Zimní Salcbursko: Romantika a adrenalin

Ilona Víchová
23. 2. 2012 10:17
Salcbursko je rájem nejen pro lyžaře, ale i pro snowboardisty. Lyžařská destinace má velmi dlouhou sezónu
St. Johann/Alpendorf
St. Johann/Alpendorf | Foto: Aktuálně.cz

Alpy jsou nejvyhledávanějším lyžařským regionem. I rakouské Salcbursko přivítá ročně mnoho milovníků zimních sportů a hor. Čerstvý čistý sníh, upravené sjezdovky a nádherná kopcovitá krajina. Vítejte v Salcbursku!

Na lyžaře čeká více než 2 300 kilometrů upravovaných sjezdovek s kvalitními a moderními lanovkami. Vybírat si můžeme z mnoha zimních středisek. Samozřejmostí pro tuto oblast jsou lyžařské a snowboardové školy. Po Alpských kopcích vás bude zdarma rozvážet skibus.

One Big Park - ráj pro snowboardisty

Během zimní dovolené můžete navštívit tento fenomén všech snowboardistů. K ubytování slouží dvanáct zařízení, které se postarají o každého dychtivce na prkně. K vyzkoušení je osm snowparků a jako bonus nové druhy zábavných sportů. Během sezóny se v této lokalitě odehrává mnoho mezinárodních závodů.

Dachstein
Dachstein | Foto: Aktuálně.cz

Osm snow parků patří do řetěze, který nese název Kitzsteinhorn Mellow park. Parky využívají nejen profíci, ale i místní, kteří jsou ochotni poradit nováčkům nějaké zajímavé tipy. Od loňského roku v Salcbursku přibyly dva nové fun parky - Kings park a Kings Park Wood. Oba dva se nachází na úpatí hory Hochkönig. Vedle kabinkové lanovky KingsCab najdou milovníci adrenalinu medium/hard lines, jib lines a mnoho dalšího.

Snowboardový park u Arhurhaus je vybavený obrovskými zrcadly a live kamerou. Součástí prostoru je Livingroom Hochkönig, což je útulný a zařízený prostor, kde si můžete poležet na gaučích, namixovat hudbu nebo sledovat online triky svých přátel.

Slunečné ledovce

Lyžařskou oblastí na ledovci je pouze Kitzsteinhorn, který leží v srdci Rakouska. Devatenáct lanovek dopravuje lyžaře denně do výšky nad 3 000 metrů, kde je jistotou, že najdou dostatek kvalitního sněhu. Díky slunečnému počasí a dobrým podmínkám pro zimní sporty, žije tento region už od podzimu do dlouhého léta.

Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Lyžaři si mohou vybrat sjezdovky různě náročné směrem na Sonnenkar nebo na Langwiedboden. Skutečným lákadlem a výzvou pro náročné je stálá závodní sjezdovka, lyžařská trať s muldami nebo naprosto neupravovaný přírodní terén v oblasti Langwied. Kitzsteinhorn, nejvyšší hora Salcburska je oblíbená i lidmi, kteří neholdují zimním sportům. Z panoramatických teras u horní stanice lanovky je neuvěřitelně krásný výhled na okolní třítisícovky. Vyhlídka, která umožňuje mít hory doslova na dlani.

Oblíbená lyžařská střediska

Existuje žebříček top skiareálů. Vše se hodnotí podle návštěvnosti webových stránek jednotlivých resortů. Na prvním místě je Obertauern následuje ho Saalbach Hinterglemm Leogang, Flachau - Ski amade, Maira Alm - Hochkönig a pětici uzavírá Zauchensee - Flachauwinkl. Všechny tyto střediska nalezneme v Salcbursku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy