Ráj sebevrahů končí. Most Golden Gate dostane zábrany

ČTK ČTK
24. 6. 2014 11:45
Symbol San Francisca, most Golden Gate, by měl dostat zábrany. Tamní radnice chce minimalizovat počet sebevražd.
Golden Gate
Golden Gate | Foto: Thinkstock

San Francisco - Známý most Golden Gate (Zlatá brána) v San Francisku zřejmě přijde o svou pověst místa vyhledávaného sebevrahy.

Úřady po letech odkladů a diskusí sehnaly dostatek peněz na stavbu bariéry, která by znemožnila lidem skákat z této vysoké stavby klenoucí se přes místní zátoku. Ročně tu podle agentury AP dobrovolně ukončí život desítky lidí.

"Průměrně tak jednou za týden někomu zabráníme skočit z tohoto mostu. Průměrně dvakrát za měsíc někdo zemře, když skočí," odhadl šéf úřadu zodpovídajícího za provoz mostu Dennis Mulligan. 

Kvůli této černé bilanci sehnal úřad z různých zdrojů 76 milionů dolarů (přes 1,5 miliardy korun), které mají pokrýt náklady na vybudování "protisebevražedných" bariér. Vedení úřadu bude o samotném zahájení stavby rozhodovat tento pátek.

Golden Gate

Golden Gate

Významná turistická atrakce San Francisca. Celková délka mostu je 2737 metrů a každý z pilířů podpírá 95 tisíc tun zátěže. Jednotlivé věže se tyčí do výšky 227 metrů nad mořem. Typický je zároveň pro svou oranžovou barvu.

Bariéry zachrání životy, ale hyzdí most

Už v roce 2011 bylo na pořízené záchranných sítí uvolněno pět miliónů dolarů. Součástí ochranných opatření bylo zároveň neustálé hlídkování dvou až čtyřčlenných policejních hlídek na kolech. Těm se jen za loňský rok podařilo zabránit 118 sebevražedným pokusům.

Nicméně i přesto statistiky loni zaznamenaly smutnou bilanci. Skokem z 67 metrů vysokého mostu do hlubin zátoky ukončilo život 46 lidí, nejvíce od roku 2000. Podle agentury AP to bylo od jeho otevření v roce 1937 už 1400 sebevrahů.

V San Francisku však řadu let projekt narážel na problémy nejen kvůli nedostatku peněz, ale rovněž kvůli nesouhlasu řady lidí se stavbou bezpečnostní bariéry, která podle nich zhyzdí vzhled ikonické stavby.

K podobnému opatření sáhla v minulosti například Praha v případě Nuselského mostu, který zábrany dostal v roce 2008. Podle některých údajů, zde ukončilo život 200 lidí. Jiné hovoří hovoří o stovce navíc. Přesné statistiky ale neexistují.

 

Právě se děje

Další zprávy