Zastřelit gorilu, které do výběhu spadlo dítě, bylo správné, hají se ředitel zoo navzdory kritikům

pv
31. 5. 2016 11:44
Rozhodnutí zastřelit gorilího samce poté, co mu do výběhu spadl čtyřletý chlapec, bylo podle ředitele americké zoo správné. Lidé zoo v Cincinnati kritizovali za to, že zvíře neuspala, další tvrdili, že se samec nesnažil dítěti ublížit. Podle ředitele Thana Maynarda kritici "nerozumí biologii primátů a nebezpečí, ve kterém dítě bylo".
Fotografie čtyřletého gorilího samce Harambeho | Video:

Zoologická zahrada v americkém Cincinnati o víkendu zastřelila gorilího samce poté, co do jeho výběhu spadl čtyřletý chlapec. To vyvolalo velkou vlnu nevole na sociálních sítích, mnoho lidí tvrdilo, že gorila jménem Harambe nechtěla chlapci ublížit, další se udivovali, proč zoo nepoužila uspávací pušku.

Vedení zoo si za rozhodnutím usmrtit zvíře stojí, píše zpravodajský web BBC.

Na internetu se dokonce objevila petice pod názvem "Spravedlnost pro Harambeho", která požaduje, aby za případ nesli zodpovědnost rodiče.   Podepsalo ji téměř 300 tisíc lidí z celého světa.

Ředitel zoo Thane Maynard v úterý potvrdil, že postup ošetřovatelů byl správný a že by udělal stejné rozhodnutí jako o víkendu a gorilu nechal zabít. Harambe byl pod něj rozrušený a chlapci ubližoval. Maynard se vyjádřil i ke kritikům usmrcení gorily, podle něj "nerozumí biologii primátů a nebezpečí, ve kterém dítě bylo".

Gorilí samec se podle něj nesnažil dítě sežrat, ale "byl dezorientovaný a chtěl, aby tam dítě zůstalo." Křik přihlížejících podle něj navíc stupňoval Harambeho rozrušení.

Chlapci se daří dobře

K případu se vyjádřila i rodina chlapce, která napsala, že se mu "daří dobře", a poděkovala zoo za rychlou reakci. "Víme, že to pro ně bylo velmi těžké rozhodnutí a že truchlí za svou ztrátu," stálo v prohlášení, které rodina zaslala americkým médiím.

Podle biologa Jeffa Corwina, kterého oslovila BBC, neměli zaměstnanci zoo jinou možnost. Gorilí samec je podle něj až osmkrát silnější než dospělý muž. Uspání takto velkého zvířete také nebyla možnost, protože by mohlo trvat dlouhou dobu a vyžaduje několik uspávacích šipek.

To potvrdil na Twitteru i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, podle kterého by i za optimálních okolností "usínal" čtvrt hodiny. "Ve stresu až přes hodinu," dodal. Podle Bobka je zároveň alibistické kritizovat zoo za utracení jedné gorily. "Kolik goril zabili od soboty pytláci ve střední Africe? Dvě? Deset? Dvacet? Nikdo netuší. A téměř nikdo s tím nic nedělá," napsal na sociální síť Twitter. 

 

Právě se děje

Další zprávy