Žena se nechala zaměstnat jako uklízečka, aby mohla vídat svého nemocného manžela

Magazín Magazín
13. 7. 2020 15:01
Mary Danielová chodila každý den navštěvovat svého 66letého nemocného manžela Steva do floridského pečovatelského domu. Jarní pandemie koronaviru je však rozdělila na více než tři měsíce. Žena se proto rozhodla vzít práci pomocné síly v kuchyni, aby svého muže, který trpí Alzheimerovou chorobou, mohla znovu vídat.
Umývačka nádobí, ilustrační foto
Umývačka nádobí, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Trvalo to dlouhých 114 dní, než 57letá Mary Danielová mohla znovu spatřit svého nemocného manžela Steva. Ten kvůli Alzheimerově chorobě žije v pečovatelském domě, kam jej Mary chodila každý den navštěvovat. Pandemie koronaviru, která v USA vypukla v březnu, však jejich každodenní setkání přerušila na skoro čtyři měsíce. 

Když tedy floridský pečovatelský dům sháněl pomocnou sílu do kuchyně, která by se starala o nádobí, Američanka neváhala a práci vzala. "Řekla jsem jim, že budu nejlepší umývačka nádobí, kterou kdy měli. Protože jsem tam chtěla být a protože jsem s ním potřebovala být," řekla žena americkému zpravodajskému webu CNN

Během pravidelných návštěv před pandemií koronaviru Mary svému manželovi Stevovi pomáhala do postele a společně sledovali televizi. "To byla naše každodenní rutina a najednou jsem byla pryč. Nevěděl proč, nerozuměl tomu," svěřila se americkému novináři.

Přestože se snažila zůstat s manželem co nejvíce v kontaktu i po uzavření pečovatelského domu návštěvám, jejich dostaveníčka na dálku přes okno nebo přes mobilní aplikací FaceTime nemocnému manželovi nevyhovovala.

"Když vyslovil moje jméno, ulevilo se mi"

Mary nastoupila do pečovatelského domu na začátku července, před první službou v kuchyni ji však čekala řada testů a 20hodinové videoškolení. Každý den po pracovní době teď znovu chodí navštěvovat Steva, který ji poznává přes roušku i po tolika dnech odloučení. 

"Vešla jsem do jeho pokoje a řekl moje jméno. Řekl Mary, což byla ohromná úleva. A když vyslovil moje jméno, objal mě a oba dva jsme plakali," popsala Danielová. Manžel má podle ní mnohem lepší náladu a častokrát za ní přijde během služby, aby ji mohl obejmout.

"Přiblíží se ke mně zezadu a obejme mě, což je neuvěřitelně krásný pocit. Takže ví, kdo jsem, pamatuje si mě," dodala žena. 

Osamělost je pro pacienty nejhorší

Alzheimerova choroba napadá část mozku a zhoršuje myšlení, paměť a úsudek. Nemoc vede k demenci a postupné závislosti nemocného na každodenní pomoci jiných.

U nemocných se nejdříve zhoršuje krátkodobá paměť, postupně se však přidávají problémy s vyjadřováním, rozhodováním a zmateností. Nakonec se mění celá osobnost člověka a v posledních stadiích nemoci je člověk zcela závislý na péči ostatních. 

Florida stejně jako další státy světa kvůli pandemii omezila návštěvy v nemocnicích a pečovatelských domech ze strachu ze šíření nákazy. Danielová k tomu řekla, že opatřením rozumí a respektuje je, ale zároveň je zastánkyně názoru, že musí existovat další cesty, jak dopřát nemocným návštěvy příbuzných.

Mary Danielová je vděčná za to, že našla řešení, jak se s manželem vídat i nadále, a za část platu hodlá pořídit něco pěkného zaměstnancům pečovatelského domu. 

Ženu s Alzheimerem mimořádně těší rychlá jízda autem:

Šlápni na to. Stařenku s Alzheimerem mimořádně těší rychlá jízda autem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 35 minutami

O změny klimatu se zajímá polovina Čechů, dvě třetiny lidí se jí obávají, zjistil průzkum

O problematiku změn klimatu se v Česku zajímá 53 procent lidí, z toho sedm procent velmi. Podle 86 procent respondentů dochází v posledních 100 letech na Zemi ke změně klimatu. Na 89 procent lidí míní, že ke změně přispívá lidská činnost, 64 procent z nich je o tom zcela přesvědčeno. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Názor, že lidé mohou svým chováním změnu klimatu zpomalit, zastává 76 procent respondentů, podle sedmi procent ji tak lze i úplně zastavit. Opačný názor má 12 procent české veřejnosti. Dopadů klimatické změny na Zemi se v určité míře obává 67 procent respondentů, z toho 17 procent velmi. Strach nepociťuje 29 procent.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Na Pelhřimovsku se srazil nákladní vlak s autem, řidička nehodu nepřežila

Nehoda na železničním přejezdu v obci Sojníč na Pelhřimovsku ve středu na šest hodin zastavila provoz na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí. Při srážce nákladního vlaku s osobním autem zemřela sedmašedesátiletá řidička auta, uvedla mluvčí policie Stanislava Rázlová. Nehodou vznikla materiální škoda asi 220 000 korun. Provoz v úseku Horní Cerekev - Počátky-Žirovnice byl obnoven ve 14:30.

Nehoda se stala krátce před 8:30 na železničním přejezdu chráněném pouze výstražnými kříži, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Na místě se mimo jiné zjišťovaly rozhledové poměry, které měla řidička mít, podle Drápala byly vyhovující. "Škody byly celkově vyčísleny na 220.000 korun s tím, že 100.000 je na osobním autě," řekl Drápal. Žena v autě cestovala sama.

České dráhy zavedly po nehodě v úseku mezi Horní Cerekví a stanicí Počátky-Žirovnice náhradní autobusovou dopravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy