banky v Praze je krásná hospoda

Záchody v trezoru a pivo v účtárně. Z bývalé banky v Praze je krásná hospoda
Palác Špork stojí v historické části Prahy poblíž Staré celnice. Dům z 18. století, který vznikl z podnětu hraběte a zakladatele myslivosti Františka Antonína Šporka, přestavěl za první republiky významný český architekt Josef Gočár. Z barokní stavby nechal jen průčelí a vnitřek předělal na betonové sídlo a trezor Anglo-československé banky.
V přízemí byla vstupní hala s prosklenou luxferovou střechou, v které klienti čekali, až se uvolní jedna z přepážek a vykoukne z ní hlava tvrdošíjného úředníka. V roce 1948 ale komunisté palác znárodnili a gočárovský interiér v režii Střediska silnic a dálnic a následně i Českých drah zahltily příčky, sádrokarton a necitlivé úpravy. Od roku 2012 se nevědělo, co s palácem bude. České dráhy prodaly nemovitost skupině Sebre a ta následně uzavřela smlouvu s Generali Real Estate, v které se zavázala, že před prodejem paláce vrátí život přízemí i suterénu.
Skupina Sebre oslovila architekta Stanislava Fialu a jeho tým s vizí, aby přízemí a suterén proměnili v centrum kulinářské zábavy. "Když jsme viděli interiér, měli jsme pocit, že v suterénu, kam neproniká žádné světlo, mohou být jen sklady, pakliže se neudělá zásadní změna ve struktuře stavby," říká Stanislav Fiala, autor DRN na Národní třídě a držitel ocenění Architekt roku.
U památkářů se podařilo prosadit, aby přízemí a spodní patra propojila díra, která do suterénu pustí život a světlo. "Díky tomu dnes lidé chápou, kde jsou, a nemají pocit, že z přízemí sestupují na večeři někam do sklepení," vysvětluje architekt.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 2. 2020 6:01
Červený jelen je jako chrám plzeňského piva. Má nejlepší výčepní v Praze, kuchaře s hvězdou Michelin a obří interiér, který vystihuje pivní kulturu i historii místa. Nachází se v paláci Špork, v prostorách, které za první republiky stavitel Josef Gočár proměnil na betonový trezor Anglo-československé banky. Architekt Stanislav Fiala teď odhaluje jeho rukopis a přidává i něco ze sebe. Podívejte se.

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraniční. Více o  přestavbě, historii a současnosti prostoru restaurace Červený jelen se můžete dozvědět na jejich webu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy