Svět oplakává Cecila. Pytláci zatím zmasakrovali pět slonů

jaz
30. 7. 2015 12:45
Média a sociální sítě v posledních dnech zajímá africký lev Cecil, kterého zabil americký zubař. Začátkem tohoto týdne se ale na východě afrického kontinentu odehrál mnohem brutálnější masakr.
Foto: Christopher.Michel / Foter / CC BY

Nairobi – Národní park v Zimbabwe přišel před několika dny o nejznámějšího lva, 13letý Cecil byl místní celebritou a jeho konec, který mu přichystal lovec z Ameriky, byl obzvláště brutální. Média a lidé na sociálních sítích v posledních dnech píšou jen o něm a nejistém osudu zbylých lvíčat, přitom na začátku tohoto týdne zemřelo kvůli pytlákům pět slonů. Informoval o tom server Washington Post.

V noci z pondělí na úterý zmasakrovali pytláci v keňské rezervaci Tsavo West sloní samici a čtyři její potomky. Místní strážci po střelbě začali park, který se rozprostírá u hranic s Tanzanií, prohledávat. Mrtvoly slonů našli ale až druhý den ráno. Všude byla krev a slonům chyběly kly.

Podle probíhajícího vyšetřování se pytláci dostali do rezervace právě přes hranice na motorkách. Dosud byly zatčeny dvě osoby, u kterých se našly zakrvácené pily a sekery. "Je to katastrofální," vyjádřil se mluvčí Wildlife Service Paul Gathitu s tím, že od loňského roku se přijalo několik opatření, která měla podobným masakrům zabránit. Národní park zaměstnal stovky strážců a zvířata opatřil GPS lokátory.

Počet zabitých slonů se v posledních letech radikálně zvýšil, zejména kvůli poptávce z asijských zemí, kde se sloní kly používají pro své neověřené léčivé účinky. Cena půl kilogramu slonoviny se tam pohybuje v přepočtu kolem 25 tisíc korun.

Ze studie publikované na stránkách PNAS v roce 2014 vyplývá, že v letech 2010 až 2012 zabili pytláci 100 tisíc afrických slonů. Výzkum pod vedením George Wittemyera z Coloradské univerzity také odhalil, že populace slonů ve střední Africe klesla za posledních deset let o 64 procent.

Africký lev je také ohroženým druhem, ale jeho nepřítelem nejsou ani tak lovci jako zemědělci a developeři. Zato sloni čelí neustálému ohrožení. Například začátkem roku bylo během pouhých dvou týdnů zabito v národním parku Garamba v Kongu 30 slonů.

Truchlí a pláčou

Neutěšenou situaci těchto majestátních zvířat si uvědomil i americký prezident Barack Obama na své nedávné návštěvě v Keni. Na tiskové konferenci promluvil o zpřísnění pravidel dovozu slonoviny. Vliv by to mělo mít i na výrobky, jako jsou šperky, nábytek nebo střelné zbraně obsahující více než 200 gramů slonoviny. 

Vědci v případě slonů také vyzdvihují fakt, že tito savci na rozdíl od jiných zvířat truchlí po svých druzích. Cítí smutek a umí i plakat. Jsou zaznamenané obřady, kdy se sloni staví kolem těla uhynulého zvířete. V tichosti a s pietou berou zbylé kosti choboty a jemně se jich dotýkají a jednoduše truchlí.

 

Právě se děje

Další zprávy