Banksy nasprejoval kýchající potkany v metru. Apel na nošení roušek podnik odstranil

Magazín Magazín
15. 7. 2020 11:11
Britský streetartový umělec Banksy na stěny vagonu londýnského metra nasprejoval graffiti, kterým na lidi apeluje, aby nosili během koronavirové pandemie roušky. Svou práci navíc výtvarník, který pečlivě tají svou identitu, tentokrát zachytil na instagramovém videu. Pojmenoval ho Londýnské metro prošlo hloubkovým čištěním.
Banksyho potkani v metru. Londýnské podzemí prošlo hloubkovým čištěním | Video: Instagram/Banksy

Na videu, které Banksy umístil na svůj Instagram, lze vidět člověka převlečeného za profesionálního uklízeče podzemní dráhy. Pravděpodobně jde o samotného umělce. Zamaskovaný muž následně žádá všechny cestující, aby kupé metra směřujícího do stanice Baker Street opustili, a pouští se do práce.

Graffiti, které na stěny vlaku domnělý Banksy pomocí šablon nanesl, vyobrazuje krysy. Ty se objevily už v několika dílech umělce a tentokrát je Brit zachytil s rouškami na ochranu proti šíření koronaviru nebo s dezinfekčním prostředkem na ruce. Jedno ze zvířat roušku používá jako padák, zatímco jiné roušku nemá a kýchá.

Na dveře od kabiny řidiče falešný uklízeč sprejuje jméno Banksy a na konci videa ještě doplňuje nápis se slovy "I get lockdown, but I get up again", což se dá přeložit jako "I když mám karanténu, tak znova dál funguju". Jak informoval zpravodajský web stanice BBC, vedení londýnské hromadné dopravy potvrdilo, že dílo z metra kvůli přísným pravidlům proti graffiti už zmizelo.

Zároveň s tím ovšem dopravce Banksyho ponoukl, aby své dílo znovu nasprejoval na vhodnější místo. "Oceňujeme, že Banksy šíří osvětu a ukazuje lidem, že nošení roušek ve veřejných dopravních prostředcích je důležité. Proto bychom mu rádi poskytli možnost graffiti umístit jinam, aby ho naši cestující stále měli na očích," citovala BBC vyjádření londýnské hromadné dopravy.

Britská vláda zavedla povinné nošení roušek ve veřejné dopravě 15. června. V obchodech toto bezpečnostní opatření nejprve uvolnila, ale podle aktuálních plánů má být 24. července znovu zavedeno.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy