reklama
 
 

Zemřel vynálezce počítačové myši Doug Engelbart

3. 7. 2013
Kalifornskému průkopníkovi bylo 88 let. Zařízení si dal patentovat v roce 1967

San Francisco - Ve věku 88 let ve středu zemřel vynálezce počítačové myši a průkopník internetu Doug Engelbart. První počítačovou myš předvedl už koncem roku 1968. O Engelbartově úmrtí informovalo muzeum počítačové historie v kalifornském městě Mountain View, se kterým Engelbart od roku 2005 spolupracoval. Příčina smrti není podle agentury AP zatím známa.

První počítačová myš se svým dnešním kolegyním příliš nepodobala. Měla tvar kvádříku vyrobeného ze dřeva a disponovala jediným tlačítkem. Ve spodní části krabičky byla dvě vzájemně kolmá kolečka, která se při pohybu myši po podložce otáčela. Jedno kolečko indikovalo jízdu vpřed a vzad, zatímco druhé se otáčelo při pohybu myší do stran. Snímače měnily otáčení koleček na elektrické impulzy, z jejichž vzájemného poměru dokázal software vypočítat směr, jímž se myš pohybovala, i vzdálenost, kterou při tom urazila.

Zařízení, které si jeho vynálezce nechal v roce 1967 patentovat pod názvem "indikátor X-Y polohy pro zobrazovací systémy", si Engelbartovi kolegové překřtili na myš. Mohl za to kablík vycházející ze zadní části, který celému zařízení propůjčoval vzhled hlodavce s dlouhým ocáskem.

Potenciál nového polohovacího zařízení však zůstal dlouho nepovšimnut. Mnoho na tom nezměnil ani někdejší Engelbartův kolega a výrobce první myši Bill English, který v roce 1972 nahradil kolečka praktičtější kuličkou.

Jako první začala myš ke svým počítačům dodávat americká společnost Xerox. Zlatou éru počítačových myší však odstartovala až přibližně v polovině osmdesátých let společnost Apple se svými počítači Macintosh. O invazi počítačových hlodavců na IBM PC kompatibilní počítače se až později postaral operační systém Windows.

autor: ČTK | 3. 7. 2013

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama