Zemřel kmotr extáze. Experimenty prováděl na sobě i své ženě

jaz
5. 6. 2014 10:54
Ve věku 88 let zemřel vynálezce halucinogenní drogy známé jako extáze.
Alexander Shulgin
Alexander Shulgin | Foto: YouTube

Los Angeles Alexander Shulgin spojovaný s vývojem psychotropních látek zemřel v pondělí 2. června ve svých osmaosmdesáti letech. Jeho smrt na Facebooku oznámila jeho manželka a partnerka ve výzkumu Anna

Kmotr extáze, jak mu mnozí říkali, se zapsal do dějin prvním biologicky odbouratelným pesticidem jménem Zectran, který vytvořil pro chemičku Dow. Ta mu poté nechala volnou ruku v dalším výzkumu. Shulgin se ale zaměřil na vývoj drog.

Shulgin bádal v laboratoři na své zahradě.
Shulgin bádal v laboratoři na své zahradě. | Video: YouTube

Jeho první droga se jmenovala DOM. Šlo o silný psychedelický amfetamin, který se rozšířil do ulic hlavně v 60. letech díky motorkářskému gangu Pekelní andělé. Když se odhalilo, že za vývojem drogy stojí renomovaný vědec, vypukl skandál, který ho stál místo u Dow Chemical.

Mládež ho zná hlavně díky roku 1976, kdy se Shulginovi podařilo přijít na to, jak syntetizovat látku MDMA. Nazval ji Empatie, protože se domníval, že by mohla mít terapeutické účinky. Na této myšlence také spolupracoval s psychology. Empatie se ale vymkla kontrole a na trhu se z ní stala taneční droga extáze.

Shulgin odmítal testování látek na zvířatech a vše aplikoval sobě nebo své ženě Anně. Drogy užívali kromě testovaných dobrovolníků také jeho kolegové. Za svůj život vynalezl na 200 léků a vše sepsal v knize Chemical Love Story, ve které zaznamenal k nelibosti amerických úřadů přesný postup k výrobě drog.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy