Zimbabwe žádá o vydání Američana, který zastřelil lva Cecila

ČTK ČTK
31. 7. 2015 20:00
Americký zubař Walter Palmer má být trestně stíhán kvůli nelegálnímu lovu.
Walter Palmer zřejmě nelovil lva poprvé. Alespoň podle fotografie, co se začala šířit internetem.
Walter Palmer zřejmě nelovil lva poprvé. Alespoň podle fotografie, co se začala šířit internetem. | Foto: Facebook

Harare - Zimbabwe požádalo kvůli nelegálnímu lovu o vydání amerického zubaře Waltera Palmera. Tamní ministerstvo pro životní prostředí v pátek oznámilo, že vydávací proces už začal. Palmer si zaplatil za lov lva z rezervace - aféra dosáhla globálních rozměrů, protože šlo o lva Cecila, který byl v Africe dobře znám. Lev byl zapojen do výzkumného projektu Oxfordské univerzity, takže nosil obojek s GPS údaji, které umožňovaly sledovat jeho pohyb. Palmer zaplatil údajně dvěma mužům, kteří zvíře vylákali z parku návnadou.

Ve Spojených státech podepsaly tisíce lidí petici vyzývající k tomu, aby byl Palmer vydán do Zimbabwe k trestnímu stíhání. Americké federální úřady začaly vyšetřovat, zda Palmer neporušil americký zákon zakazující platit za ilegální odstřel divokých zvířat.

Zahraniční pytlák rychle zmizel

Zimbabwská ministryně životního prostředí Oppah Muchinguriová řekla, že si Palmer zaplatil za nelegální lov a měl by za to být souzen v Zimbabwe. Na tiskové konferenci o něm mluvila jako o "zahraničním pytlákovi". Podle ministryně Palmer ze Zimbabwe rychle zmizel zpět do USA, takže ho nebylo možné zadržet. "Podle dosavadního vyšetřování byla celá ta pytlácká aféra dobře připravena a financována s cílem uspět," řekla Muchinguriová.

Americké ministerstvo spravedlnosti se k záležitosti zatím nechce vyjadřovat. Nicméně podle agentury Reuters poukázalo na to, že dříve než může začít extradiční řízení, musí být Palmer v Zimbabwe obžalován. Právní experti uvádějí, že obě země mají mezi sebou uzavřenou extradiční dohodu, nicméně žádný Američan doposud do Zimbabwe vydán nebyl.

Palmer měl potíže už v USA, když před devíti lety ve Wisconsinu zabil medvěda mimo lovnou oblast. Dostal roční podmínku a pokutu. V případu lva Cecila tvrdí, že se řídil radou svých průvodců a netušil prý, že jde o známé zvíře.

Theo Bronkhorst, zimbabwský lovec, pomocník Waltera Palmera přo lovu lva Cecila. Bronkhorst již vypovídal u soudu.
Theo Bronkhorst, zimbabwský lovec, pomocník Waltera Palmera přo lovu lva Cecila. Bronkhorst již vypovídal u soudu. | Foto: Reuters

Jeho tvrzení ale neudělalo dojem na bývalou francouzskou herečku Brigitte Bardotovou, která dnes podle agentury AFP pro Palmera žádala exemplární trest. "Doufám, že Spojené státy vyhoví žádosti Zimbabwe o vydání, aby byl tento zločinec potrestán přísněji než jeho spolupachatelé, jejichž vina je nesrovnatelně menší," uvedla slavná "BB" v prohlášení. Palmera označila za "sériového vraha", který si zaslouží "co nejvíce exemplární trest".

Jedním z Palmerových průvodců byl Theo Bronkhorst, kterého policie zatkla a obvinila, že nezabránil ilegálnímu lovu. Na soud, který je naplánován na začátek srpna, čeká na svobodě, protože složil kauci.

Cecil byl zabit na pozemku farmy na hranici národního parku Hwange, kde žil. Na farmě hospodaří Honest Ndlovu, který byl původně také zatčen. Z ničeho ale obviněn nebyl a podle právníků bude v případu zřejmě figurovat jako svědek proti Bronkhorstovi.

Jeden den ho Palmer trefil šípem, druhý den zastřelil. Pak chtěl na slona

Britskému listu The Telegraph Bronkhorst události podrobně popsal. Řekl, že 1. července se vydal na lov s Palmerem, se synem Zanem, který je profesionálním lovcem, a se stopařem, jehož poslal Ndlovu. Našli prý mrtvého slona, kterého použili jako návnadu a zakryli ho větvemi a trávou. Nejprve se přiblížila lvice, která ale odešla. Až pak přišel Cecil. Palmer po něm prý vystřelil z luku, a lev odešel. Bylo deset hodin večer a Bronkhorst měl podezření, že je lev zraněn. Muži odešli domů a ráno se vrátili, aby lva vyhledali. Našli ho v devět hodin ráno zraněného a Palmer ho pak zastřelil. Až pak si prý všimli, že lev má obojek.

"V noci jsem obojek neviděl, a když jsem ho ráno spatřil, byl jsem zničen stejně jako klient. Zpanikařil jsem, sundal jsem ho a pověsil na strom. Připouštím, že jsem ho měl odnést správě parku. Pak jsme vzali trofej, za kterou si klient zaplatil, tedy kůži a hlavu. Potom jsem odjel do správy národního parku a oznámil, co se stalo. Měl jsem s sebou vzít obojek," řekl Bronkhorst. Palmer prý zaplatil 35 000 liber (1,35 milionu Kč).

Když se vrátili domů poblíž rezervace Hwange, požádal prý Palmer, zda by mu Bronkhorst nesehnal k odstřelu velkého slona. Protože mu řekl, že to nedokáže, klient prý odcestoval do Johannesburgu.

Bronkhorst také řekl, že se stal profesionálním lovcem proti své vůli, když byl v roce 2000 vyhnán ze své farmy v centrálním Zimbabwe. "Nechci střílet zvířata. Dělám to jenom proto, že je to jediný prostředek, jak se uživit. Jsem zemědělec," řekl britskému listu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy