Banksy nasprejoval kýchající potkany v metru. Apel na nošení roušek podnik odstranil

Magazín Magazín
15. 7. 2020 11:11
Britský streetartový umělec Banksy na stěny vagonu londýnského metra nasprejoval graffiti, kterým na lidi apeluje, aby nosili během koronavirové pandemie roušky. Svou práci navíc výtvarník, který pečlivě tají svou identitu, tentokrát zachytil na instagramovém videu. Pojmenoval ho Londýnské metro prošlo hloubkovým čištěním.
Banksyho potkani v metru. Londýnské podzemí prošlo hloubkovým čištěním | Video: Instagram/Banksy

Na videu, které Banksy umístil na svůj Instagram, lze vidět člověka převlečeného za profesionálního uklízeče podzemní dráhy. Pravděpodobně jde o samotného umělce. Zamaskovaný muž následně žádá všechny cestující, aby kupé metra směřujícího do stanice Baker Street opustili, a pouští se do práce.

Graffiti, které na stěny vlaku domnělý Banksy pomocí šablon nanesl, vyobrazuje krysy. Ty se objevily už v několika dílech umělce a tentokrát je Brit zachytil s rouškami na ochranu proti šíření koronaviru nebo s dezinfekčním prostředkem na ruce. Jedno ze zvířat roušku používá jako padák, zatímco jiné roušku nemá a kýchá.

Na dveře od kabiny řidiče falešný uklízeč sprejuje jméno Banksy a na konci videa ještě doplňuje nápis se slovy "I get lockdown, but I get up again", což se dá přeložit jako "I když mám karanténu, tak znova dál funguju". Jak informoval zpravodajský web stanice BBC, vedení londýnské hromadné dopravy potvrdilo, že dílo z metra kvůli přísným pravidlům proti graffiti už zmizelo.

Zároveň s tím ovšem dopravce Banksyho ponoukl, aby své dílo znovu nasprejoval na vhodnější místo. "Oceňujeme, že Banksy šíří osvětu a ukazuje lidem, že nošení roušek ve veřejných dopravních prostředcích je důležité. Proto bychom mu rádi poskytli možnost graffiti umístit jinam, aby ho naši cestující stále měli na očích," citovala BBC vyjádření londýnské hromadné dopravy.

Britská vláda zavedla povinné nošení roušek ve veřejné dopravě 15. června. V obchodech toto bezpečnostní opatření nejprve uvolnila, ale podle aktuálních plánů má být 24. července znovu zavedeno.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy