Žena uvázla na celý víkend ve výtahu. Z prázdného domu ji vyprostili po třech dnech

Magazín Magazín
30. 1. 2019 7:00
Opravdu perný víkend má za sebou Marita Fortalizová z New Yorku. Na celých 60 hodin totiž uvázla ve výtahu domu, ve kterém pracuje jako hospodyně pro investičního bankéře. Hasiči ji vyprostili až v pondělí ráno. Pomoc zavolala dcera majitele, kterou upozornil kurýr zásilkové služby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Nebýt kurýra, kdo ví, jak dlouho by ve výtahu zůstala, než by ji někdo našel," citoval deník The New York Post jednoho ze záchranářů. 

Hospodyně údajně uvázla ve výtahu o velikosti metr čtvereční mezi druhým a třetím patrem budovy v pátek večer. Majitel domu na Upper East Side nedaleko Central Parku, americký milionář a obchodník Warren Stephens, a jeho žena v té době nebyli doma. Marita Fortalizová tak zůstala odříznutá od světa na celých 60 hodin.

Zachránit se 53leté ženě podařilo až díky souhře náhod. Poté, co se poslíček zásilkové služby na nikoho nedozvonil, zavolal majiteli. Dcera Stephensových pak přivolala v pondělí ráno hasiče, kteří hospodyni vyprostili. 

Ženu převezli záchranáři do nemocnice New York Presbyterian Hospital v dobrém zdravotním stavu, jen mírně dehydratovanou. "Je v pořádku, ale ještě leží v nemocnici, chce odpočívat. To je to hlavní, co teď potřebuje," okomentoval zdravotní stav Fortalizové v pondělí večer její manžel.

"Jsme rádi, že se jí vede dobře. Během 18 let, co pro nás pracuje, se stala součástí naší rodiny. Naše dcera ji do nemocnice doprovodila a zůstala u ní. Příčinu tohoto nešťastného incidentu vyšetřujeme," napsala rodina majitele domu v tiskovém prohlášení.

"Díkybohu, že je v pořádku," uvedla 75letá sousedka Marity Fortalizové ze čtvrti Queens. Další sousedé, se kterými newyorský deník mluvil, se nechali slyšet, že ji obdivují za to, že klaustrofobické podmínky vydržela. 

Případ vyvolal celou řadu spekulací ohledně technického stavu výtahu a toho, zda majitel neporušil některé své povinnosti. Stav výtahů a nouzových telefonních linek by totiž měl procházet pravidelnou kontrolou.

Deník The New York Post upozornil na to, že v pondělí odpoledne odmítl neznámý muž vpustit do domu inspektora, který přišel zkontrolovat technický stav výtahu. Poslední revize soukromé společnosti z července loňského roku ale dokazuje, že výtah byl v pořádku. 

Video: Autonomní robot ANYmal si přivolá výtah i vyjde schody

autonomní robot ANYmal | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 39 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy