Svět oplakává Cecila. Pytláci zatím zmasakrovali pět slonů

jaz
30. 7. 2015 12:45
Média a sociální sítě v posledních dnech zajímá africký lev Cecil, kterého zabil americký zubař. Začátkem tohoto týdne se ale na východě afrického kontinentu odehrál mnohem brutálnější masakr.
Foto: Christopher.Michel / Foter / CC BY

Nairobi – Národní park v Zimbabwe přišel před několika dny o nejznámějšího lva, 13letý Cecil byl místní celebritou a jeho konec, který mu přichystal lovec z Ameriky, byl obzvláště brutální. Média a lidé na sociálních sítích v posledních dnech píšou jen o něm a nejistém osudu zbylých lvíčat, přitom na začátku tohoto týdne zemřelo kvůli pytlákům pět slonů. Informoval o tom server Washington Post.

V noci z pondělí na úterý zmasakrovali pytláci v keňské rezervaci Tsavo West sloní samici a čtyři její potomky. Místní strážci po střelbě začali park, který se rozprostírá u hranic s Tanzanií, prohledávat. Mrtvoly slonů našli ale až druhý den ráno. Všude byla krev a slonům chyběly kly.

Podle probíhajícího vyšetřování se pytláci dostali do rezervace právě přes hranice na motorkách. Dosud byly zatčeny dvě osoby, u kterých se našly zakrvácené pily a sekery. "Je to katastrofální," vyjádřil se mluvčí Wildlife Service Paul Gathitu s tím, že od loňského roku se přijalo několik opatření, která měla podobným masakrům zabránit. Národní park zaměstnal stovky strážců a zvířata opatřil GPS lokátory.

Počet zabitých slonů se v posledních letech radikálně zvýšil, zejména kvůli poptávce z asijských zemí, kde se sloní kly používají pro své neověřené léčivé účinky. Cena půl kilogramu slonoviny se tam pohybuje v přepočtu kolem 25 tisíc korun.

Ze studie publikované na stránkách PNAS v roce 2014 vyplývá, že v letech 2010 až 2012 zabili pytláci 100 tisíc afrických slonů. Výzkum pod vedením George Wittemyera z Coloradské univerzity také odhalil, že populace slonů ve střední Africe klesla za posledních deset let o 64 procent.

Africký lev je také ohroženým druhem, ale jeho nepřítelem nejsou ani tak lovci jako zemědělci a developeři. Zato sloni čelí neustálému ohrožení. Například začátkem roku bylo během pouhých dvou týdnů zabito v národním parku Garamba v Kongu 30 slonů.

Truchlí a pláčou

Neutěšenou situaci těchto majestátních zvířat si uvědomil i americký prezident Barack Obama na své nedávné návštěvě v Keni. Na tiskové konferenci promluvil o zpřísnění pravidel dovozu slonoviny. Vliv by to mělo mít i na výrobky, jako jsou šperky, nábytek nebo střelné zbraně obsahující více než 200 gramů slonoviny. 

Vědci v případě slonů také vyzdvihují fakt, že tito savci na rozdíl od jiných zvířat truchlí po svých druzích. Cítí smutek a umí i plakat. Jsou zaznamenané obřady, kdy se sloni staví kolem těla uhynulého zvířete. V tichosti a s pietou berou zbylé kosti choboty a jemně se jich dotýkají a jednoduše truchlí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy