Zemřel komik, který dohnal k slzám smíchu miliony lidí. Zlidovělo třeba "Čapí hnízdo"

pru pru
29. 4. 2021 12:23
Ve věku 65 let zemřel slavný španělský komik Juan Joya Borja, známý jako El Risitas. Po celém světě se proslavil legendárními předělávkami svých komických scének, ke kterým lidé přidávali vtipné titulky v jiných jazycích. V Česku se nejvíce populárními stala parodická videa o Čapím hnízdě nebo zpožděném otevření tunelu Blanka.
Předělávky humoru komika jménem El Risitas bavily celý svět. | Video: Economia

Španělský komik zemřel náhle tuto středu po převezení do nemocnice ve městě Sevilla, v němž strávil celý svůj život. Už od minulého roku se po amputaci jedné nohy potýkal se zdravotními problémy, informoval sevillský deník ABCdesevilla.

El Risitas nebyl vystudovaným hercem, ani profesionálním komikem. Živil se jako číšník nebo dělník a jen velmi rád chodíval do sevillských barů, kde bavil své kamarády vtipnými historkami ze svého života.

Do povědomí španělských televizních diváků se dostal až v roce 2000 díky moderátovi Jesúsu Quinterovi, který ho začal opakovaně zvát do svého zábavního pořadu. Vtipy a smích El Risitase si brzy zamilovalo celé Španělsko. Sestřihy jeho scének získaly na Youtube už miliony zhlédnutí.

V posledních letech se jeho legendární vtipy staly zdrojem po nespočet parodických videí s falešnými titulky v jiných jazycích, než je španělština. V Česku vytvořili uživatelé sociálních sítí předělávky, kde El Risitas zesměšňuje kauzu Čapí hnízdo, zpožděné otevření tunelu Blanka nebo úspěchy lyžařky Ester Ledecké.

Parodické scénky s falešnými titulky se nestaly populárními jen v Česku. V Egyptě vytvořili s El Risitasem video, v němž Islamisté zesměšňovali tamního prezidenta. Ve Velké Británii si zase prostřednictvím sevillského komika utahovali z brexitu.

Samotný El Risitas ale o své popularitě za hranicemi Španělska zprvu vůbec nevěděl. "Ne, teď mi řekli, že budete volat. Tohle slyším poprvé," uvedl komik před dvěma lety při telefonickém rozhovoru pro Českou televizi.

Podívejte se na sestřih nejslavnějších scének španělského komika v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy