Banksy nasprejoval kýchající potkany v metru. Apel na nošení roušek podnik odstranil

Magazín Magazín
15. 7. 2020 11:11
Britský streetartový umělec Banksy na stěny vagonu londýnského metra nasprejoval graffiti, kterým na lidi apeluje, aby nosili během koronavirové pandemie roušky. Svou práci navíc výtvarník, který pečlivě tají svou identitu, tentokrát zachytil na instagramovém videu. Pojmenoval ho Londýnské metro prošlo hloubkovým čištěním.
Banksyho potkani v metru. Londýnské podzemí prošlo hloubkovým čištěním | Video: Instagram/Banksy

Na videu, které Banksy umístil na svůj Instagram, lze vidět člověka převlečeného za profesionálního uklízeče podzemní dráhy. Pravděpodobně jde o samotného umělce. Zamaskovaný muž následně žádá všechny cestující, aby kupé metra směřujícího do stanice Baker Street opustili, a pouští se do práce.

Graffiti, které na stěny vlaku domnělý Banksy pomocí šablon nanesl, vyobrazuje krysy. Ty se objevily už v několika dílech umělce a tentokrát je Brit zachytil s rouškami na ochranu proti šíření koronaviru nebo s dezinfekčním prostředkem na ruce. Jedno ze zvířat roušku používá jako padák, zatímco jiné roušku nemá a kýchá.

Na dveře od kabiny řidiče falešný uklízeč sprejuje jméno Banksy a na konci videa ještě doplňuje nápis se slovy "I get lockdown, but I get up again", což se dá přeložit jako "I když mám karanténu, tak znova dál funguju". Jak informoval zpravodajský web stanice BBC, vedení londýnské hromadné dopravy potvrdilo, že dílo z metra kvůli přísným pravidlům proti graffiti už zmizelo.

Zároveň s tím ovšem dopravce Banksyho ponoukl, aby své dílo znovu nasprejoval na vhodnější místo. "Oceňujeme, že Banksy šíří osvětu a ukazuje lidem, že nošení roušek ve veřejných dopravních prostředcích je důležité. Proto bychom mu rádi poskytli možnost graffiti umístit jinam, aby ho naši cestující stále měli na očích," citovala BBC vyjádření londýnské hromadné dopravy.

Britská vláda zavedla povinné nošení roušek ve veřejné dopravě 15. června. V obchodech toto bezpečnostní opatření nejprve uvolnila, ale podle aktuálních plánů má být 24. července znovu zavedeno.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy